Beszédfejlődés gyermekkorban

Beszédfejlődés gyermekkorban

Címlap / Életmód / Család / Beszédfejlődés gyermekkorban

Rengeteg típusú statisztikát találhatunk arról, hogy a gyerekek ideális esetben mikor kezdenek el beszélni. A valóság azonban az, hogy ez nem egyértelmű, és koránt sem biztos, hogy probléma van, ha gyermekünk nem ezek alapján kezd el végül beszélni.

Fiúk

Az egyik leggyakoribb indok arra, hogy egy gyerek később kezd el beszélni, az egyszerűen csak annyi, hogy fiú.
Természetesen nem minden fiúgyermekre igaz mindez, de az mégis tény, hogy azoknak a gyerekeknek, akik később kezdenek el beszélni, a túlnyomó része fiú, mivel ezen a területen az ő fejlődésük általában lassabb a lányokénál.

Járás vagy beszéd

Közismert az is, hogy általában azok a gyerekek kezdenek el társaiknál később beszélni, akik korábban jártak, vagyis akiknél a mozgásfejlődés aktívabb volt az első két évben.
Különösen igaz ez azokra a gyerekekre, akik kifejezetten korán kezdtek el például szaladgálni, mászókázni, vagy bármi más ügyességi tevékenységet végezni.

Nagy család

Gyakori, hogy azok a gyerekek, akiknek van nagyobb testvérük, előbb szólalnak meg. Ennek oka természetesen az, hogy próbálja utánozni a másikat, hiszen látja, hogy a nagytestvér így kommunikál a környezetével.
Nagyon sokszor előfordul az is, hogy a testvérek, ha sok időt töltenek együtt, egy sajátos, sokszor csak általuk értett nyelvet alakítanak ki egymás között.

Gügyögés

Nem véletlenül tanácsolja ma már szinte minden szakértő azt, hogy a kisgyerekekkel ne beszéljenek gügyögve és ne vegyék át a szülők a gyerek egy szótagos szavait, mert azzal nem mutatják meg nekik a szavak helyes kiejtését.
Persze nagyon nehéz ennek ellenállni és sok családban évekig megmaradnak ezek a kedves szavak. Ennek ellenére gyorsabban és helyesebben fejlődik egy kisgyerek beszéde, ha nem így tesznek a környezetében.

Hallás

Ha egy gyerekkel kapcsolatban mégis aggályok merülnek fel, hogy nem a fenti okok lehetnek a beszédfejlődés lassúságának hátterében, akkor a legjobb, ha elvisszük hallásvizsgálatra.
Egyértelműen meg tudják vizsgálni a gyerek hallását és így könnyen kiderül, ha esetleg ilyen probléma áll a beszédfejlődési hátrányok hátterében. Ilyenkor sincs ok az aggodalomra, hiszen ezt a problémát is hatékonyan ki lehet küszöbölni, különösen, ha korán kiderül.

Szervi fejlettség

A gyerekek beszédfejlődésének kezdeti szakaszában a beszédhez szükséges szervek még nem annyira fejlettek, hogy a gyerek képes lehetne megfelelően képezni anyanyelve hangjait.
Egy biológiai fejlődés eredménye, hogy egyszer csak képesek lesznek hangokat, szótagokat, majd szavakat mondani. Ezért is kár erőltetni, mivel ha a szervei készen állnak, a gyerek biztosan elkezdi kitartóan gyakorolni a hangok képzését.

Többet ért

Köztudott, hogy a gyerek csak azért, mert ő maga még nem képes megszólalni, attól függetlenül még rengeteget ért a felnőttek beszédéből. Az anyanyelv elsajátításának első szakasza nem az, amikor megszólal, hanem amikor megérti a beszédet.
Mi felnőttek is többet értünk más nyelven, mint amennyit megfelelően el tudunk mondani. Ezért érdemes már a beszéd kialakulása előtt odafigyelni arra, hogy mit is hall tőlünk a gyerekünk.

Hallás utáni értés

Az első időben a kisgyerek a mi szavainkra cselekvéssel reagál. Ha megkérdezzük tőle, hogy hol van például a sapkája, akkor elszalad érte és odahozza nekünk.
A gyerekek a hallás utáni értés első időszakában minden szavunkra azonnal így reagálnak, hiszen cselekvéssel kötik össze a szavak jelentését. Csak később jelenik meg az, hogy inkább szavakkal reagálnak ugyanarra a mondatra.

Egyszerű mondatok / összetett mondatok:

Kezdetben a gyerekek még egész szavakat sem képesek mondani, kizárólag a szavak elejét, vagy legalábbis azok hangsúlyos részét mondják.
Később ezek egész szavakká válnak, majd a mondatok is egyre összetettebbek lesznek, majd megjelenik a ragozás is. Hogy mindez melyik gyereknél pontosan mikor alakul ki, az egyénenként nagyon is eltérő lehet.

Saját példa

Nagyon fontos, hogy ebben az időszakban is legyünk türelmesek és megértőek és emlékezzünk vissza, hogy nekünk is milyen nehéz megtanulni egy másik nyelvet. Sokunknak lehet olyan tapasztalat, hogy azt hittük, megfelelően ejtjük ki más nyelv hangjait, egy külföldinek mégis gondot okozott az, hogy megértsen bennünket.
Ha volt hasonló élményünk, akkor különösen legyünk megértőek a gyerekünkkel. Annál is inkább, mert ő 3 éves korára szinte tökéletesen megtanul egy teljesen új nyelvet – azért ez nekünk sokszor nem sikerül!

VIDEO Melyik színt utálod a legjobban?

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!