Kinek mi a dolga a gyermek láthatása során?

Kinek mi a dolga a gyermek láthatása során?

Címlap / Életmód / Család / Kinek mi a dolga a gyermek láthatása során?

Amikor egy olyan párkapcsolat vagy házasság ér véget, amelyből gyermek született, bonyolultabbá válik a szakítás. A feleknek nem csupán a saját érzéseikkel, fájdalmukkal, veszteségeikkel kell megküzdeniük. Mindenekelőtt szem előtt kell tartaniuk a kiskorú gyerekek érdekeit is. (x)

Ez nem csak azért fontos, mert szülőként a mi feladatunk megóvni a kicsiket a fájdalomtól, amennyire lehet. Hanem azért is, mert a gyerekeknek törvénybe foglalt joguk, hogy mindkét szülőjükkel kapcsolatot tarthassanak. Így – amenyiben a gyerekekre nézve ez biztonságos – túl kell lépni a sérelmeken, és együtt kell működnünk a másik szülővel.

A gyermekkel élő szülő kötelezettségei

A válás vagy szakítás során vannak olyan kérdések, amelyekben a feleknek mindenképpen meg kell állapodniuk. A gyerekekkel való kapcsolattartást a gyámhivatal rendezi, az általa kiadott határozat kötelező a felekre nézve. 

Sajnos a szülők sokszor nem képesek felülemelkedni a sértettségen, amelyet a szakítás miatt éreznek. Gyakran a szülő, akivel a gyermek életvitelszerűen marad, azzal bünteti a másik felet, hogy ellehetetleníti a kapcsolattartást. A gyermekkel együtt élő szülőnek azonban kötelessége lehetővé tenni, hogy a kiskorú a másik szülővel is találkozhasson.

A különélő szülő jogai és kötelezettségei

Amikor felbomlik egy kapcsolat, akkor a szülői felügyeleti jog gyakorlása az egyik legfontosabb kérdéssé válik. Úgyis gyakorolhatják közösen ezt a jogot a felek, hogy közben külön élnek. Bárhogy is egyeznek meg, ha a gyermek érdekét az szolgálja, a különélő szülő kapcsolattartása is engedélyezett.

A különélő szülő számára a gyámhivatali határozat biztosítja a rendszeres láthatás jogát. Amennyiben a gyermekkel együtt élő fél elidegeníti a közös gyermeket a másik szülőtől és akadályozza a láthatást, jogsértést követ el. Ez ellen a különélő szülő akár a gyámhivatalnál, akár a bíróságnál is jogorvoslattal élhet. 

A gyermek számára mit kell biztosítanunk?

A szülők kapcsolatának vége egy gyermek számára mindig órási változást jelent. Hazánkban sajnos nincs még kultúrája a válásterápiának, de már vannak kezdeményezések. Ugyanis a család felbomlása mellett a gyerekeknek sokszor a szülők sárdobálásával is meg kell küzdeniük.

A gyerekeknek minden körülmények között joguk van az egészséges testi és lelki fejlődéshez. Emellett ahhoz is joguk van, hogy mindkét szülőjükkel kapcsolatot tarthassanak. Természetesen vannak esetek, amikor ez nem szolgálja az érdeküket, ezt is fel kell mérni. Azonban mindkét szülő köteles a gyermek érdekében teljesíteni azt, amit jogszabály előír számára.

Maradjunk emberek minden körülmények között

Soha nem könnyű kimondani, hogy egy kapcsolatot már nem tudunk megmenteni. Rendszerint sok-sok sérelemmel zárjuk le éltünk ezen szakaszát. Azonban egy család minden tagjának a békés elválás az érdeke. A közös gyermek örökre összeköti a szülőket, nem érdemes hát rágódni a múlton.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!