Fura a gyereket külön altatni? Gyereknevelés a nyugati világban

Fura a gyereket külön altatni? Gyereknevelés a nyugati világban

Címlap / Életmód / Család / Fura a gyereket külön altatni? Gyereknevelés a nyugati világban / 2. oldal

Saját szobában alvás, babakocsi és alvásidő: a „modern”, nyugati világban a legtöbb szülő számára ezek természetes jelenségek. De ha a világ egészét nézzük, ezek nagyon furcsa szülői szokásoknak tűnhetnek.

Önállóság vs. kötődés

Nem találtam erre vonatkozó tanulmányt, de a személyes tapasztalatom az, hogy a kötődő nevelés vagy válaszkész nevelés bizonyos körökben itthon is egyre ismertebb. Egyre több szülő dönt ennek a használata mellett. Magyarországon viszont még mindig erősen érezteti a hatását a néhány évtizeddel ez előtt kialakult gyakorlat, ami szerint a babákat minél előbb „önállóságra” kell nevelni bármi áron, akár alvástréninggel is.

Valószínűleg nincs olyan anya, aki ne hallotta volna még valakitől a mondatot, hogy hagyja csak sírni, „majd megnyugszik”, „nem kell elkényeztetni” és „legalább erősödik a tüdeje”.

Az elképzelés egyébként, hogy a csecsemőknek át kell tudniuk aludni az éjszakát, egy ’50-es években készített kutatásból jött. 160 csecsemőt vizsgálva arra jutottak, hogy a babák 70%-a 3 hónapos korára már átaludta az éjszakát.

Nevelési formák típusai
bojanstory/istockphoto.com

Az már nem került át a köztudatba, hogy a kutatók az „éjszaka átalvását” úgy határozták meg, hogy a kicsik éjfél és 5 óra között nem sírtak fel. Ez azért messze nem 8 órányi zavartalan szundikálást jelent egyedül a szobájukban, mint ahogyan azt ma sokan értelmezik.

Ráadásul, míg a csecsemők 30%-a, ami azért szintén nem elhanyagolható arány, nem is kezdett még hosszabb periódusokban aludni 3 hónapos korára, az éjszakát „átalvó” kicsik fele is visszatért az éjszakai ébredésekhez még az első életévében.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3

»