Így óvd a téli hidegtől az arcbőrödet!

Így óvd a téli hidegtől az arcbőrödet!

Címlap / Stílus / Arc / Így óvd a téli hidegtől az arcbőrödet!

Nyáron a túlzott UV sugárzástól, az őszi és téli időszakban pedig a szeles, hideg időtől kell védeni arcbőrünk érzékeny hámrétegét, de akik a téli sportokat sem hagyják ki, azoknak bizony akár a mínuszokban is kell a napfényvédelem is. A téli bőrápolás és védelem tehát összetett feladat, aminek megvannak a maga külső tényezői, mint a dermokozmetikumok, és belső tényezői is, mint a folyadékpótlás vagy a táplálkozás. (x)

Nyáron a túlzott UV sugárzástól, az őszi és téli időszakban pedig a szeles, hideg időtől kell védeni arcbőrünk érzékeny hámrétegét, de akik a téli sportokat sem hagyják ki, azoknak bizony akár a mínuszokban is kell a napfényvédelem is. A téli bőrápolás és védelem tehát összetett feladat, aminek megvannak a maga külső tényezői, mint a dermokozmetikumok, és belső tényezői is, mint a folyadékpótlás vagy a táplálkozás.

Cikkünkben elmagyarázzuk, miért kíván speciális ápolást, táplálást és védelmet az arc bőre, illetve arról is szó lesz, hogyan érdemes megóvni a téli időjárás viszontagságaitól.

Az arcunk, a tekintetünk az első, amit egy másik ember megfigyel rajtunk. Az arcunk sok mindenről árulkodik: aktuális hangulatunkról, az egészségi állapotunkról, a korunkról, a stílusunkról, akár még a szociális életünkről is, ha éppen egy meghatározó sminket viselünk. Az arcunk tehát egyfajta lenyomata a belső dolgainknak, de az is igaz, hogy visszatükrözi a környezetet is, például az onnan érkező időjárási tényezőket, hatásokat. Ha fúj a szél kipirulunk, a szánk kicserepesedhet, ha tűz a nap, lepirulunk, előjönnek a szeplőink és így tovább.

Arcunkkal és arcbőrünkkel tehát nap mint nap kommunikálunk. Az is ránk van írva, ha nem megfelelő a táplálkozásunk, ha felborul a hormonháztartásunk, vagy ha hiányt szenvedünk valamilyen vitaminból, netán gyógyszert szedünk. Gondoljunk csak arra, ha valakinek pattanásos, aknés vagy mitesszeres a bőre, azonnal feltételezzük, hogy talán túl zsírosan táplálkozik, vagy érzékeny az olajos magvakra, esetleg nem megfelelő a bőrápolási rutinja.

Mennyire kényes az arcbőrünk?

Amennyire érzékeny az arcbőrünk, annyira ellenálló is. Összeköttetést teremt a külvilág hatásaival, ingereivel, legyen szó napfényről, hőről, szélről, hidegről, kórokozókról vagy akár mechanikai sérülésekről. Ez a csodálatos szövet nagyon komoly kihívásokkal néz szembe minden nap, és nem is biztos, hogy elég figyelmet szentelünk sokrétűségének.

Arcbőrünk külső felszíne a hám, sérülékeny és folyton cserélődő réteg. Alatta az irha és a bőralja, ami tartalmazza a rugalmasságát adó szöveteket, ebbe jelennek meg ráncaink, itt hasznosulnak a vitaminok, és ez lesz szép feszes, ha eleget hidratálunk. Az arcbőr külső felszínét zsíros réteg borítja, mely meggátolja, hogy a kórokozók bejussanak. Az arcunkra vékony rétegként rákerülő faggyú, és a verejték is segíti a méregtelenítést és tulajdonképpen az immunrendszerünk közvetett tagjának tekinthető.

Az arcbőr tehát komplex feladatot lát el, összeköt ugyanakkor el is választ a külvilágtól, kiegyensúlyozza a hatásokat, védelmet nyújt, cserébe viszont nekünk is óvni kell a szerkezetét.

