7 ok, amiért le kellene szoknod a Facebookról

7 ok, amiért le kellene szoknod a Facebookról

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / 7 ok, amiért le kellene szoknod a Facebookról

„Annyira idegesítő ez a Facebook!” – hallhatod másoktól lépten-nyomon, és bizony az is megeshet, hogy éppen te magad panaszkodsz. A legnagyobb közösségi portál ugyanis annyira beférkőzött a hétköznapjainkba, hogy előfordulhat: több kár származik belőle, mint haszon. Összegyűjtöttük azokat az érveket, amelyek a profilod törlése, vagy legalább a ritkább belépés mellett szólnak.

Az állapotfrissítés már nem elég

2014-ben már kész vicc egysoros tudósítást olvasni arról, hogy „Éppen Jucikával kávézom!”. A szöveg így önmagában nem érdekes: kell hozzá kép, esetleg videó. Persze, a Facebook lehetőséget kínál ezek csatolására, ám igen rossz minőségben.
Biztosan észrevetted, hogy a feltöltött fotóid nem olyan szépek mint eredetiben, a videók pedig sokszor elviselhetetlenül pixelesek lesznek. A Facebook így takarít meg helyet a szervereken – utat engedve azoknak a portáloknak, amelyeken gyönyörű vizuális információkat oszthatsz meg.

Semmi sem marad titokban

Hiába biztosít a Facebook részletekbe menő testreszabási lehetőséget az általad közölt információk hozzáférhetőségét és a hírfolyamod tartalmát illetően, ennek napi szintű kezelése sokak számára nehézkes – másfelől pedig talán fölösleges is, hiszen ha egy ismerősöd lájkolja valamelyik privát képed, akkor az ő aktivitásai között megjelenhet a fotód idegeneknek.
Ugyanez igaz mindenféle tartalomra, ráadásul még a keresőmotorok is beindexelik a profilodat, ha másképpen nem rendelkezel. Így a nevedre guglizva a LinkedIn profilod helyett az esti buli képe bukkanhat fel…

A szüleid és a főnökeid is tudnak róla

Hogy miről? Hát mindenről! Hiába van ott az opció, hogy elrejtheted előlük a bejegyzéseket, egyszerűen patthelyzetben vagy, hiszen taplóságnak számít nem visszaigazolni a jelölésüket, és azonnal leeshet nekik, hogy ha csak heti egy bejegyzést látnak tőled, valami nem stimmel…
A feletteseid nyilván nem szeretnék nagydobra verni, hogy olykor rád néznek a Fészen, a családod viszont annál bizalmasabb online jópofizásba kezdhet, márpedig nem mindig vállalható egy aggódó anyuka kommentje.

Nem kívánt fotókat tölthetnek fel rólad

Ez a veszély ugyan akkor is fennáll, ha törlöd a profilodat, viszont legalább nem fordulhat elő, hogy egy nagyobb buli másnapján rettegve várod, kinek jut eszébe feltölteni a legönfeledtebb pillanatodat, és megjelölni rajta (persze beállíthatod, hogy a megjelöléseket csak a jóváhagyásoddal tehetik be, de attól még a képtulajdonos összes ismerőse téged is látni fog…)
Arról nem is beszélve, hogy ha nem vagy fent, akkor az anyukád, a nagynénéd és a nagymamád sem fog akkora kísértést érezni, hogy az éppen megtalált kiskori fotódat feltöltse a faladra. És akkor a volt osztálytársakról nem is szóltunk, akiknek ugyancsak akadhat néhány érdekesség a tarsolyukban…

Használják az adataidat

Nem hiszünk az összeesküvés-elméletekben, de tény, hogy a Facebook elképesztő üzleti sikere a felhasználói adatok kiaknázásán és eladásán múlik. Minden, amit megadsz magadról és közzéteszel, befolyásolja, milyen reklámokat látsz az oldalon, milyen lájkolnivaló dolgokat ajánlanak neked.
Persze, ezt nem úgy kell elképzelni, hogy Mark Zuckerberg remegve várja, hol fogyasztod el az ebéded: inkább okos algoritmusok sora végzi el a „piszkos munkát”, és figyel téged. Van, akit ez annyira zavar, hogy eleve emiatt marad ki a Facebook-őrületből.
Miután pedig egy friss tanulmányból kiderül, hogy a rendszer azt is rögzíti, amit csak beírtál, de nem küldted el, a magukat törlők száma jelentősen emelkedett.

Borúsabban látod az életet

A Facebookon mindenki kétségbeesetten meg akarja győzni a többieket, hogy az ő élete bizony tökéletes. A hírfolyamot végiggörgetve tehát úgy érezheted, hogy sosem veszekedő párok, sosem ordító kisbabák, háromfogásos kaják és fantasztikus utazások tarkítják az ismerőseid minden áldott hétköznapját.
Ez egyfajta hiányszemléletet szülhet benned: elkezdesz miatta arra összpontosítani, amid nincsen. Ami pedig sajnos a boldogsághoz elengedhetetlen bőségtudat legnagyobb ellensége…

Ismeretlen ismerősök tömkelege

Húsz ember sorsa érdekel, mégis háromszázét követed? Akkor valami nem stimmel! Egy időben tényleg menőnek számított, hogy az embernek minél több „barátja” legyen a Fészen, hosszú távon azonban a nagy közönség jelenléte feszélyezhet.
Mégis mi köze a vakációs fotóidhoz annak a fószernek, aki a sarki éjjel-nappaliban dolgozik, és azért jelölt be? Vagy éppen az unokatestvéred keresztanyja legjobb barátnőjének, akivel két szót váltottál eddig összesen?
Facebook-csömör esetén nem muszáj rögtön törölni a profilod: néhány napos szünet, esetleg az ismerősök körének szűkítése is nyugalmat csempészhet az életedbe. A virtuálisba legalábbis mindenképpen…

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!