Bilire szoktatás – hogyan?

Bilire szoktatás – hogyan?

Címlap / Életmód / Család / Bilire szoktatás – hogyan?

A szobatisztaság elérésének rengeteg módja van, és természetesen minden anyuka a sajátjára esküszik. Íme néhány ötlet, ami megkönnyítheti a szobatisztaságra nevelést!

Leszoktató pelenkák

Ha a gyereket már elkezdtük ismertetni a bilivel, akkor érdemes beszerezni néhány leszoktató pelenkát. Ezek lényege az, hogy nem nyújtják ugyanazt a száraz érzést, amit a mai modern pelenkák általában, így a gyereknek kicsit kényelmetlen lesz, ha bepisilt, ezáltal pedig könnyebben és gyorsabban szól, mielőtt pisilnie kell.
A leszoktató pelenkák persze kívülről nem áznak át, így valójában a ruhák védve maradnak a nedvesedéstől és a kicsit sem tesszük ki a megfázás veszélyének.

Fehérneműk

Ahogy a leszoktató pelenka azt juttatja a gyerek eszébe, hogy nem jó érzés vizesnek lenni, ugyanígy jó ösztönző lehet az is, ha olyan alsóneműket szerzünk be a gyereknek, amelyeket nagyon szeret, így jobban vigyáz is rájuk.
Ha a kedvenc mesehősük díszíti, akkor könnyen elképzelhető, hogy előbb megtanulnak vigyázni rá, mintha egy sima alsóneműről lenne szó. Nyugodtan emlékeztessük többször arra, hogy a kedvence van rajta, amit le kell vetni, ha nedves lesz.

Napirend

Minden anyuka tudja, hogy a gyerekek sokkal jobban szeretik, ha rendszeresen, a napirendnek megfelelően történnek a dolgok, vagyis ha egy adott folyamat után mindig ugyanaz következik. Ezért a bilire szoktatást is vegyük be a napi rutinba, és ehhez a szokáshoz próbáljuk tartani is magunkat.
Lehet például, hogy fürdés előtt, mikor levetkőztetjük, akkor ültetjük a bilijére, majd azt a fürdés követi. Így előbb barátkozik meg a tevékenységgel, mint ha rendszertelenül csinálnánk.

Ideális bili

Az ideális bili megtalálása nem könnyű feladat, és talán nem is a bilin magán múlik a dolog, sokkal inkább azon, hogy mennyire szerettetjük meg vele a megvásárolt tárgyat. Egyáltalán nem biztos, hogy a drágább darabok a jobbak.
Inkább arra figyeljünk, hogy a gyerek maga válassza, vagy például adjunk lehetőséget neki, hogy kidíszítheti néhány matricával. Ideális az a bili, amelyiken a gyerek stabilan ül, de ebben is nagyobb a szülők szerepe, mivel kezdetben a gyerek mindig rájuk támaszkodik, míg meg nem találja az egyensúlyát.

Kötődés

Sok gyerek ugyanúgy kötődik a bilijéhez, mint a kedvenc játékaihoz vagy ruhadarabjaihoz. Ezért ne cserélgessük, hanem ugyanazt a darabot inkább vigyük magunkkal, ha elutazunk, vagy akár akkor is, ha vendégségbe megyünk valakihez.
Gyakori jelenség ugyanis, hogy máshol a gyerek inkább nem pisil vagy nem kakil, csak ne kelljen idegen WC-t vagy bilit használnia. Örüljünk neki, hogy ennyire szerei a sajátját és használjuk ezt ki a leszoktatásban.

Motiváció

A szobatisztaságot kár erőltetni, mert akkor csak megnehezítjük a saját és a gyerekünk dolgát is.
Motivációs elemekhez azonban nyugodtan fordulhatunk: például válasszunk zenélős bilit, ami zenével jutalmazza a használatát, vagy ami még egyszerűbb, adjunk díszítő matricát a gyereknek, amit minden egyes használat után felragaszthat valahová – például éppen a bili oldalára.

Példamutatás

Már nagyon kicsi korban, mikor a gyerek már mindenhova követ bennünket, nyugodtan mutassuk meg, hogy mi magunk hogyan használjuk a WC-t. Hagyjuk, hogy megnézze és magyarázzuk is el neki, hogy mit, hogyan és miért csinálunk.
Természetesen ne engedjük neki azt, hogy belenyúljon a WC-be, de attól még nyugodtan végig kísérheti az egész folyamatot. Így természetesebb és gyorsabb lesz számára a folyamat elfogadása és minél előbb utánozni szeretne bennünket.

Kérdezgetés

Semmiképpen se várjuk el, hogy egy 2-3 éves gyerek kedvenc játéka közben is kontrollálni tudja azt, amit éppen most tanul, vagyis a szobatisztaságot. Arra azonban érdemes törekedni, hogy például óránként kérdezzük meg tőle, hogy kell-e pisilnie vagy kakilnia, így ugyanis könnyebben tanulja meg, hogy ezekre a folyamatokra és ingerekre lehet figyelni.
Ha a kérdésünkre nemmel válaszol, de mégis bepisil, akkor se szidjuk meg, csak emlékeztessük, hogy legközelebb inkább szóljon, mikor kérdezzük.

Balesetek

A szobatisztaság tanulása egy nagyon összetett biológiai és lelki folyamat. Ha a gyerek már általában szobatiszta és az erre való szoktatás könnyen is ment, akkor is előfordul, hogy néha elfelejt figyelni testének jelzéseire.
Ha tehát ilyen baleset történik, akkor ne szidjuk meg, de nyugodtan megemlíthetjük, hogy ő már elég nagy és ügyes ahhoz, hogy legközelebb inkább szóljon nekünk, vagy egyszerűen csak használja a bilijét.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!