A tesztoszteronszint szerepe életkor szerint

A tesztoszteronszint szerepe életkor szerint

Címlap / Életmód / Egészség / A tesztoszteronszint szerepe életkor szerint

A tesztoszteronról általában a férfiak kapcsán hallhatunk, de a női szervezetben is megtalálható kis mennyiségben. Azt is kevesen tudják, hogy az életkor előrehaladtával természetes módon csökken a szintje a szervezetben, és hogy a termékenység mellett akár a csontsűrűségre is hatással lehet. Nézzük meg, hogy az évek múlásával hogyan alakul a tesztoszteron szintje és szerepe a testünkben! (x)

Mi az a tesztoszteron?

Ez egy androgén hormon, ami a legfontosabb férfi nemi hormonként is azonosítható. Érdekessége, hogy a férfi szervezetben a tesztoszteront a herék állítják elő koleszterinből, míg a nők szervezete a petefészekben és a mellékvesékben termeli az elegendő mennyiségű tesztoszteront. Rendkívül fontos szerepe van a növekedésben és a reprodukcióban, de ezen kívül is számos tesi folyamatban is részt vesz.

Mekkora a normál tesztoszteronszint?

A megfelelő hormonszint férfiaknál 12 nmol/l, ha ez alá süllyed az érték, akkor már jelentkezhetnek tünetek, például a nemi vágy csökkenése vagy akár merevedési zavarok. A nőknél a normál szint jóval alacsonyabb: 0,2-0,9 nmol/l.

A szervezetünkben az aktuális tesztoszteronszintet rutin-vérvizsgálatból állapítják meg, ami egyébként életkor, sőt akár napszak szerint is folyamatosan változhat. A következőkben főleg a csökkent hormonszintről írunk, ám a magas értékekre is oda kell figyelni, hiszen férfiaknál akár hererákot is jelezhet.

Hogyan változik a szerepe életkor szerint?

Tinédzser- és fiatal felnőttkorban

Ilyenkor a legmagasabb a tesztoszteronszint, nem véletlen, hiszen kiemelt szerepe van a nemi jellegek és a reprodukcióhoz szükséges testi jellemzők fejlődésében.

A nők esetében szabályozza a menstruációs ciklust, a termékenységet, de a haj- és a testszőrzet növekedését is. A férfiaknál pedig elengedhetetlen a másodlagos nemi jellegek kialakításához, felel a pénisz, a herék és a prosztata fejlődéséért és egészséges működéséért, de a mély hanghoz, a férfias arccsontokhoz, az erekcióhoz és a hímivarsejtek kialakulásához is szükség van rá.

30-45 éves kor között

A kiegyensúlyozott hormonszintnek ebben az időszakban főként szabályzó szerepet tulajdoníthatunk: a nőknél a termékenységért, a megfelelő menstruációs ciklusért és az orgazmuskészségért felelős a tesztoszteron. A férfiaknál pedig az erekció, a hímivarsejtek előállítása, a megfelelő libidó és az izomnövekedés kapcsán fontos megemlíteni ebben az életkorban. De mindkét nemnél szerepet játszik a megfelelő csontsűrűség, valamint az izom-zsír egyensúly megtartásában is.

Érdekes tény, hogy a férfiak esetében már 30 éves kor felett évente körülbelül 1%-os visszaesés tapasztalható az átlagos tesztoszteronszintben.

45-55 éves kor között

Itt indul meg mindkét nem szervezetében a látványosabb tesztoszteronszint-csökkenés. A nőknél a perimenopauza és a menopauza idejére tehető ez. Nyilvánvaló testi jelekben is megnyilvánulhat, amikor a hormon szintje egyre alacsonyabbá válik a szervezetben – főként a férfiaknál – jelentkezhet kopaszodás és izomveszteség, de akár súlygyarapodás is.

Mi a helyzet a nőkkel?

Említésszinten már volt róla szó, de térjünk ki erre egy kicsit részletesebben is! A gyengébbik nemnél a menopauza idején figyelhető meg a tesztoszteronszint visszaesése. De jó tudni, hogy a korábban fellépő hormonhiány vagy -csökkenés is befolyásolja a szervezetet: negatív hatással lehet a szexuális élet minőségére és a termékenységre is. Emellett növelheti a mell- és méhnyakrák kockázatát, előidézhet csontritkulást, hőhullámokat, libidóvesztést, de az izomtömeg csökkenését és krónikus fáradtságot is. Az ehhez hasonló tünetek tapasztalásakor mindenképp forduljunk szakemberhez, vizsgáltassuk ki az okokat!

Bár a tesztoszteron a legfőbb férfi nemi hormonként azonosítható, jól látszik, mekkora szerepe van mindkét nemnél a megfelelő testi működésben. Érdemes tehát odafigyelni, hogy az egészséges, stresszmentesebb életvitellel szervezetünk hormonháztartása is egyensúlyban maradjon, így mérsékelhetők és késleltethetők legyenek a fent említett kellemetlen tünetek az évek előrehaladtával!

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!