8 jel, hogy munkahelyi pszichoterror alatt állsz

8 jel, hogy munkahelyi pszichoterror alatt állsz

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 8 jel, hogy munkahelyi pszichoterror alatt állsz

Mobbing. Magyarul munkahelyi pszichoterror. A legtöbben napi szinten találkoznak a jelenséggel, csak éppen fogalmuk sincs arról, hogy így nevezik azt, aminek rendszeres elszenvedői. Ez természetesen korántsem egy-egy alkalmi vitát jelent, hanem hónapok óta fennálló, akár napi vagy heti szinten több alkalommal ismétlődő jelenség a kollégákkal vagy éppen a főnökkel. Összegyűjtöttünk 8 olyan jelet, ami segítségedre lehet abban, hogy felismerd azt, hogy ha munkahelyi pszichoterror alatt állsz.

Valószínűleg sokan magukra fognak ismerni, mivel a Hive Creative ügynökség 2018-as kutatása szerint a magyarok többsége elégedetlen a munkahelyével.

A megkérdezett 700 ember 27,6%-a maximum 1 évig tervez az aktuális munkahelyén maradni, míg 21,9 % legfeljebb 3 évig.

Aki váltana, az leginkább a pénz miatt tenné, mivel csak elenyésző számban merültek fel olyan okok, mint a „megbecsülés” vagy „tisztelet”. Ugyanakkor 22,2% 10 évnél tovább maradna a munkahelyén, de főként azért, mert elégedettek a keresetükkel. A Skanska és a Szeretlekmagyarország.hu felmérése pedig arra mutatott rá, hogy az emberek 59%-a nincs megelégedve az irodaházzal, amelyben dolgozik. Csupán 5% volt teljesen mértékig elégedett a munkakörnyezetével.  

Vizsgáld meg alaposan az alábbi 8 jelet, mert minél több igaz rád belőlük, annál biztosabb, hogy nem a megfelelő helyen vagy:

Folyamatos intrikáknak vagy kitéve

A kollégáid folyton pletykálnak egymásról, de még akár rólad is. Állandóan megy a furkálódás, a másik besározása és aktívan dolgoznak azon, hogyan babráljanak ki egymással vagy éppen veled. A legtöbb alkalommal meg is próbálnak belerángatni a játszmáikba. Ha nem mész bele, kiközösítenek, de talán már az is megtörtént veled, hogy gúny tárgyává tettek és így próbáltak meg kirekeszteni.

AndreyPopov/depositphotos.com

Szinte minden nap utálsz bejárni

Utálsz bejárni a munkahelyedre, mert nem tetszik a környezeted vagy mert eleged van abból, amit csinálsz. Talán korábban még boldogított a munkád, de mára a hideg ráz, ha rágondolsz és undorodsz tőle. Még rosszabb, ha a kollégáidból és a feletteseidből is eleged van, emiatt minden áldott reggel el fog a gyomorgörcs, amiért találkoznod kell velük.

Gyakran tapasztalsz kellemetlen fizikai tüneteket

Mielőtt munkába indulsz, már fáj a fejed vagy görcsbe rándul a gyomrod. Nemcsak egyszerűen szorongsz, hanem félsz bemenni, valóságos szenvedésnek éled meg. A tünetek pedig felerősödnek a munkahelyeden.

Néha még munkaidő után vagy hétvégén sem tudsz egészen kikapcsolódni, mert ha eszedbe jut a következő munkanap, újra el fog a rosszullét.

A többségük valószínűleg pszichoszomatikus tünet és a lelked próbálja így a tudtodra adni, hogy ne kínozd magad tovább, hanem válts munkahelyet, mielőtt még megjelennének a tényleges betegségek, mint a reflux, gyomorfekély, magas vérnyomás vagy éppen a migrén.

Sokat szidod a munkahelyedet

Vagy éppen a kollégáidat, a feletteseidet. Talán észre sem veszed, de már a barátaid vagy a párod is felhívta rá a figyelmedet, hogy sokat panaszkodsz a munkáddal kapcsolatban. Egyszerűen akarva-akaratlanul is arról beszélsz és nem túl meglepő, de inkább negatívan, semmint pozitívan. Olykor azt firtatod, mit kellett volna tenned vagy mondanod, mintha lenne bármi esélyed megváltoztatni a történteket. 

Kezdesz érdektelenné válni

Annyira kifacsar a munkahelyi légkör és próbálsz minden egyes idegsejteddel a túlélésre törekedni, hogy nap végén már annak is örülsz, ha hazaérsz. Hétköznap egyre kevesebbszer van kedved a barátaiddal lenni, a gyerekeiddel foglalkozni vagy a pároddal romantikázni, nemhogy a hobbijaiddal foglalkozni. Már szinte semmi sem hoz lázba, kedvtelen, fáradt és levert vagy.

AllaSerebrina/depositphotos.com

Úgy érzed, emberszámba sem vesznek

Kimondottan az az érzésed, hogy robotnak néznek, akinek nincsenek érzései, sem pedig igényei, ellenben korlátlan energiával rendelkezik.

Lehetetlen elvárásokat támasztanak feléd, irreálisan sok feladatot adnak, minden piszkos munkát veled végeztetnek el.

Mindezért mit kapsz cserébe? Elvárják, hogy a szünetedben is dolgozz és még egy köszönömöt sem remélhetsz. Talán még meg is fenyegetnek vagy zsarolással próbálnak „motiválni”. Mindennek érzed magad, csak éppen megbecsültnek nem.

Érzelmi roncsnak érzed magad

Mivel testileg és lelkileg is felőröl a pszichoterror, szép lassan érzelmi ronccsá válsz. Ez jelentheti azt, hogy esténként a fürdés közben kisírod a szemedet. Minden apró, negatív megjegyzést magadra veszel és képes vagy azon is elpityeredni, esetleg dührohamot kapni. Megeshet, hogy rendszeresen a szeretteiden vezeted le a feszültséget. Kezded elveszíteni az önbecsülésedet, a magadba vetett hitedet és elgondolkodsz azon, hogy valóban ezt a bánásmódot érdemled-e.

Már az alvás sem az igazi

Este lefekvésnél alig kapcsol ki az agyad, mert még mindig a munkádon vagy az aznap történeken jár az eszed. Sokszor nehezen alszol el és emiatt fáradtan ébredsz. Még rosszabb, mikor álmodban is dolgozol, esetleg akkor is épp valamelyik kollégáddal veszekedsz, emiatt azt érzed, képtelen vagy pihenni és börtön az életed, mert éjjel-nappal dolgozol. 

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!