Szerinted melyik emberből van több a világon: abból, aki tökéletes, sosem hibázik, mindenben a legjobb és teljesen tisztességes, vagy abból a földhözragadt hús-vér emberből, aki olykor ejt egy-egy hibát a mindennapok során, és bár téved, de ragaszkodik céljaihoz, melyek később előre lendítik az életben? Természetesen az utóbbiból, abból az ember típusból, akivel egyébként sokkal együttérzőbbek és magabiztosabbak vagyunk a mindennapok során.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Hányszor fordult már elő veled, hogy valami apró bakit vétettél, ami miatt úgy érezted, kigúnyolnak az emberek? Véletlen rosszul léptél, és majdnem elestél az utcán, ezért biztos a mögötted lévők kinevettek, leöntötted magad az irodában kávéval, amiért aggódtál, nehogy meglássák a kollégáid. Esetleg beszédet mondtál sok ember előtt, amibe majdnem belesültél, mert egy apró nyelvbotlás miatt egy mondat félresikerült.
Az ember úgy van beprogramozva, hogy az apró hibák esetén egyenesen retteg attól, hogy kigúnyolják, összesúgnak a háta mögött vagy negatív bánásmódban részesítik. Pedig éppen ellenkezőleg, amikor sebezhetősége és ügyetlensége napvilágra kerül, a társadalom többi ragja azonnal együttérez vele. Más hibái miatt az ember nyugodtabbá, empatikusabbá és magabiztosabbá válhat. Ez most nem arról szól, hogy lesajnáljuk a másik szerencsétlen flótást, aki leejtette az utcán a táskáját, és minden kiborult belőle, hanem ilyenkor mély együttérzést tanúsítunk, mi, kívülállók. A másik sebezhetőségének feltárása ugyanis elítélés helyett inkább vonzóbbá teszi őt a szemünkben. De miért van ez?
A magyarázat: a hasraesés-effektus
Sok dolog miatt szégyenkezünk a mindennapokban, nem merjük bevallani apró hibáinkat, félünk a szégyentől és a visszautasítástól, illetve attól, hogy gyengeségünk és hibáink miatt mások milyen negatív gondolatokkal vagy szavakkal illetnek majd minket. Ezért úgy teszünk, mintha minden rendben lenne, szinte tudomást sem véve a helyzetről, úgymond átsiklunk a problémákon. Pedig az, hogy sebezhetőek vagyunk, éppen ellenkezőleg hat a többi emberre. A helyzetre szociálpszichológiai fogalom is létezik, ez a Pratfall-effektus vagy hasraesés-effektus. Akkor következik be, amikor látjuk valakinek a kisebb hibáját, ám nem ítéljük el, hiszen a felé táplált érzelmeket javítja az adott szituáció.