Életveszélyes dolgok a lakásodban

Életveszélyes dolgok a lakásodban

Címlap / Otthon / Háztartás / Életveszélyes dolgok a lakásodban

Az otthonunkban kényelmesen szeretnénk érezni magunkat, ahol a szabadidőnket úgy tölthetjük el, ahogy nekünk a legjobb. Talán nem is sejtjük, hogy mégis sokszor éppen a lakások azok, amelyekben az egészségünkre ártalmas anyagok túl nagy arányban fordulnak elő.

Farostlemez bútorok

A farostlemezből számtalan bútort készítenek, hiszen könnyű megmunkálni, és lényegesen olcsóbb a tömör fánál. Az anyagot azonban gyakran olyan műgyantával préselik össze, amely formaldehidet bocsájt ki.
Ez a nem mellesleg rákkeltő anyag új bútor esetében könnyen okoz fejfájást, émelygés, és a nyálkahártyát is irritálja. A megoldás a gyakori szellőztetés, főleg az első időkben.

Ágybetétek, szőnyegek

Az olyan vastag anyagú textíliák, amelyek nem, vagy csak körülményesen moshatóak, ideális lakhelyül szolgálnak a poratkáknak. Ezek lehetnek ágybetétek, szőnyegek, faliszőnyegek, díszpárnák, vagy ezek vastagabb anyagból készült huzatai is.
A megoldás a poratkák ellen a gyakori szellőztetés, illetve az, ha rendszeresen kitesszük őket a napra. Ágybetétek közül érdemes az atkamentes típusokat választani.

Linóleum

A linóleum máig sok lakásban szolgál padlóburkolatként. Számtalan előnnyel rendelkezik, például könnyű tisztán tartani, nem olyan csúszós, mint a járólap, meleg burkolatnak számít, stb.
A PVC-ben megtalálható anyagok egy része azonban könnyen mérgező lehet, gyerekek esetében főleg légzőszervi- és hormonális problémákat okozhat. Különösen vigyázni kell, ha tűz közelébe kerül, mivel a hő hatására további káros anyagok válhatnak ki belőle.

Padlószőnyeg

A padlószőnyeg szintén nagyon népszerű burkolatnak számít, hiszen jól mutat, kellemesen meleg érzetet kelt és nem csúszik. A ragasztásához azonban sokszor káros anyagokat használnak, emellett nehéz tisztán tartani, és az atkáknak egyik kedvenc lakhelyévé válik.
Kisgyermekek esetében különösen fontos, hogy rendszeresen és alaposan tisztítsuk, mivel a kicsik a földön csúszva közelebb vannak hozzá és könnyen belélegzik a káros anyagokat.

Festékek

Felújításkor sokszor még napokig, hetekig érezni lehet a festékek, lakkok szagát a lakásban. Fontos, hogy akkor költözzünk vissza a felújított részekbe, amikor ezt a szagot már nem érezzük, és a festékek használata alatt és után gyakran és alaposan szellőztessünk.
Ilyenkor ugyanis nagy mennyiségű káros anyag jut a levegőbe, amely még egy ideig képes párologni és az egészségre veszélyes anyagokat a levegőbe juttatni.

Gáztűzhely

A konyhákban használt gáztűzhelyek által termelt égéstermékek szintén káros hatással vannak az ott élők, főleg a gyermekek egészségére és megfelelő fejlődésére. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mindig szellőztessünk ki a tűzhely használata után.
Emellett ha fedőt használunk, azzal csökken a főzésre fordított idő, a páraelszívó pedig az égéstermékek nagy részét képes elnyelni. 

Műszaki cikkek

A lakásban számtalan műszaki cikk található, amelyeket biztonsági okokból különböző égésgátló vegyületekkel kezelnek. Ezek alkotóelemei a szervezetbe jutva károsíthatják az immunrendszert, az idegrendszert, és más kóros elváltozásokért is felelősek lehetnek.
Érdemes ezért meggondolni, hogy mennyi műszaki cikket tartunk otthon, és csak a szükségesekre szorítkozni. A gyerekszobában pedig kifejezetten ajánlott ezek minimalizálása.

Információk

Talán félelmetesnek tűnik, hogy mennyi veszélyes anyag, berendezés és eszköz van otthonunkban, és mi mindennek vagyunk miattuk kitéve. Éppen ezért, amikor valami újat vásárolunk a lakásba, akkor érdemes tájékozódni az összetevőkről.
A termékek nagy részének manapság már meg kell felelni egy komoly szabványnak, ezért ezeknek és az erre használt jelzéseknek feltétlenül érdemes utánajárni.

VIDEO Ők lesznek 2024 legszerencsésebb csillagjegyei

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!