Fájt valaha a könyököd? Talán eddig nem is gondoltál arra, hogy egy komoly és orvosolni szükséges állapottal állsz szemben, amely akkor alakulhat ki, ha aktívan részt veszel ismétlődő karmozgásokat igénylő tevékenységekben. A golfkönyökként közismert mozgásszervi betegség nemcsak a sportolókat érintheti. Az alábbi cikkből megtudhatod, hogy mi okozza kialakulását, és mi a legjobb mód a kezelésre. (x)
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Mit jelent és hogyan alakul ki?
Az orvosi szótárban „medial epicondylitis” elnevezésű betegség egy olyan kellemetlen állapot, amely az alkar és a könyök közötti inak gyulladásos formájában jelentkezik. Lényegében a golfkönyök az inak gyulladását jelenti, amely az alkar izmait a könyök belsejében lévő csonthoz rögzíti. Bár a lelkes amatőr és profi golfozók körében gyakoribb, de minden olyan tevékenység előidézheti, amelyhez markolatmozgás szükséges, beleértve az emelést, dobást és mászást.
Ne keverd össze a teniszkönyökkel!
Leggyakrabban a csukló és az alkar ismétlődő használata okozza a dolgok hajlítását, megfogását vagy elfordítását, ezt azonnal le is tesztelheted. Igaz, hogy sok szempontból hasonló tüneteket produkál, mint a teniszkönyök és könnyen összetéveszthető. Viszont itt a fájdalom a könyök belső oldalán, a gyulladás pedig a rögzítési ponton jelentkezik, ahol az izmok és az inak a humerus közepéhez kapcsolódnak. Ezenkívül a golfkönyök kevésbé gyakori, mint a teniszkönyök.
Hogyan ismerhetem fel?
A golfkönyök egyik fő ismérve, hogy míg eleinte csak kellemetlen bizsergető érzést tapasztalsz, idővel komoly fájdalom is kialakulhat a csukló befelé hajlításakor, ezenkívül:
- a fájdalom az alkar belső oldalát is megtámadhatja;
- edzettségi szinttől függetlenül a kéz és a csukló is gyakran elgyengülhet, akár mosogatás vagy kézírás közben;
- zsibbadás és bizsergés jelentkezhet az ujjakban, mivel ide sugárzik le a fájdalom, leggyakrabban a kisujj és a gyűrűsujj érintett a tünetekben.
Íme 3+1 garantált kezelési mód, ha időben cselekszel!
1. Vény nélkül kapható fájdalomcsillapítás
Első körben érdemes bevetni a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedését, amire az ínsérülések pozitívan reagálhatnak, elősegítve a gyógyulást. Ez azonban csak ideiglenes kezelési módként jöhet szóba, hátránya, hogy nincsen hosszú távú előnye.
2. Pihenés
Ha az ismétlődő tevékenységek ínkárosodást okoznak, egyértelmű, hogy a fájdalmat tovább súlyosbító elfoglaltságaidat ideje szüneteltetni. Ha lelkes golfozó vagy, akkor egy kis időre abba kell hagynod, amíg a fájdalom meg nem szűnik. Ne feledd, hogy a túl korai visszatérés csak rontja az állapotod.
3. Használj merevítőt
Golfkönyökkel élni irritáló lehet minden egyes tevékenység során, amiben a kompressziós merevítő segíthet ideiglenesen, a feszültség enyhítésében és végső soron a gyógyulásban.
+1. Gyógytorna
Végül pedig ha már egy ideje medialis epicondylitissel küzdesz a legjobb, amit tehetsz a gyógyulás érdekében, hogy egy gyógytornász szolgáltatásait veszed igénybe. Egy speciális gyógytornával ugyanis jelentősen felgyorsítható a gyógyulás, mivel a szakember az alkart és a könyököt regeneráló gyakorlatokkal, valamint a helyes mozgási minták bemutatásával tud segíteni a teljes felépülésben.
Egyedi igényeidhez igazítva leendő gyógytornászod egyszerű, testreszabott gyakorlatokkal segít megszüntetni a fájdalmat, lerövidítve a hosszú pihenőidőt és a fájdalom mindennapos elviselését.
Ismersz valakit, aki gyakran panaszkodik könyökfájdalomra? Oszd meg vele ezt a cikket, és segíts neki időben megelőzni.