Szerettél valakit, aki átvert téged. Az árulás trauma pszichológiája

Szerettél valakit, aki átvert téged. Az árulás trauma pszichológiája

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Szerettél valakit, aki átvert téged. Az árulás trauma pszichológiája

Ha valaki hozzád közel álló valaha megtörte a bizalmadat, akkor valószínűleg átérezheted az árulás traumáját. Bármilyen típusú árulás érzelmi szorongást okozhat, de elhúzódó traumát is tapasztalhatsz. Ez a fájdalom mély sebeket hagyhat maga után.

A trauma mögötti pszichológia

Az 1990-es években Jennifer Freyd pszichológus az „árulási trauma” fogalmát alkotta meg annak leírására, hogy mi történik akkor, „amikor az emberek vagy intézmények, amelyektől az ember függ, jelentősen megsértik az illető bizalmát vagy jólétét”.

A hűtlenség, a gyermekbántalmazás és a párkapcsolati erőszak példák azokra az eseményekre, amelyek árulási traumát okozhatnak, mivel mindez a bizalmi kapcsolat megsértését jelenti. Az árulás traumája akkor is bekövetkezhet, ha egy intézmény, például egy kormány vagy egy bűnüldöző szerv károsítja azokat az egyéneket.

A 2008-as Pszichológiai Trauma Enciklopédia szerint árulási trauma esetén az áldozat kevésbé tudatos vagy kevésbé képes felidézni a traumatikus élményt, mert ez valószínűleg az „árulóval” történő szembesüléséhez vezethet. Az árulás kiváltó okai különösen nehezen foghatók fel olyan helyzetekben, ahol nincs közvetlen előzménye (lásd ghosting).

Az árulás trauma pszichológiája
AntonioGuillem/istockphoto.com

Már a gyermekkor is képes lehet befolyásolni jövőbeli kapcsolatainkat

Az elárulási trauma elmélete azt mondja, hogy a kötődési kapcsolatokon belüli károk, -például a szülő és a gyermek, illetve a romantikus partnerek közötti – tartós traumát okozhatnak az elárult félnek. 

A legkorábbi gyermekkori kapcsolatok jelentősek, mert megalapozzák a későbbi kapcsolatokat. Ha ezek a kötelékek erősek és biztonságosak, akkor a felnőttkori biztonságos kötődések felé terelik az utat.

A bizonytalan kötődések viszont gyakran ingatag vagy problémás kapcsolatokhoz vezetnek.

A gyermeket a világra hozó szülő kötelessége megvédeni és gondozni. Ez a felelősség kimondatlan megállapodást képez a szülő és a gyermek között. A gyermek arra törekszik, hogy a szülő prioritásként kezelje jólétét, és általában teljesen megbízik a szülőben – mindaddig, amíg a szülő nem hagyja cserben.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»