Ismerjük őket az irodalomkönyvekből és a polcokon is ott sorakoznak a könyveik, de ez nem jelenti azt, hogy a híres és sikeres íróknak soha nem gyűlt meg a baja a törvénnyel. 1924. július elején kezdődött például József Attila pere, aminek köszönhetően egy csapásra az egész ország felfigyelt rá, de míg az ő problémája inkább a meg nem értettség volt, Csáth Géza története valóban hátborzongató.
VIDEO Így mosd ki helyesen a sminkes ecseteidet - egy héten legalább egyszer!
1/4 József Attila
A hányatott sorsú József Attilának többször akadt gondja versei miatt, amit a korban sokan tabudöntögetőnek, hazaárulónak vagy éppen istenkáromlónak bélyegeztek. Ezért nem kaphatott soha tanári állást, de ez irányította rá elsőként az ország figyelmét is: az egész országban beszámoltak a napilapok peréről, ami 1924. és 1925. között zajlott, és amelyben istenkáromlással vádolták Lázadó Krisztus című verse miatt.
Először 8 hónapnyi fegyházra és 200 000 korona pénzbüntetésre ítélték, de a Táblabíróság később 8 hónapról 1 hónapra enyhítette a büntetést, a Kúria pedig felmentette a vád alól, így József Attilának nem kellett börtönbe vonulnia.
S munkámban, Uram, érek annyit, mint Te
Nagy passziódban; és a lelkem is
Részed lesz nemsokára s a legszebb fényt
Hintve:
A szemed lesz, hogy mindent láss meg itten.
Bizony mondom, még nincsen is szemed,
Most nem látsz. Lennél immár igazságos,
Isten!” (részlet a Lázadó Krisztusból)
Akárcsak a történetei, Oscar Wilde élete is színes és kalandos volt, ám ezt nem mindenki nézte jó szemmel: egy ifjú lorddal folytatott szerelmi viszonyát például szeretője apja nagyon is ellenzett.
A sors iróniája, hogy a vádaskodó apa ellen maga Wilde indított rágalmazási pert, aminek a vége az lett, hogy a bíróság, megismerve a teljes történetet, két év fegyházra ítélte Wilde-ot fajtalankodásért.
Az érzékeny lelkű írót a börtön nagyon megviselte, ráadásul szeretett édesanyját is raboskodása idején veszítette el. A büntetést családi élete is megsínylette, a bíróság feleségének ítélte két gyermeke felügyeleti jogát, olvasói közül pedig sokan elfordultak tőle. Bár méltóságát mindvégig megőrizte, a börtönt soha nem tudta teljesen kiheverni: az itt elkapott fülfertőzés vezetett végül a halálához is.
Villon a reneszánsz francia irodalom legismertebb alakja, és minden bizonnyal a világirodalomban is az egyik legszabadszájúbb, legkülönlegesebb karakter.
Menekült a törvény elől betöréses lopásért, de azért is, mert verekedés közben halálosan megsebesített egy papot, aki egyébként valószínűleg szerelmi riválisa volt.
A feljegyzésekből kiderül, hogy ezektől eltérő, ismeretlen okok miatt is ült börtönben, és valószínűleg nagyon sok lány becsülete is az ő lelkén szárad, verseiből mégis egy kedves, bohém, és nagyon is szerethető csavargó képe bontakozik ki.
Vannak írók, akik csak azért kerültek bíróság elé, mert koruk nem értette meg őket, de Csáth Géza esete valódi tragédia.
Az orvosként dolgozó Csáth, akinek legnagyobb hatású műve az Egy őrült nő naplója, egy téves orvosi diagnózis miatt kezdett morfiumot szedni. Szenvedélyét nehezen tudta kordában tartani, a háborús szolgálatban pedig teljesen elvesztette a kontrollt.
Betegségét hazatérve sem sikerült leküzdenie, elmegyógyintézetbe került, ahonnan megszökött és lelőtte feleségét, kislánya édesanyját, majd magával is végezni próbált. Függősége miatt nem börtönbe, hanem kórházba került. 1919-ben halt meg gyógyszer-túladagolásban.