Jobban kedveled, akit gyakrabban látsz. De miért is?

Jobban kedveled, akit gyakrabban látsz. De miért is?

Címlap / Életmód / Lélek / Jobban kedveled, akit gyakrabban látsz. De miért is?

Az ismerősség szerepe a vonzalomban – az „ismerősségi hatás”, mint kapcsolataink formálója.

VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?

Minél ismerősebbnek hat számunkra valami, annál jobban kedveljük. Ez az úgynevezett kitettség hatásaként jöhet létre. Emellett úgy tűnik, hajlamosabbak is vagyunk szoros kötődési kapcsolatokat kialakítani azokkal az emberekkel, akiket gyakrabban látunk. Az alábbi cikk az ismerősségi hatás (propinquity effect) jelenségét kívánja bemutatni.

A pszichológiában rendre felmerülő kérdés a vonzódás témaköre – miért kedvelünk egyes embereket, és másokat miért nem? A témában folytatott több évtizedes kutatási eredmények ellenére még mindig nem kézzelfogható, hogy pontosan mi az, ami két ember között létrehozza vagy megteremti azt a bizonyos kémiát. Azonban egyre inkább úgy tűnik, az ismerősség és közelség jelensége fontos szerepet játszik a vonzalom kérdésében. Azaz, hogy minél többször vagyunk kitéve valamely ingernek, annál inkább hajlamosak vagyunk megkedvelni azt.

Kutatók tesztelték is ennek a kitettségnek a hatását, oly módon, hogy megkérték az embereket, nézzenek rá különböző ingerekre (szimbólumok, nem létező szavak, festmények, alakzatok), majd számoljanak be az ingerekkel kapcsolatos érzéseikről.

Az alanyok minél többször kerültek kapcsolatba egy ingerrel, az annál ismerősebbé vált számukra. Ennek megfelelően pedig nagyobb arányban számolnak be arról, hogy az számukra tetsző, és hogy az inger hatására pozitív érzelmeik támadtak. Bizonyos körülmények között ez tudattalan folyamatok eredményeként is létrejöhet.

A gyakori találkozások növelik a szimpátiát?

Ez a kitettségi hatás a való életben is számtalanszor érint bennünket – legyen szó akár egy új dal meghallgatásáról vagy az aktuális divat megfigyeléséről. Könnyen lehet, hogy elsőre nem tetszik a dal vagy az adott trend, de a folyamatos kitettség hatására egyre jobban hozzászokunk, majd azon kapjuk magunkat, hogy elfogadjuk, sőt, talán még meg is kedveljük.

Az ilyen jellegű kitettség hatása az emberi kapcsolatok esetén is működik. Azaz, minél ismerősebbé válik számunkra valaki, annál hajlamosabbak vagyunk megkedvelni az illetőt.

Ez leginkább olyan emberekkel esik meg, akikkel gyakran találkozunk – például a szomszédainkkal vagy a munkatársainkkal. A jelenség olyannyira gyakori, hogy a pszichológusoknak az úgynevezett ismerettségi hatásként definiálják, amely arra utal, hogy az emberek hajlamosak kötődést (barátságot vagy romantikus kapcsolatot) kialakítani azokkal az emberekkel, akikkel gyakran találkoznak.

bernardbodo/istockphoto.com

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!