9 csoda gyógynövény megfázásra és influenzára

9 csoda gyógynövény megfázásra és influenzára

Címlap / Életmód / Egészség / 9 csoda gyógynövény megfázásra és influenzára

Hogy a téli időszak ne a papírzsebkendőkről, lázmérőről és temérdek orvosságról szóljon, összegyűjtöttük most a leghatásosabb gyógynövényeket megfázás ellen:

Kasvirág (Echinacea herba)

Erős immunrendszer erősítő szer, de gyulladásos sebek, bőrbetegségek ellen is alkalmazzák. A leghatásosabb gyógynövény az influenza megelőzésében és a fertőzések kezelésében.
Mivel csökkenti a fertőzés időtartamát és enyhíti a tüneteket, kemoterápiával kombinálva is alkalmazzák. Szárított gyökeréből vagy leveléből napi 1 gramm fogyasztása ajánlott teaként. Hat hétnél hosszabb kasvirág kúra nem ajánlott.

Akácvirág (Robinia pseudo-cacia)

Az akácvirág nagyszerű köhögéscsillapító és jól kezeli hurutot is. Jellegzetes íze miatt igen finom tea készíthető a szárított virágokból. Érdemes virágzásakor (májusban, júniusban) beszerezni belőle, megszárítani és torokpanaszok vagy köhögéskor teát főzni belőle.
Kb. 2 teáskanálnyi szárított akácvirágot forrázzunk le egy csésze forró vízzel, 5 perc után szűrjük le. Túlzott gyomorsav termelődés esetén is hatásos.

Hársfalevél és hársfavirág (Tilia)

A hársfalevél hatásos köhögéscsillapító gyógynövény köszönhetően magas garat és torok nyugtató nyákanyag tartalma miatt. A legjobb hatást akkor érhetjük el, ha nem forrázott teaként készítjük, hanem langyos vízben áztatjuk 5-6 órán keresztül.
A hársfavirág kiváló izzasztószer, és köhögéscsillapításra is nagyszerű. A legjobb, ha teaként fogyasztjuk leforrázva (2 teáskanál szárított hársfavirág 1 csésze forró vízhez, 5 perc áztatási idővel).

Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)

Jó baktériumölő és gyulladáscsökkentő ezért kiváló torokgyulladásra és megfázásra. A légutak gyulladásos megbetegedésein, a köhögés csillapításán hatékonyan segít.
Köptető tulajdonsága van, oldja a letapadt nyákot. Fogyasszuk teaként (2 kiskanál szárított zsálya 1 csésze forró vízzel leforrázva, 5 perc hatóidő után pedig leszűrve).

Bazsalikom (Ocimum basilicum)

Nemcsak finom fűszernövény, de a megfázásos megbetegedésekre is valóságos csodaszer. Köhögéscsillapító, étvágyjavító, idegnyugtató hatású (ezért stresszes időszakokban ajánlott fogyasztani).
1 teáskanál szárított bazsalikomot forrázzunk le 1 csésze forró vízzel és hagyjuk 10-15 percet hatni mielőtt leszűrnénk.

Borsmenta (Mentha piperita)

Görcsoldó, nyugtató és összehúzó hatása miatt főként emésztési zavaroknál, felfúvódásnál és menstruációs zavaroknál tesz jó szolgálatot.
Az influenzakor fellépő fájdalmakat (fejfájás, torokfájás, izomfájdalom) enyhíti, ezért jó kombinációt alkot egyéb teafüvekkel.

Orvosi zsálya (Salvia officinalis)

Nagyon jó torokgyulladásra, fogínygyulladásra és egyéb szájbetegségekre, bélhurutra. A megfázással járó lázat is csillapítja, mivel izzasztó hatású. Idegerősítő hatása is jól ismert a zsályának.
Fogyasszuk teaként (2 kiskanál szárított zsálya 1 csésze forró vízzel leforrázva, 5 perc hatóidő után pedig leszűrve).

Bodzavirág és bodzalevél (bodza- Sambucus)

Nagyszerű lázcsillapító tulajdonságai vannak a virágnak és a levélnek is. A bodzavirág és bodzalevél tea jó izzasztókúrákhoz. Mindkettőt forrázva teaként fogyasszuk.
Tea: 2 teáskanál szárított bodzalevél és virág 1 csésze forró vízzel leforrázva. Leszűrés előtt hagyjuk ázni 5 percet.

Kakukkfű (Thymus)

Régen a háborúban kakukkfűvel gyógyultak a katonák, sokoldalú hatóanyagainak köszönhetően. Megfázásra is alkalmas. Jó hörghurut, légúti hurut ellen, de a görcsös köhögést is csillapítja. Timol tartalmának köszönhetően jó fertőtlenítő, ezért béltisztításra is alkalmas.
Fogyasszuk teaként (2 kiskanál szárított zsálya 1 csésze forró vízzel leforrázva, 5 perc hatóidő után pedig leszűrve).
Figyelem: Ha bármilyen betegséged van, esetleg gyógyszert szedsz, a teák fogyasztása előtt fordulj kezelőorvosodhoz. Gyerekeknek és terhes kismamáknak a legtöbb tea kúraszerű fogyasztása nem ajánlott.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!