Hogyan óvjuk télen az arcbőrünket?

Ha odafigyelünk néhány szabályra, napi rutinra és megadjuk a bőrünknek a szükséges táplálást kívülről és belülről egyaránt, akkor egészséges, fiatalos marad és maximálisan el tudja látni funkcióit.

  • Táplálkozzunk jól!
  • Télen a vitaminok és ásványi anyagok pótlásában kiemelt szerep jut a gyümölcsöknek, a zöldségeknek. Szezonja van az olyan különlegességeknek, mint a sütőtök vagy a gesztenye, de készíthetünk finom krémleveseket is, pl.zellerből. Tele vannak ásványi anyagokkal, vitaminokkal és fito tápanyagokkal.
  • A belső támogatás fontos része az
  • omega zsírsavak bevitele
  • is. Ezeket pótolhatjuk táplálékkiegészítőkkel, de ha halakat, tengeri herkentyűket és olajos magvakat fogyasztunk, akkor természetes módon is bejutnak ezek a gyulladáscsökkentő vegyületek a szervezetbe.
  • Hidratáljunk!
  • Habár télen kevésbé szomjazunk, mint nyáron, bőrünknek igenis nagy szüksége van a vízre. Ebben az időszakban nagyszerű alternatívák a finom
  • gyógyteák
  • , amelyek egyszerre hidratálnak és segítenek az egészségmegőrzésben. A csipkebogyó tele van antioxidánsokkal, a hársfa finom és remek megfázásra, a kakukkfű enyhíti a köhögést, a kasvirág felturbózza az immunrendszert, a kamilla ellazít és gyulladáscsökkentő. Élvezzük ki őket mézzel, esetleg egy kis citromlével.
  • A külső ápolásban kiemelt szerep jut a
  • dermokozmetikumok
  • nak, melyeket orvosok és kutatók fejlesztettek ki, és sokféle bőrtípusra és problémára nyújtanak megoldást. Érdemes felfedezni a különféle termékcsaládokat, mert más a jó egy szenzitív bőrre, más egy atópiásra és megint más a zsíros bőrre.

A dermokozmetikumok hatóanyagai között megtalálhatóak például a keramidok, olyan lipidek, melyek segítenek a bőr védőrétegének építésében és nedvességtartalmának megőrzésében. A ceramidok erősítik a bőr ellenálló képességét a környezeti irritáló anyagok, illetve szennyezettséggel szemben. A megfelelő arányú ceramidok nélkül bőrszárazság, viszketés, irritáció léphet fel. A ceramid tartalmú készítmények támogatják a bőr természetes védekezőképességét és segítik egyensúlyban tartani a bőr lipidszintjét a hosszantartó hidratálás érdekében. A keramidok egy legkiválóbb dermokozmetikai képviselője a CeraVe termékcsalád.Ahogy a cikk elején utaltunk rá, télen se feledkezzünk meg teljesen a napfényvédelemről! Aki a téli napsütésben kirándul, túrázik, pláne síle vagy snowboardozik, annak fontos az UV védelem, ezért vigyünk magunkkal SPF tartalmú hidratálót!

A vitaminok közül, ha mást nem is pótolunk, bőrünk védelme érdekében érdemes a C-vitamint, a D-vitamint és az A-vitamint (vagy annak előanyagát, a béta-karotint) külön is szedni.

A tápláláson túl fontos a tisztaság is. Ne vigyük azonban túlzásba télen az amúgy is sérülékeny hám tisztítását, kevesebbet hámlasszunk, hagyjuk, hogy a természetes védőréteg képződni tudjon! Éjszakára nyugodtan használjunk zsírosabb arckrémeket, így reggelre a hatóanyagok szépen beszívódnak. A sminket mindig mossuk le, hétvégente pedig érdemes egy-egy gyógynövényes pakolással kényeztetni arcunkat!

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!