Az 5 leggyakoribb fogászati kezelés és megelőzésük

Az 5 leggyakoribb fogászati kezelés és megelőzésük

Címlap / Életmód / Egészség / Az 5 leggyakoribb fogászati kezelés és megelőzésük

Sajnos a fogorvos említése még manapság is sok emberből félelmet vált ki, pedig a modern fogászati eljárások általában gyorsak, fájdalommentesek és sokáig tartó, esztétikus megoldást nyújtanak az egyes problémákra. Arról nem is beszélve, hogy amennyiben rendszeresen, a panaszt nem megvárva veszünk részt fogászati szűrővizsgálatokon, jó eséllyel teljesen elkerülhetjük egy fogtömés vagy egy implantátum fog elhelyezésének szükségességét.(X)

A fél évenként megejtett szűrővizsgálat tehát elengedhetetlen fogaink egészsége érdekében! De mik azok a leggyakoribb eljárások, amikkel kapcsolatban mégis felkeressük a rendelőt és mit tehetnénk azért, hogy megelőzzük a kínzó, fájó, vagy az őszinte mosolyt akadályozó problémák felbukkanását?

Fogkőeltávolítás

Szerencsére a fogászatokban igénybe vett kezelések közül a fogkőeltávolítás, vagyis a fogaink felületén a mindennapok során keletkező elmeszesedett lepedék eltávolítása az egyik legegyszerűbb és legproblémamentesebb beavatkozás. A fogkő a különböző ételek, italok és a nyálunk találkozásából alakul ki, a lepedék a nyálban található ásványi anyagok hatására pedig megkeményedik.

A fogkő eltávolítása a rendszeres szűrővizsgálat folyamán elvégzett rutin eljárás. Ideális esetben hat havonta érdemes felkeresnünk a fogorvosunkat, hogy megszabaduljunk a nem csak esztétikailag zavaró, hanem gyulladáshoz, és súlyosabb problémákhoz is vezető lepedéktől.

Hogyan előzhető meg a fogkő?

Legsikeresebben, a megfelelő szájhigiénia betartásával – beleértve a fogmosás mellett a fogközök mindennapos tisztítását is – és rendszeres, fogászati tisztítással küzdhetünk ellene.

Fogtömés

A fogtömés a fogkőeltávolítás mellett az egyik leggyakrabban igénybe vett fogászati beavatkozás, a lyukas fog épségének helyreállítására szolgál. A fogszuvasodás kialakulásáért az esetek többségében a rossz szájhigiénia okolható. Az elszaporodott baktériumok által termelt savak károsítják a fogzománcot, ami pedig a fogbél sérüléséhez is vezet. A fogszuvasodást kis fehér és barnás árnyalatú foltok megjelenése jelzi, illetve a külső ingerek (hideg, meleg, nyomás) hatására fellépő éles fájdalom. Megoldásként a fogban keletkezett lyukat megtisztítják a baktériumoktól és betömik.

Hogyan előzhető meg a fogtömés?

Ahogy a legtöbb fogászati beavatkozás, a fogtömés is a megfelelő és rendszeres szájhigiéné betartásával előzhető meg.

Fogászati implantátum

Fog implantátum vagy fogbeültetés abban az esetben szükséges, amikor valamilyen okból kifolyólag (baleset, genetikai tényezők, rossz higiéniai szokások, betegség, stb.) elveszítjük egy fogunkat. Ilyenkor a szájsebészet területén leggyakrabban igénybe vett kezelés segíthet rajtunk.

A fogászati implantátum a fogak pótlására használt, mesterséges anyagból készült gyógyászati segédeszköz. A köznyelvben a három részből álló egységre hivatkozunk implantátumként, de valójában a csontba kerülő, a foggyökér helyett beépített titáncsavart jelenti. Ezt egészíti ki az úgynevezett felépítmény és a korona, vagyis maga a fog.

A fog implantátum előnyei közé tartozik a magabiztos mosoly visszanyerése mellett, hogy a modern implantátumok teljesen illeszkednek a fogaink színéhez, alakjához, tehát a külvilág számára fel sem tűnik, hogy nem az eredeti fogunkat viseljük. Ráadásul egy minőségi titán implantátummal biztosak lehetünk benne, hogy életre szóló (és antiallergén) megoldást választottunk.

Elkerülhető-e a fog implantátum?

A megfelelő szájhigiéniai betartása minden esetben jó taktika, de sajnos előfordulhat, hogy egy baleset következtében, vagy a korral járó természetes fogkopás végeredményeképpen mégis búcsút kell vennünk egy-egy fogunktól. Ilyenkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy azonnal orvoshoz fordulunk, hogy minél hamarabb megtörténhessen az elvesztett fog pótlása!

Fogfehérítés

A ragyogó, fehér mosoly manapság már szinte társadalmi elvárás, a különböző élvezeti cikkek fogyasztása, mint a kávé, tea, csokoládé vagy vörösbor, illetve bizonyos káros szenvedélyek űzése, mint a dohányzás viszont komoly akadályokat állít a gyönyörű, hófehér mosoly megtartása elé. A fogainkat ugyanis extrém mértékben színezik, melyek az idő múlásával sárgás árnyalatúvá válnak, amit teljes mértékben sem a helyes fogmosás, sem a fogkőeltávolítás nem tud orvosolni. Ilyenkor jó megoldás lehet a fogfehérítés, ami általában körülbelül egy órát vesz igénybe, és egy-két évente érdemes megismételni.

Mit tehetek még fogaim fehérségének megőrzéséért?

Természetes a fehérség is a rendszeres tisztítással kezdődik, illetve az étkezési és egyéb káros szokásaink felülvizsgálatával.

Fogszabályozás

A fogszabályzó kapcsán általában gyerekekre gondolunk mint páciensekre, pedig egyre népszerűbb a felnőtt korban igénybe vett korrekció is. Fontos tudni, hogy rendezetlen fogsorunk nem csak esztétikai problémákat vethet fel, hanem az életminőségünket is negatívan befolyásolhatja.

Elkerülhető- e a fogszabályozó használata?

Fogaink növekedésének irányát és rendszerességét általában nem tudjuk befolyásolni, a fogszabályozó használatával viszont számos más fogászati problémát előzhetünk meg!

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!