7 dolog, amit meg kell tanítanod a gyermekednek

7 dolog, amit meg kell tanítanod a gyermekednek

Címlap / Életmód / Család / 7 dolog, amit meg kell tanítanod a gyermekednek

A modern nevelési elvek szerint ugyan nincsenek aranyszabályok és kötelező érvényű dolgok, mégis léteznek olyan apróságok, amelyekkel jelentősen megkönnyítheted a csemetéd életét, és vele együtt természetesen a sajátodat is. Ezeket gyűjtöttük most össze.

Köszönet

Az udvariasság egyik alapköve a „köszönöm” szó használata. Minél hamarabb találkozik vele a gyermek, annál inkább magától értetődő lesz számára a későbbiekben. Az elsajátítását viszont nem akkor teszed egyszerűvé, ha folyton figyelmezteted rá: mutass inkább példát!

Ha hallja, hogy te is szívből köszönsz meg dolgokat neki és másoknak, önkéntelenül is utánozni fogja a magatartásodat. Amikor pedig ő köszön meg valamit, mindig válaszolj egy „szívesen”-nel!

Motiváció

„Magadnak tanulsz!” – szokták mondani a gyerekeknek, akik persze többnyire nem értik, a lényeget. Elvégre nem úgy tűnik, mintha az a sok iskolai tantárgy rövidtávon hasznosítható lenne…
Az újdonságok elsajátításában a motivációnak van kulcsszerepe. tudatosítsd a porontyban, hogy saját maga által kitűzött célokért kell megküzdenie, s a sikerélmény a legjobb a tanítómester, ami további teljesítményre sarkall!

Evés zárt szájjal

Míg a kisbabák természetes módon zárt szájjal, csámcsogva esznek, a bölcsődében vagy az óvodában, tehát az első kortárs csoportba kerüléskor már kifejezetten kellemetlennek számít az asztali illem hiánya.
Ennek megtanulására a jutalmazás a legjobb stratégia: a szépen evő csemete kapjon egy gyümölcsöt, vagy egy kis extra játékidőt ebéd után! Fontos azonban, hogy étellel nem szabad büntetni, tehát a megvonás nem opció.

Kés és villa

Ahány család, annyi szokás: van, ahol mindig illik késsel-villával enni, míg mások inkább kézzel szeretnek otthon kajálni. Egyikben sincs kivetnivaló, ám a gyereknek mindenféleképpen tudnia kell teljes biztonsággal, kényelmesen használni az evőeszközöket.
Akkor is tanítsd hát meg őket erre, ha nincs mindennap szükség a tudás hasznosítására, hiszen bármikor adódhat olyan helyzet, amikor elegánsabban kell elfogyasztani az ételt.

Kopogás

A gyerekek egyáltalán nem érzékelik a magánszféra iránti igényt. Ami eleinte nagyon aranyos tud lenni, de lássuk be: a szülők egy bizonyos idő után belefáradnak a dologba, s jogosan érezhetik, hogy nincs egy perc nyugtuk sem a kíváncsi kis szemektől.
A kopogtatás elsajátítása a család minden tagját megkíméli a kínos helyzetektől. Lényeges, hogy a kopogás önmagában nem elég, utána mindenképpen meg kell várni a „szabad” visszajelzést!

Száj elé tett kéz

Köhögésnél, ásításnál vagy tüsszentésnél alapvető, hogy az ember a szája elé tegye a kezét. A babáknak, persze, még elnézhető, hogy össze-vissza hapciznak, nagyobb korban viszont már kifejezetten udvariatlan. Persze, csak akkor várhatod el a szabály betartását, ha magad sem mulasztod el.
A papír zsebkendő használatával egyébként még inkább higiéniára nevelheted a csemetét. Nagyobb kedvvel fogja használni, ha valamilyen mesefigurás kiszerelést választasz belőle!

Pénzzel bánni

Emberek milliói nőnek fel úgy, hogy fogalmuk sincs a pénz értékéről. Húszéves koruk körül csodálkoznak rá, mennyibe kerül a boltban a tej és a kenyér, az első néhány fizetés után pedig már hónap közepén csodálkoznak, hogy mégis hová tűnt a tetemes összegnek hitt munkabér. Egyszerűen megvédheted ettől a gyermeked, ha már kiskorától kezdve valamennyi zsebpénzt adsz neki, s olykor bevásárolni is magaddal viszed.
Ne legyen előtte tabu az anyagi helyzetetek! Ha úgy érzed, hogy valamit kihagytál a gyermeked nevelése során, ne ess kétségbe: tanulni sosem késő. Csak arra figyelj, hogy ne változtasd meg az álláspontod egyik pillanatról a másikra valamiben, mert akkor könnyen elveszítheted a hitelességed. Inkább fokozatosságra törekedj!

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!