Bárányhimlő a terhesség alatt – Zsófi védőangyala, dr. Czeizel Endre

Bárányhimlő a terhesség alatt – Zsófi védőangyala, dr. Czeizel Endre

Címlap / Életmód / Család / Bárányhimlő a terhesség alatt – Zsófi védőangyala, dr. Czeizel Endre

Mindannyiunk tanár ura egyszer azt nyilatkozta, gyermekeink által válhatunk csak halhatatlanná. Az ő halhatatlansága azonban nem csak saját gyermekeit jelenti, hanem a tudást, amit hátrahagyott és ami megannyi születést tett lehetővé. Íme a mi kis igaz történetünk Czeizel Endréről!

Zsófi fogantatása sokat váratott magára. Közel három év próbálkozás után azonban, számtalan vitamin és csalódott hónap után megtörtént velünk a csoda. Az első pillanattól kezdve éreztem, mekkora megtiszteltetés, hogy szülőkké válhatunk, mennyire kimondhatatlan, emberfeletti és mégis annyira emberi érzés a várandósság.

A 11. héten aztán minden rémálommá vált. Kijött egy vízhólyagnak tűnő képződmény a hasamon, amit egyszerű csípésnek véltem, ezért nem is tulajdonítottam nagyobb jelentőséget neki. Aztán másnap végtagfájdalom, influenzaszerű gyengeség tört rám. Megrémültünk, mert nem tudhattuk hogyan hat mindez a kislányunkra. Elrohantunk a nőgyógyászhoz, aki influenzának tulajdonította a tüneteket és megnyugtatott, előfordul, nem lesz gond. A hólyagot persze nem említettük, nem is láttunk összefüggést még akkor a tünetek közt. Aztán másnap fáradtnak éreztem magam, ezért aludtam kicsit délután. Felébredve elszörnyedve tekintettem a tükörbe: egész testemet hólyagok borították.

Akkor már sejtettük, hogy bárányhimlős lettem, amit később a nőgyógyászunk is megerősített. Hihetetlen volt, dühítő és tragikus. Alig mozdultam ki a várandósságom alatt, még jobban óvtam magam, mint addig bármikor, környezetemben tudtommal nem volt himlős, mégis megtörtént. „Miért pont velem történik mindez?”„Mit vétett ez a kis csöppség, hogy ez az alattomos vírus épp minket választott?” – kavarogtak bennem a gondolatok.

Hiába kutattam az interneten, nagyon kevés hiteles információt találtam, azok is inkább elrettentettek, mint megnyugtattak, hiszen mindegyikben a várható negatívumok voltak felnagyítva. A hivatalos statisztika szerint 3-5% az esélye annak, hogy a vírus a magzatot is eléri és átesik a picur is a betegségen. Az ő fejletlen állapotukban azonban csúnya fejlődési rendellenességek is előfordulhatnak. A 12. hétben jártam, pont azon a határon, amikor már minden szerv kifejlődött.

Két különböző egészségközpont genetikusát is felkerestük, egyikük azonban nagyon elkeserített. A wikipédia-szerű tényközlés után cseppet sem objektív irányba terelte a beszélgetést és a „fiatalok vagytok még” kijelentésével teljesen összetört minket. Csalódottan fordultunk nőgyógyászunkhoz és mondtuk el az esetet, aki teljes optimizmussal mesélt olyan sikertörténeteket, ahol 10% feletti rizikó esetekben is tökéletesen egészséges gyermekek születtek.

Ezúton is szeretném megköszönni Timmermann Gábor doktor úrnak a biztató szavakat, szakmai és emberi hozzáállását. Ő volt az, aki Czeizel Endréhez irányított 2014 júniusában. Bejelentkeztünk az akkor még aktívan dolgozó tanár úrhoz, akihez a különleges esetünk miatt sikerült soron kívüli időpontot kapnunk.

Csak ültünk a férjemmel izgatott elkeseredéssel a váróban és arról beszéltünk, akármi is legyen, kimondhatatlanul szeretjük a kisbabánkat és kitartunk mellette, akármit is rendeljen a sors. De nagyon féltünk: mi lesz ha szőrnyű igazságot állapít meg?

Előttünk épp egy újságíró viharzott ki a tanár úr irodájából. Arra gondoltam, hogy van még ideje minden munkája és komoly betegsége ellenére interjúkat adni? Aztán nevemen szólított és behívott minket. Meglepően magas, jóvágású ember, pont olyan, mint a tévében. De ez akkor cseppet sem érdekelt, csak a tudása, ami, bíztam benne, a mi esetünkre is kiterjed majd. Röviden vázoltuk a helyzetet, ő pedig nyomban előkapott egy körnaptárat és rákérdezett az első hólyag megjelenésének időpontjára. Ebből kiszámolta, hogy a 9. héten kaphattam el a vírust, ami a 11. hét végére jött ki. A következő mondatát pedig soha nem fogom elfelejteni:

A bárányhimlő nem érte el a magzatot. A vírus a 14. hétig nem tud átjutni a placentán. Nyugodjanak meg, Önöknek egy teljesen egészséges kisbabájuk van!

Ezen a ponton engem elvesztett, olyan sírás tört rám, aminek nem tudtam gátat szabni. A férjem vitte tovább a beszélgetést. Kiderült, hogy több, mint húsz éve foglalkozik a vírusok magzatokra gyakorolt hatásával, évente 2-3 bárányhimlős esete van és nyugodjunk meg, semmi gond nem lesz.

Megkérdeztem, miért nem tudja ezt minden magyarországi genetikus, ez a tudás miért nem jutott el hozzájuk is? Azt válaszolta, mert sajnos nem tanulják, nem kutatják, így nem tudják. Nem győzte hangsúlyozni a védőoltás fontosságát, amivel mindez elkerülhető lett volna. A felelősségteljes családtervezéshez, amivel kiemelten foglalkozott, ez is hozzátartozik.

Kedves kismamák, ha nem szeretnétek hasonló kálvárián átmenni, a baba tervezésekor oltassátok be magatokat!

A bárányhimlő hólyagjai egy hét múlva kezdtek leszáradni, de a hasogató fülgyulladás közel két hétig kínzott még, ami a felnőttkori bárányhimlő gyakori szövődménye. Lassan minden tünetem elmúlt, és békében, komplikációk nélkül sikerült kihordanom Zsófit. Ma egy makkegészséges négy éves kislány, aki mindannyiunk életét bearanyozza.

Czeizel Endre volt az egyetlen, aki a szokásos enciklopédiai tényeken túl is tudott döntő információkkal szolgálni. Tudását nehéz lesz pótolni, ha egyáltalán lehetséges. Nem tudom, kihez fordulhat a jövőben egy hasonló kétségek közt gyötrődő pár, ki lesz az a hasonló kaliberű elme, aki nem tanulja a tudományt, hanem alkotja.

Hány tízezer kisember élete lett általa sikertörténet? Zsófi egy közülük.
Nyugodj békében, Czeizel Endre.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!