Ezt kell tudnod, ha herpeszed van – a bőrgyógyász válaszol

Ezt kell tudnod, ha herpeszed van – a bőrgyógyász válaszol

Címlap / Életmód / Egészség / Ezt kell tudnod, ha herpeszed van – a bőrgyógyász válaszol

Dr. Boros-Gyevi Márta bőrgyógyász, a Dermarta Bőrgyógyászati és Esztétikai Centrum alapítója most segít eligazodni, mi mindenre kell figyelned. 

Pontosan mikor beszélhetünk herpeszről?

Alapvetően két klasszikus herpesvírust különböztetünk meg. A Human herpesvírus-1 (HHV-1), mely elsősorban a bőrön és a szájnyálkahártyán okoz tüneteket, és Humán herpsvírus-2 (HHV-2), mely a genitáliákon jelentkezik elsősorban. Ezek keveredése is előfordul az orális sex elterjedése miatt.  

Szájüregi herpesz elsősorban a primer HHV-1, ritkábban HHV-2 következménye lehet. Kisgyermekkorban gyakori, és lázzal, torokfájással jelentkezik, a nyelven, a szájnyálkahártyán és az ajkakon nagyszámú, fájdalmas, hólyaggal.  

Legtöbbször a herpesvírussal való első találkozás teljesen tünetmentes. Azonban a kórokozó bekerül a szervezetbe, az idegdúcokban lappangva továbbra is megtalálható és bizonyos körülmények hatására (stressz, menzesz, egy jóízű, kiadós étkezés, UV-fény, legyengült immunrendszer) a vírus reaktiválódik és létrehozza a klasszikus tüneteket.

Mely tünetekről ismerhetőek fel a legkönnyebben?

Az ajakherpesz elsősorban az ajkakon, orrnyílás körül, illetve az orcákon égő, viszkető érzéssel kezdődik, majd 1-2 nap múlva vörös alapon, csoportos, fájdalmas hólyagok jelentkeznek, melyek összeolvadhatnak, pár nap múlva kifakadnak és sárgás pörk alakul ki a területen. Ha ezt piszkáljuk, akár felül is fertőződhet bakteriálisan és ótvar is kialakulhat a területen. Ilyenkor a vírusellenes gyógyszer mellett, sokszor antibiotikum adása is szükségessé válhat.

A genitalis herpesz esetén hasonló tünetek jelentkeznek, mint az ajakherpesznél, csak a tünetek általában még fájdalmasabbak és általában a HHV-2 okozza, ritkábban HHV-1. Itt is gyakori a tünetmentes vírushordozás és van olyan, hogy a tünetes beteg partnerénél sosem alakulnak ki tünetek. 

Sinenkiy/istockphoto.com

Hogyan kezelhetőek? 

Ajakherpesznél enyhébb esetben lehet csak külső kezeléssel (aciclovir) tartalmú krémmel, zink-pasztával, egyéb szárító készítményekkel próbálkozni. Sokszor azonban belsőleg szedhető, aciclovir tartalmú tabletta is szükséges napi ötszöri dózisban. A nem megfelelő dózisban szedett gyógyszer nem elég hatékony, tehát mindig az orvos utasítása szerint kell alkalmazni. 

Nagyon ritkán előfordulhat, hogy nagyobb kiterjedésűvé válik a herpesz (disszeminált herpesz), és ilyenkor intravénás gyógyszer adása is szükséges lehet. Fontos, hogy ebben az esetben daganatos betegség, ill. más immunhiányos állapot is húzódhat a háttérben. A genitális herpesznél a kezelés hasonló, csak itt más dózisban adjuk az aciklovirt. Rendszeres kiújulás esetén ugyanazok a lehetőségek vannak, mint ajakherpesznél.

Milyen óvintézkedéseket tegyünk, amíg nem múlik el a kiütés?

Az ajakherpesz fertőző betegség, tehát kerülni kell a bőrkontaktust, csókolózást, orális szexet (ilyenkor genitális herpesz alakulhat ki a partnernél), nem tanácsos gyermekeket puszilgatni, mert náluk akár a súlyosabb, primer fertőzés is kialakulhat. A tünetekkel közvetlenül érintkező felületeket érdemes fertőtleníteni, nem tanácsos közös pohárból, üvegből inni. Tilos piszkálgatni, kapargatni a tüneteket, mert ezzel felülfertőzödhet, illetve hegek hátrahagyásával gyógyulhat. Genitális herpesznél természetesen a tünetek fennállása esetén nem ajánlott a szexuális élet (orális szex se)!

Vannak olyan módszerek, amelyekkel az ajakherpeszt biztonságosan elfedhetjük?

A különböző szárító készítmények is elfedhetik a tüneteket, de sokszor kellemetlen fehér színűek, ami szintén feltűnő. Talán a legjobb megoldás a herpesz tapasz, ami csökkenti a vakargatás iránti kísértést is és aránylag esztétikus is, valamint a fertőzés átadását is jobban megelőzi.

A korrektor használatát nem javaslom, mivel ebben sokszor vannak már baktériumok, amik, ha a herpeszes területre kerülnek, annak felülfertőződését okozhatják, ill. a reaktivációt is fokozhatják később.

Mit tehetünk, hogy minél ritkábban újuljanak ki?

Ha nagyon gyakran jelentkezik herpesz, pl. minden hónapban, egy rutin laborvizsgálat is javasolt, az immunszuprimált állapot, hematológiai betegség, gyulladás kizárására. Alacsonyabb dózisú acicklovir tabletta tartós, akár fél évig tartó szedése csökkentheti a recidívák számát. Létezik egy inosiplex tartalmú immunerősítő készítmény, aminek szedése szintén segíthet. Ezt 3 hónapon keresztül érdemes szedni. 

Abban az esetben, ha már érezzük azt a bizonyos égő, viszkető érzést, érdemes minél hamarabb megkezdeni a gyógyszerek (helyileg és/vagy belsőleg) alkalmazását, hogy a tünetek ne hatalmasodjanak el. Sajnos védőoltás egyelőre nem létezik a humán herpeszvírus ellen.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!