Bár sokan mind a mai napig azt gondolják, hogy a halláskárosodás csak az időseket érinti, az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint a 13 és 35 év közötti emberek nagyjából 50%-a is ki van téve a hallásvesztésnek, főként sok szabadidős tevékenység során őket érő zajok miatt, mint amilyen az okostelefonok és a videojátékok miatt éri a fülünket. A legfontosabb, amit megtehetsz, hogy csökkentesz a fülhallgatód hangerején, de van néhány kevésbé feltűnő halláskárosodásra utaló jel, amire szintén érdemes figyelned.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Zúg vagy cseng a füled
A halláskárosodás egyik legkorábbi jele a fülcsengés vagy zümmögés, ami jön és megy. Ha téged is érint ez a tünet, amikor csend van, halk zümmögő vagy csengő hangot hallhatsz a háttérben. A fejhallgatók és a fülhallgatók használata nagymértékben hozzájárul a halláskárosodáshoz, ezért a fiatalabb generációknak minél előbb el kell kezdeniük figyelni a halláskárosodás jeleit. Maximális hangerőn 10-15 percnyi zenehallgatás után maradandó halláskárosodás léphet fel, ezért érdemes eleve mellőzni a túl magas hangerő használatát.
Ha átmenetileg cseng vagy zúg a füled, miután leállítottad a zenét, egyértelmű, hogy túl hangos volt a fülednek. Bármennyire is népszerű a fülhallgató, veszélyes, mert közel van a dobhártyához. Éppen ezért jobb, ha egyáltalán nem használod, vagy esetleg egy zajszűrős fejhallgatót használsz, ami abban is segít, hogy alacsonyabb hangerőnél maradj, hiszen csökkenti a környezeti zajokat.
Ha gyakran tapasztalod azt, hogy megbotlasz, nem biztos, hogy az ügyetlenség a hibás, ez ugyanis a halláskárosodás egyik jele is lehet. Amikor valakinek hallásproblémája van, akkora erőfeszítéseket tesz a jobb hallás érdekében, hogy az olyan egyszerű dolgok, mint az egyensúly, kevésbé kötik le az agy figyelmét. Ebben az is szerepet játszik, hogy a belső hallójáratok jeleket küldenek az agynak, hogy segítsenek egyensúlyban lenni, így ha azok károsodnak, az agynak is nehezebb lehet az egyensúlyra összpontosítani.