A szakszerűen elkészített esztétikus fogtömés egy életre szól

A szakszerűen elkészített esztétikus fogtömés egy életre szól

Címlap / Életmód / Egészség / A szakszerűen elkészített esztétikus fogtömés egy életre szól

A kompozit tömőanyagok felhasználásával készült esztétikus tömések természetes hatásúak, láthatatlanok és tartós megoldást nyújtanak, emellett az elmúlt évek technológiai fejlődésének köszönhetően alkalmazásuk határai is jelentősen kitolódtak. (X)

Az esztétikus fogtömések tömőanyagát alapvetően a kék fény hatására gyorsan megszilárduló kompozit alkotja. Kis vagy közepes méretű szuvasodás esetén a legtöbbször ez jelenti a legjobb megoldást a fogak rendbetételére.

A műgyanta alapú, kerámia- és üvegszemcsékkel megerősített kompozit tömőanyagok felhasználási lehetőségei az elmúlt időszak technológiai fejlődésének köszönhetően komoly mértékben bővültek. Ma már ott tartunk, hogy segítségükkel akár a frontfogakon is lehet olyan szájban készült (direkt) felépítéseket készíteni, amelyek eleget tesznek a legmagasabb esztétikai és funkcionális elvárásoknak.

Mi szól az esztétikus fogtömések mellett

Az egyik legfontosabb érv, hogy általában ennek az eljárásnak a során kell a legkevesebbet feláldozni az eredeti foganyagból. Ez azt jelenti, hogy a tömés helyének előkészítéséhez kisebb részt kell kifúrni a kezelt fog egészséges területeiről. A kompozit anyagban található apró nanorészecskék ugyanis teljesen kitöltik az üreget és tökéletesen tapadnak annak belső felszínéhez. A megfelelően elkészített tömések mellett a másodlagos szuvasodás veszélye így szinte teljesen kizárható.

Szintén fontos érv, hogy az I. osztályú, minőségi kompozit anyagokból készült esztétikus tömések nagyon tartósak és erősek. Ha rendszeresen ápoljuk fogainkat és részt veszünk a fogorvosi szűrővizsgálatokon, ez a megoldás nagyon hosszú ideig problémamentes lesz számunkra.

Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a felkészült szakemberek által elkészített esztétikus tömésekkel kezelt fogakat az avatatlan szem gyakorlatilag nem tudja megkülönböztetni az egészséges fogaktól. Ez annak köszönhető, hogy a kompozit anyag árnyalata tökéletesen hozzáilleszthető az eredeti fogszínhez.

Porcelán alapanyagú inlay betétek

A kompozit tömőanyagok egyik tulajdonsága, hogy kötésük, illetve polimerizációjuk során kis mértékben hajlamosak a zsugorodásra. Kézenfekvő módon minél többet használunk belőlük a tömésekhez, annál nagyobb lehet a zsugorodás. Az esztétikus fogtömések elkészítésekor ezt a jelenséget érdemes figyelembe venni, ezért egy bizonyos mérettartomány feletti üregek betöméséhez más megoldást célszerű keresni. Ilyenkor a tartósabb végeredmény érdekében indirekt módon (szájon kívül) készített, porcelán alapanyagú inlay betéteket érdemes használni. Ezeket fogtechnikai laborokban készítik el, majd az előkészítést követően ragasztják a kezelt fog kifúrt üregébe.

Az amalgám korának alkonya

Az Európai Parlament rendelkezése értelmében 2018 júliusától az unió területén tilos amalgám töméseket használni a terhes nőknél, a szoptató anyáknál és a 15 év alatti fiataloknál. A magas higanytartalmú tömőanyag alkalmazása már jóval korábban visszaszorult hazánkban. Az amalgámot a tervek szerint 2030-ra akarják teljesen kivezetni a fogorvosi használatból az EU tagállamaiban.

Ugyan a megfelelően, előírások szerint elkészített amalgám tömések tartós és biztonságos megoldást nyújtottak a szuvasodások kezelésére, hátrányos tulajdonságaik miatt alkalmazásuk mára kiszorult a hétköznapi gyakorlatból. Ezek közül elsőként azt érdemes kiemelni, hogy az amalgám nem kémiai ragasztással (adhezív módon) rögzül a fog anyagához, és csupán a fúrt üreg alakjának köszönhető az, hogy nem esik ki. Ez az oka annak, hogy a tartós rögzítés érdekében jóval nagyobb üreget kell fúrni. Emiatt sajnos nagyon gyakran találkozunk azzal az esettel, hogy amikor a tömés készítését követően évekkel vagy akár évtizedekkel később a saját fog anyag letörik, a tömés megmarad a helyén.

Fontos kiemelni azt is, hogy az amalgám tömések cseréjekor szinte minden esetben repedéseket találunk a fogakban. Ennek hátterében az áll, hogy anyagi tulajdonságai miatt az amalgámot jóval nagyobb erővel kell tömöríteni az üregbe, mint a korszerű tömőanyagokat. Ez a nagyobb erő okozza a foganyag repedését a tömés mellett.

Ha valakinek ilyen tömése van, mindenképpen érdemes felkeresnie egy fogorvosi szakrendelőt, ahol helyette tartós és esztétikus megoldást nyújtanak számára.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!