A barlangok egyedi mikroklímája különleges hatással van az emberre. Milyen betegségeket, hogyan gyógyítanak, és hol vannak Magyarországon gyógyító barlangok?
1/7 Már az ősemberek is ide jártak gyógyulni
A barlangoknak az egészségünkre tett jótékony hatását állítólag már az ősember is felismerte, a középkorban pedig bizonyos barlangok zarándokhellyé váltak. Réges-régen nem az itteni levegőt, hanem a cseppköveket tartották gyógyhatásúnak.
Például a tiszta, fehér cseppkövet porrá őrölték, hogy a fiatal anya teje feldúsuljon. A barlangterápia mint módszer a 20. században alakult ki, és egyes barlangok gyógybarlang minősítést kaptak.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/7 Hogyan gyógyítanak a barlangok?
Fontos tényező a légáramlás mértéke, a felszíni viszonyok és a barlang vize, de főként a levegője. A barlangi hőmérséklet nagyon keveset ingadozik: éves viszonylatban nem haladja meg az egy fokot. Nedvességtartalma 95-100 százalékos, és a benne levő aeroszol, amely a csöpögő víz porladása során keletkezik, lehetővé teszi, hogy az oldott ásványi anyagok a légutakba jussanak.
A felsorolt tulajdonságok gyógyítják a légúti betegségeket: csökkentik a gyulladást és a görcshajlamot, oldják a váladékot. A széndioxid mennyisége a barlangokban tízszerese a felszíninek. Ez serkenti a tüdő légcseréjét, és felszabadítja a légzést. Az enyhe radioaktivitás erősíti az immunrendszert, és fokozza a sejtek anyagcseréjét.
Hazánk barlangjai közül 5 kapta meg a gyógybarlang minősítést: a jósvafői Béke barlang, a tapolcai Gyógybarlang, a budapesti Szemlőhegyi-barlang, a lillafüredi István-barlang és az Abaligeti-barlang.