Nem hisszük el, hogy tényleg engednek így örökbe fogadni: elképesztő veszélyt jelent a gyerekekre a törvény

Nem hisszük el, hogy tényleg engednek így örökbe fogadni: elképesztő veszélyt jelent a gyerekekre a törvény

Címlap / Hírek / Nem hisszük el, hogy tényleg engednek így örökbe fogadni: elképesztő veszélyt jelent a gyerekekre a törvény

Komolyabb botrány követte az interneten egy YouTube-os influenszer bejelentését arról, hogy „továbbadta” kínából örökbefogadott, autista gyermekét, miután több videót is készített róla a csatornájára. Az önmagában is nagyon bizarr és szívfájdító eset egy komoly hibára is felhívja a figyelmet az amerikai örökbefogadási rendszerben.

Magukhoz vették, videózták, aztán mégsem kellett nekik

Myka Stauffer komoly karriert épített a YouTube-on abból, hogy minden egyes pillanatát megosztotta annak, ahogyan a férjével együtt egy autista kisfiút, Huxley-t örökbe fogadták Kínából. A pár már jóval azelőtt elkezdett vlogolni a dologról, hogy egyáltalán találkoztak volna Huxley-val, egy videójukban arról beszéltek, hogy szerettek volna magukhoz venni egy gyermeket – Mykának már van egy lánya egy korábbi kapcsolatából, a párnak pedig két közös gyermekük is lett időközben – és bár eleinte egészséges gyermeket terveztek vállalni, ahogyan beszélgettek róla, „az Úr megnyitotta a szívüket”, és jelezték a kínai ügynökségnek, hogy speciális szükségletű gyereket is magukhoz vesznek. A pár már ebben a videóban megemlíti, hogy tervezik egy másik gyerek örökbefogadását is „Ugandából vagy Etiópiából”.

Amikor aztán Huxley a párhoz került, rengeteg videóban szerepelt, a történetük minden egyes mozzanatát megosztották, és a csatorna népszerűsége szárnyalni kezdett, a videók pedig, amelyekben Huxley is szerepelt, gyakran szponzoráltak voltak – vagyis a szülők komoly pénzt kaptak értük.

A történet már eddig is a jó ízlés határán mozog, hiszen komoly kérdéseket vet fel, hogy etikus-e egy kiskorút állandóan internetes videókban mutogatni, és sokan kritizálják azokat a nyugati családokat is, akik úgy fogadnak örökbe egy szegényebb országból, mintha csak shoppingolni mennének. A történet azonban ott vett egy nagyon bizarr fordulatot, amikor Huxley egyszercsak eltűnt a családi videókból, és a követők hosszas érdeklődése után Myka végül feltöltött egy magyarázatot, amiben elmondta: Huxley egy másik családhoz került.

1greyday/depositphotos.com

Az örökbeadás szürke zónája

A videóban Myka és partnere arról beszélnek, hogy több orvossal és szakemberrel konzultálva is arra jutottak, hogy Huxley számára, illetve az ő szükségleteinek nem ők a legmegfelelőbb család, és személyesen választották ki az új szülő(ke)t, és új otthonában Huxley megkapja azt a törődést, figyelmet és számára megfelelő környezetet, ami a fejlődéséhez a legelőnyösebb.

Érthető módon ez a bejelentés rengeteg rajongónál és internetes kommentelőnél kiverte a biztosítékot, de egy sokkal nagyobb problémára is rávilágít: arra, hogy az örökbeadásnak van egy szürke zónája, ahol a hatóságok gyakorlatilag semmit sem tudnak a gyerekről.

Az Egyesült Államokban két nagyon különböző módon lehet egy nemzetközileg örökbefogadott gyermeket új családba helyezni. Az első az úgy nevezett, „rehoming” vagy „nem szabályozott felügyeleti áthelyezés” – mondta Chuck Johnson, az Országos Örökbefogadási Tanács elnöke és vezérigazgatója a BuzzFeed News-nak. És bár a gyermekjogi képviselők egyértelműen ellenzik ezt, az USA-ban sok helyen nem illegális, beleértve, úgy tűnik, Ohiót is, ahol Huxley úgy otthonba került.

Ezekben az esetekben, Johnson szerint az örökbefogadó család „megkerülheti az összes jogi követelményt, a bíróságokat, a gyermekjóléti rendszert, és egy másik családnál helyezheti el a gyermekeket, tekintet nélkül a biztonságukra.”

Johnson és kollégái azon dolgoznak, hogy ez az eljárás illegálissá és törvényileg büntethetővé váljon, hiszen most gyakorlatilag a családok, akik más országokból fogadnak örökbe, hazatérve – bizonyos államokban legalábbis – egyszerűen továbbadhatják a gyereket akár olyanoknak is, akik korábban elbuktak az alkalmassági vizsgálatokon. Még ha a továbbadók a legjobb szándékkal járnak is el, akkor sincsenek meg a megfelelő eszközeik és ismereteik arra, hogy felmérjék, az új család alkalmas-e az örökbefogadásra, hiszen komplett intézmények komoly szaktudással hivatottak arra, hogy ezt megállapítsák, arról nem is beszélve, hogy a rendszer jelenleg arra is alkalmas, hogy akár pénzért kerüljenek rossz szándékú emberekhez a gyerekek – akik mindenkit, aki csak tudott egyáltalán a létezésükről, egy másik kontinensen hagynak.

VIDEO 6 dolog amit soha ne érints meg más házában

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!