Legősibb, zamatokban gazdag, világhírű italunk: a pálinka

Legősibb, zamatokban gazdag, világhírű italunk: a pálinka

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Legősibb, zamatokban gazdag, világhírű italunk: a pálinka

Védett hungarikumunk, egyik legősibb italunk a pálinka. Az alföldi gyümölcsökből előállított pálinka a világon a legzamatosabb. Kizárólag magyar földön termett alapanyagokból készül, cukor és adalékanyagok hozzáadása nélkül, még a gyümölcsvelőt is tartalmazza. Cikkünkben sok egyéb érdekességet is olvashatsz róla.

Az igazi pálinka

A híres magyar pálinkák neve magában foglalja a kiváló minőségű alapanyag és a származási hely nevét (pl. gönci kajszibarack pálinka, szatmári szilvapálinka, újfehértói meggypálinka). A pálinkatörvény értelmében színtiszta gyümölcsből van, vagyis nem tartalmazhat sűrítményt, aszalmányt és szárítmányt.

Szintén alapvető követelmény, hogy Magyarországon gyártják és palackozzák. Ha az ital a magas minőségi követelményektől akár csak egy tényező tekintetében eltér, már nem tekinthető pálinkának, az üveg címkéjére már nem írhatják rá ezt a megnevezést.

Története

Az első pálinkák Ázsiában, tejből készültek, pl. a mongolok kumisznak hívják. (Tudtad, hogy a 8. században az arabok alkották meg az „alkohol” szót, az „alkimista” szó alapján?)
Hazánkban a pálinkafőzés a 18. századi parasztportákon, uradalmakban és kolostorokban kezdődött. Kezdetben agyagedényeket használtak erre a célra. Később megjelentek a pálinkafőző céhek, majd a pálinkafőző gyárak is. 
Azok az emberek, akik a szeszfőzéssel foglalkoztak, hamar rájöttek, hogy a jó pálinkához jó minőségű, egészséges és sértetlen alapanyag, tiszta körülmények és sok türelem szükséges. 

A magyar a legjobb

A világ minden táján fogyasztanak az emberek gyümölcspárlatokat, az ízük azonban tájanként eltérő. A pálinka összetételét elsősorban a természeti adottságok és az éghajlat határozza meg. 

A magyarországi pálinkák a legzamatosabbak, mert az alföldi körülmények kedveznek az eper, a cseresznye, a kajszibarack, a körte és a szilva termesztésének.

Erősség

A törvényileg meghatározott alkoholtartalom 35,5 térfogatszázalék. Alacsonyfokú a párlat, ha ez az érték nem nagyobb 50-nél. 

Ez a szervezetre még nem káros, bár, mint tudjuk, nem ajánlatos gyakran és sokat fogyasztani belőle. A középfokú párlat alkoholtartalma 50-86, a magasfokú párlaté pedig 86 térfogatszázaléknál magasabb.

A törkölypálinka

A törkölypálinka alapanyaga a hazai törköly. Mindent kipréselnek belőle, hogy csak a héja maradjon. Ezt hívják törkölynek, amely az alapanyagot adja. A kipréselt szőlőszemek nem száradhatnak ki. 

Tiszta, légmentesen zárható edényekbe, majd alacsony hőmérsékletű helyre teszik, és hagyják, hogy megerjedjen.
Hogy még zamatosabb legyen, azonos szőlőfajtából készült „ó” bort öntenek hozzá.
A cefrét hamar ki kell főzetni, hogy az ínycsiklandó aroma átkerüljön a párlatba, mielőtt megindulna a penészesedés.

A pálinkaivók aranyszabályai

Az alábbiakban a pálinka kedvelőinek szóló igazságokat olvashatod. 
1. A jó magyar pálinka színtiszta. Illata, színe és ízvilága harmonikus. 
2. A hozzá való alapanyagok kiváló minőségűek, egészségesek és épek. A pálinkakészítés menete: cefrefőzés, érlelés, modern és kíméletes lepárlás, pihentetés. 
3. A pálinkakészítés alappillére a türelem.
4. A pálinkafogyasztást ünnepélyesség övezze. 
5. A különböző ételekhez más-más pálinkaféle illik. Például a szárnyasokhoz muskotályos törköly, a vadételekhez feketeribizli pálinka való.
6. A pálinka a fogyasztáskor ne legyen se hideg, se meleg. 16-18 Celsius-fokon ideális. Egyszerre 4 centiliternél ne kortyolj  belőle többet. Élvezd gyümölcsös ízét, és az érzést, ahogy tested és lelked felmelegszik tőle. Zamata a nyelv alatti ízlelőbimbókban teljesedik ki.
7. Tulipán formájú, hűtött pohárból inni a legkellemesebb.  
8. Úgy ellenőrizhetjük, hogy valódi pálinkát kaptál-e, ha zamatos gyümölcsillat csapja meg az orrodat, amikor beleszagolsz. 
9. A pálinka kismértékben orvosság, nagymértékben méreg. Ezt jegyezd meg jól!

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!