A méz egészségügyi hatásai

A méz egészségügyi hatásai

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A méz egészségügyi hatásai

Már az ókori görögök is ismerték ezt az édes, aranyszínű masszát. Olvasd el, hogy mennyi, az egészségedre gyakorolt jótékony hatással rendelkezik a méhek által előállított méz!

Melyek is ezek a hatások?

A méz egy rendkívül egészséges és értékes anyag. Magas szénhidráttartalma révén a legjobb természetes energiaforrás, a legfontosabb cukorforrás a szervezet számára. 80%-ban szőlőcukorból, 20%-ban pedig gyümölcscukorból áll. Ezek egyszerű cukrok, így segítik a máj, a vese és a hasnyálmirigy megfelelő működését. Rekordidő alatt, közvetlenül a bélből szívódik fel. Vértisztító hatással is rendelkezik, ami fiatalon és frissen tartja a szervezetet. Segít a fáradtság és a különböző betegségek, mint például a megfázás leküzdésében, amely a baktériumölő tulajdonságú enzimjeinek köszönhető.  Torokfájás esetén fertőtleníti a nyelőcsövet. Rengeteg aromaanyag is található benne. Jótékony hatással van az emésztésre, a vérkeringésre, csökkenti a vérnyomást, méregteleníti a szervezetet, növeli az étvágyat, javítja a vér hemoglobinszintjét és a közhiedelemmel ellentétben véd a fogszuvasodás ellen is.  Szinte az összes létfontosságú ásványi anyagot tartalmazza, mint például vas, réz, kalcium, foszfor, magnézium, cink, jód vagy mangán, amire szüksége van az emberi szervezetnek. Ezenkívül magas a B1, B2, C-vitamin, -és folsavtartalma. Hatékony immunerősítő. Jó tudni, hogy idegnyugató hatással is rendelkezik és segíti a sebek gyógyulását. 

A különböző mézfajták

Rengeteg fajtájú méz létezik, de mi most csak a legismertebbeket vesszük sorra!

Akácméz: A legédesebb fajta, ami  42%-os gyümölcstartalmának köszönhető. Nagyon jó fertőtlenítőszer, enyhíti a kínzó köhögést.

Hársméz: Erőteljes ízzel és illattal rendelkezik, hajlamos a kristályosodásra. Idegnyugtató és fertőtlenítő, de hörghurut ellen és görcsoldóként is kitűnően felhasználható. Nektárja pedig kolint tartalmaz, ami jó az érelmeszesedés ellen. 

Gesztenyeméz: Erős gesztenye illat és rendkívül kesernyés utóíz jellemzi ezt a mézfajtát. Rendszeres fogyasztásával megelőzhető a trombózis kialakulása és a potenciát is növeli.

Mentaméz: A benne található illóolajoknak köszönhetően érzéstelenítő hatású és kiváló gyomorbántalmak esetén is. Serkenti az emésztést, csökkenti a puffadást és fájdalomcsillapító hatású is. 

Lóhereméz: Ez a nagyon világossárga színű mézfajta kikristályosodva szinte már fehér színű. Nagyon kellemes íz jellemzi, nagy kedvenc az Egyesült Államokban. Kiváló táplálék az érzékeny gyomrúak számára. 

Medvehagymaméz: Pikáns ízű, fűszeres méz, kevésbé hajlamos a kristályosodásra. Hatékony görcsoldó és idegnyugtató.

Levendulaméz: Rendkívül kiváló aromával rendelkező mézfajta, amely hosszú ideig megőrzi az illatát. Segít leküzdeni az álmatlanságot és veseproblémákra is jó gyógyír.

Hogyan tárold?

Ha szeretnéd sokáig élvezni a méz által nyújtott egészségmegóvó hatásokat, érdemes odafigyelned a megfelelő tárolásra. Alapállapotban minden mézfajta cseppfolyós állagú, ám idővel hajlamosak a kikristályosodásra. A cseppfolyós állapotot úgy tudod visszaállítani, ha a mézet 40 fokos vízbe teszed.

Viszont a melegítés során veszíthet illatanyagaiból. Jól bírja a hőmérsékletváltozásokat, nem romlik meg könnyen. Nyáron érdemes hűtőszekrényben tárolni, hogy ne váljon túlságosan folyékonnyá, télen pedig melegebb helyen, elkerülve a megkeményedést.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!