Az alábbi tanácsokat pszichológusok kifejezetten fiús anyukáknak állították össze, a legtöbbjüket azért, hogy segíthessenek a fiú gyermeknek kifejezni az érzelmeit. A legjobban azonban te ismered a gyerekedet, ezért biztosan lesz olyan tanács, amelyikről tudod, hogy nála nem működne, és talán olyan is, amelyikről azt gondolod, akár a lányodnak is segíthet. Te tudod a legjobban, mire van szüksége a gyerekednek, de némelyik ötlet jó kiindulópont lehet.
Vezesd le az energiáit!
Ha a gyerek tiszteletlenül beszél, hisztizik, elveszti az önkontrollt, a szobájába küldöd, vagy sarokba állítod néhány percre, amíg lenyugszik, hogy aztán megbeszélhessétek a dolgot.
Adj időt neki!
Pszichológusok szerint „vészhelyzetben” a fiúk agya kétfelé választja a problémát: egyrészt azonnali megoldást kezd el keresni, másrészt elraktározza az érzelmeket, félelmeket, amelyeket később majd verbális formában is kifejezhet és feloldhat.
Elhatárolódás
Pszichológusok szerint gyakori jelenség, hogy már a kisfiúk is azért nem képesek az érzelmeikről beszélni, vagy azért nem merik megélni őket, mert ettől gyengének, sebezhetőnek tűnnek
Agresszió
A düh vagy a harag a fiú – és néha a lány – gyerekeket is agresszióra sarkalhatja, például tenyérrel az asztalra csapnak, vagy eldobják, ami a kezükben van. A legtöbb szülő számára ez nagyon ijesztő jelenség lehet, de a pszichológusok megnyugtatnak: amíg a gyerek nem tesz kárt magában vagy másokban, addig nem kell különösebben aggódni.
Játszani is engedd!
Miközben ma már szinte teljesen természetes, hogy a lányok is játszhatnak építőkockával vagy gurgathatnak kisautót, sokan még mindig kiveszik a fiúk kezéből a játék babát. Pedig, nem elég, hogy a lányainkból is lehet buszvezető vagy építész, a felnőtt kapcsolatok csak akkor működhetnek majd sikeresen, ha mindenki mindenből kiveszi a részét.
„Üss vissza!” – Tényleg?
Az iskolai, óvodai agressziót még mindig sokan azzal rendezik le, hogy azt mondják a gyereknek, ha bántják, üssön vissza.
Nem másik bolygóról jött
És ami talán a legfontosabb: ne feledd, hogy a fiad sem egy másik bolygóról érkezett. Pszichológusok százai kutatták már az anya-gyerek kapcsolatot, és azt, hogy mennyivel könnyebb vagy nehezebb a fiúknak és lányoknak az anyjukkal azonosulni.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!