VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
A száraz november, azaz egy teljes hónap alkoholfogyasztás nélkül mára széles körű mozgalommá nőtte ki magát. Nem csak a lassan népbetegséggé váló alkoholizmus problémájára hívja fel a figyelmet, de sokakat rádöbbent arra is, hogy akár észrevétlenül is mekkora szerepet kezdett el betölteni az ital az életükben. Ennek kapcsán éreztük fontosnak mi is, hogy beszéljünk néhány gyakori tévhitről.
„Egy pohár bor csak az egészségedre válik”
Gyakran lehet hallani, hogy a mértéktartó alkoholfogyasztás nem hogy káros, de még kimondottan egészséges is lehet. Az valóban igaz, hogy a minőségi italoknak, mint például a vörösbornak valóban vannak jótékony egészségügyi hatásai – segíti a vérképződést, sok benne az antioxidáns, stb. –, de az alkohol káros hatásait nem fogják kitörölni ezek a kedvező tulajdonságok.
Egy pohár vörösbor minden jó tulajdonságával együtt is megterheli például a májat és a vesét, arról nem is beszélve, hogy a gyakran hallott „mértéktartó ivás” kifejezés is becsapós, hiszen a „kis mennyiségű” alkohol mindenkinek mást jelent. Mint az élet annyi területén, itt is mérlegelned kell az előnyöket és a hátrányokat, és bár nem állítjuk, hogy a 100%-os absztinencia az egyetlen egészséges alternatíva, azt sem jelenthetjük ki, hogy a minimális alkoholfogyasztás semmiféle egészségügyi kockázatot nem jelent.
Nem árt észben tartani azt sem, hogy az amerikai Addiction Research Foundation szerint egy férfi hetente maximum 120 gramm, egy nő 90 gramm alkoholt (ez nagyjából 3 korsó sör vagy fél liter bor) fogyaszthat el büntetlenül, de ebből egyszerre, egy alkalommal csak 30-40 grammot ihat meg, és az italfogyasztások között legalább 3 napnak el kell telnie, különben már egészségkárosító hatásról és – akár – alkoholizmusról beszélhetünk.