Ezért mesélj a gyermekednek!

Ezért mesélj a gyermekednek!

Címlap / Életmód / Család / Ezért mesélj a gyermekednek!

Mind tudjuk, hogy a gyerekek imádják a meséket, és hogy jó, ha rendszeresen olvasunk nekik. De lássuk, hogy pontosan milyen pozitív következményei vannak a mesélésnek!

Fantázia

A gyerekek mese közben a fantáziájukra hagyatkoznak, amikor az elmondott szöveg és a mesekönyvben esetleg szereplő képek alapján maguk elé képzelik az eseményeket.
Rendszeres mesélés hatására így javul a fantázia, a gyerekek kreatívabbakká válnak.

Problémamegoldás

A mesék sokszor segítenek a gyerekeken, hogy eligazodjanak a világban, és egyes problémáikat, konfliktusaikat könnyebben megoldják.
Jó példa erre az, ha a szereplő nagyon szeretett volna valamit, de először nem sikerült megszereznie, de kitartóan próbálkozva, sokat tanulva végül elérte a célját.

Értékrendszer

A mesék szinte minden esetben rendelkeznek morális tartalommal is.
Gyakran szólnak arról, hogy segítsünk a másiknak, hogy ne nézzük le a másikat, de merjünk például bátrak lenni és hogy sokkal jobban megéri összefogni, mint áskálódni mások ellen. Ezek a tanulságok egy életre elkísérik a gyerekeket.

Szocializáció

Egyes társadalmi szabályokat a mesékből tanulnak meg a gyerekek a legkönnyebben. A történetek alapján képet kaphatnak a társadalmi hierarchiáról, más országok szokásairól, illetve a történelmi alakokról is.
Nem utolsó sorban a társas érintkezés szokásait is könnyebb a mesék szereplőitől eltanulni, mint célzott tanítással.

Szókincs

A megfelelő szókincs elengedhetetlen ahhoz, hogy a gyerekünk könnyen vehesse az akadályokat is iskolában.
Az olvasással, mesehallgatással ez nagyon könnyen fejleszthető, a mesék váltogatásával pedig sokszínűvé tehetjük a gyerek szókészletét. A sok mesét ismerő gyerekek könnyebben és választékosabban fejezik ki magukat a többieknél.

Tanulás

A meseolvasás egyik komoly hatása az is, hogy az ilyen gyerekek lényegesen könnyebben tanulnak majd az iskolában, mint társaik.
A mesehallgatás hatására ugyanis nem lesznek olvasási problémáik, könnyebben értik meg az olvasott vagy hallott szövegeket és könnyebben sajátítják el az újdonságokat is.

Figyelem

A mesehallgatás fejleszti a koncentrációs készséget. Természetesen egyik gyereknél sem kell csodákat várni, és erőltetni sem érdemes, hogy sokáig figyeljenek valamire, mivel életkoruk alapján még nem képesek erre.
A rendszeresen mesét hallgatók azonban képesek tovább és intenzívebben figyelni, mint kortársaik.

Szülő-gyerek viszony

A meseolvasás nem csak a gyereknek, de a szülőknek is jó. Bensőséges hangulatot teremt, könnyebben megy majd a mindennapos kommunikáció, és mélyebben alakul ki az egymásra hangolódás is.
Vagyis ha vettünk pár mesekönyvet Karácsonyra, akkor most itt az ideje, hogy használjuk is ezeket. Üljünk le a gyerekekkel és meséljünk nekik belőle!

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!