Amit a netes vásárlásról tudni kell

Amit a netes vásárlásról tudni kell

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Amit a netes vásárlásról tudni kell

Az ezredfordulótól kezdve hazánkban is rohamos mértékben kezdett teret hódítani az internet, ami nem csak a tanulási és szórakozási igényeinket elégíti ki, hanem sok egyéb hasznos funkcióját is kiélvezhetjük minden nap.

Aki egy kicsit is tájékozott az internet világában, az tisztában áll azzal is, miszerint a neten rengeteg terméket és szolgáltatást vásárolhatunk anélkül, hogy kitennénk a lábunkat a házból. Ez a dolog, nem csak nagyon praktikus, de rengeteg időt, sőt, sok esetben pénzt is meghtakaríthatunk vele.

Hazánkban még nincs nagy kultúrája az internetes vásárlásoknak, de amennyiben elolvasod a most következő cikkünket, biztos hogy neked is megjön a kedved ahhoz, hogy kiprobáld az online shoppingot!

Miért jobb, és olcsóbb?

Sokan talán kételkednek benne, de nyugodt lehetsz, az állítás igaz. Ugyanis a különböző online boltok és webshopok, valóban sokszor jóval olcsóbban kínálják ugyanazokat a portékákat amit a rendes márkaboltokban drágábban vásárolhatsz meg! Ennek oka nem más, minthogy az internetes boltoknak, alig kerül valamibe a fenntartása. Hisz nem kell üzlethelyiséget fizetni, nincs villany, nincs rezsi, nincsenek alkalmazottak, akiket ki kell fizetni, így rengeteg járulékos költségtől megszabadítja a vásárlókat.

Ugyanis az utcai kereskedelemben, többek között, ezekért a járulékos dolgokért is a mi pénztárcánk lesz soványabb, mivel ezeket a plusz költségeket mind belekalkulálják az eladói árba! Ráadásul nem trika, hogy a neten is ki lehet fogni különböző akciókat, aminek a segítségével, akár 30-40%-ot is megspórolhatunk ugyanazon a terméken.

Hogyan tudsz fizetni?

A legtöbb weboldalon saját magunk választhatjuk ki, a számunkra kedvező fizetési lehetőséget. Leginkább ugyanazok a fizetési módok állnak rendelkezésünkre az interneten is, mint a való életben.

Utánvéttel: Ez történhet a postán, vagy akár futárszolgálat által is. Az eladó és a vevő megállapodnak abban, hogy miután az áru sikeresen megérkezett, és átadásra került, a benne szereplő csekken fizeti be a vevő az árát.

Banki átutalással: A megrendelést követően, a vevő bankszámlájáról levonják a szükséges összeget, majd ezt követően kapja meg a terméket.

Csekken: Hagyományos sárga, vagy rózsaszín csekken befizeti a vevő az adott összeget, majd ennek sikeres beérkezése után, kipostázzák számára a megrendelt terméket.

Internetes bankkártyával: Ez egy virtuális bankkártya, mely teljesen ugyanolyan funkciókat lát el, mint hagyományos társa, lejjebb olvashatsz majd róla részletesebben!

Fontos a biztonság!

Nagyon fontos, hogy mindig csak olyan oldalaról vásároljunk, aminek garantáltan erős biztonsági rendszere van. Ezt onnan tudhatjuk meg a legkönnyebben hogy a böngésző címsorába beírt, sima „https://”-vel kezdődő címsor, átváltozik „https://”-re. (s-mint security, magyarul biztonság) Olyan változat is létezik, ahol belépés után, egy kis lezárt lakat jelenik meg. Mindkét esetben, maximálian biztosak lehetünk abban, hogy az általunk használt webáruház biztonságos, és nincs mitől tartanunk!

Online bankkártyák

Az online bankkártyák, teljesen megegyeznek használatukban, és tulajdonságaikban egyaránt, a hagyományos nyomott társaikkal. Egyre több bank kínál már kifejezetten virtuális bankkártyákat, melyekhez természetesen egy virtuális számla is tartozik. Minden ugyanúgy működik, mint a kinti életben, csak annyi különbséggel, hogy itt mindent a neten lehet csak használni. Tökéletesen lekövethető róla, minden pénzmozgás és számlaegyenleg. Sokan félnek ezektől a számláktól, mert úgy vélik nem biztonságos, de ez nem igaz! Pontosan ugyanolyan védelmet nyújt, mint a dombornyomott kártyákkal való vásárlás!

Amire figyelj oda:

Vannak dolgok a netes vásárlás esetében is, amikre ugyanúgy szükséges odafigyelni. Minden oldalon tökéletesen fel vannak tűntetve a vásárlási feltételek, és az egyéb információk amikre csak szükséged lehet. Azonban a következőket sose téveszd szem előle!

Ár ellenőrzése: Olvass el mindent, amit a vételárról tudni érdemes, a szállítási költségeket és az egyéb járulékos költségeket se hagyd ki!

A határidők: Mindig ellenőrizd a határidőt, és számold ki, hogy körülbelül mikorra érkezik meg hozzád az árú. Amennyiben másnak szánod a terméket, mondjuk ajándékozási célból, úgy különösen fontos ezt bekalkulálni!

Kereskedő ellenőrzése: Ha minden cégadat tökéletesen fel van tűntetve, név, cím, adószám, telefonos elérhetőségek, akkor biztos lehetsz abba, hogy korrekt és leinformálható üzletről van szó, akiknek nincs rejtegetnivalója.

Külföldi vásárlás: Csak abban az esetben rendeljünk külföldről, ha tökéletesen beszéljük az adott nyelvet, így elkerülhetjük, az esetlegesen felmerülő, kellemetlen tényezőket és félreértéseket!

Spamek kizárása: Sok helyen ki lehet választani, hogy szeretnél e hírlevelet, vagy ha a későbbiek folyamán is tájékoztatnának a különböző akciókról? Vannak általában olyan kis négyzetek, ahol azt is ki lehet pipálni, hogy hozzájárulsz e ahhoz, hogy a cég felhasználja a későbbiekben a személyes adataidat, egyéb marketing célokra. Amennyiben nem szeretnél reklámleveleket kapni, akkor egyszerűen hagyd figyelmen kívül ezt a rublikát, és ne húzd be!

Ha reklamálnál:

Bármilyen panasz vagy kár ér, az internetes vásárlások folyamán, akkor a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság az, ahol orvosolni tudják a problémád! Fordulj hozzájuk bizalommal! (www.nfh.hu)

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!