Amiket ne kövess el egy állásinterjún

Amiket ne kövess el egy állásinterjún

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Amiket ne kövess el egy állásinterjún

Lehetsz akármilyen tapasztalt, talpraesett, vagy magabiztos, ha az alábbiakat elköveted egy állásinterjún, nagy a valószínűsége annak, hogy sose fogsz hallani róluk többet. Hogy mégis mik ezek az aprónak tűnő bakik, melyek megpecsételhetik a jövődet?

Első hibaforrás: az önéletrajz

Igaz, ez nem tartozik közvetlenül az állásinterjúhoz, viszont ahhoz, hogy eljuss odáig, kifogástalan önéletrajzzal kell rendelkezned. Először is válassz odaillő arcképet, ne egy bulin készült, széles vigyorú portrét illessz bele, mert úgy komolytalannak tűnnél.
Másodjára az „üres járatokat” ne hangsúlyozd, mivel nem pozitívumnak fogják azt elkönyvelni, ha önmagad keresése céljából kihagytál pár évet a munkából.
Ismerd meg, milyen a tökéletes önéletrajz! 

Késel

Amennyiben behívtak egy személyes interjúra, az első és legfontosabb, hogy ne késs el! Indulj el jóval hamarabb, mint máskor tennéd, kalkuláld bele a dugót, a forgalomelterelést, hogy biztosan időben odaérj!
Ha sokkal előbb érkeznél meg, ne menj be a céghez, hanem vagy olvass valamit a kocsiban, vagy ülj be egy kávéra, de semmiképp se menj be előbb! Az ideális, ha 5 perccel az interjú előtt kopogtatsz az ajtón.

Nem nézel utána a cégnek

Lehet, hogy nem egy felsővezetőnek jelentkeztél a céghez, de érdemes utánanézni a munkáltatónak. A legtöbben megkérdezik, hogy mit tudsz róluk, az pedig nem tenne jó benyomást, ha zavartan ülnél a széken, majd halkan elárulnád, hogy nagyon semmit.
Hogy ezt elkerüld, írd be az internetre a cég nevét és keresd meg a honlapját! Tudd, mik a fő profiljai, melyen eredményeket értek el, stb.

Figyelj a testbeszédedre

Természetesen mindenki magabiztosnak akar látszani az állásinterjún, de hogy ezt el is higgyék, figyelned kell a testbeszédedre is!
Hiába mondod, hogy erényed a határozottság, valamint magas a stressztűrő képességed, ha rángatod a lábadat és zárt testtartást veszel fel, vagy ha folyton a tarkódhoz nyúlsz. Persze, hogy izgulsz, de leplezd, amennyire csak tudod!

Lelkesedj!

A HR-esek nagy része panaszkodik arra, hogy a jelentkezők többsége miután átlépi a küszöböt, átvált egyfajta gépi üzemmódba, és maga mögött hagyja emberi mivoltát.
Egy cégnek egyrészt hízelgő, ha valaki láthatóan lelkesedik a munkáért, másrészt így láthatják, mennyire szeretnéd azt a munkát, és nem csak a megélhetés miatt kényszerülsz náluk dolgozni.

Fantáziátlan válaszok

Melyik állat lenne a legszívesebben? Miért Ön a legjobb választás erre a munkára? Mit tesz stresszhelyzetekben? Ismerős kérdések? Az interjúkon van egy-két sablonkérdés, amiket általában feltesznek.
Az esetek nagy részében viszont ugyanazok a válaszok hangzanak el, ezért próbálj előrukkolni valami kreatívval, amire felkapják a fejüket a HR-esek- persze jó értelemben.

Ne beszélj túl sokat

Igaz, az se jó, ha minden szót harapófogóval kell kiszedni belőled, de ha egyfolytában magadról és a terveidről beszélsz, az ugyanolyan rossz pont, mintha némaságba burkolóznál.
Csakis a kérdésekre válaszolj, lehetőleg 4-5 mondatban, ne kalandozz el, és csakis a legfontosabb kérdéseket tedd fel, itt téged faggatnak és nem fordítva!

Reális fizetési igény

Természetes, ha valaki sokat szeretne keresni, viszont ha túl magas összeget mondasz, az érthető mód nem fog tetszeni a leendő munkáltatódnak. Igaz, hogy meg kell magunkat becsülni, de van egy határ.
Nézz utána, hasonló munkatapasztalattal, végzettséggel, mennyit keresnek abban a munkakörben, melyre jelentkeztél. Így lesz fogalmad arról, mennyire számíthatsz, és ha kitérnek a fizetési igényedre, ne mondj se túl alacsonyat, se túl magasat!

Ne humorizálj sokat

Persze fő a magabiztosság, de azért ne vedd túl lazára se a figurát! Egy-egy humoros megjegyzéssel lehet csillapítani a feszültséget és megteremtheted a jó hangulatod az interjún – már ha ez lehetséges- de ne viccelődj sokat, mivel akkor gyerekesnek tűnhetsz.
Természetesen miután megkaptad az állást, már többet humorizálhatsz, de míg kérdéses, bekerülsz-e, vagy sem, bánj vele csínján!

VIDEO 6 dolog amit soha ne érints meg más házában

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!