7 tünet a fogfájás mellett, ami komoly fogbetegségre utalhat

7 tünet a fogfájás mellett, ami komoly fogbetegségre utalhat

Címlap / Életmód / Egészség / 7 tünet a fogfájás mellett, ami komoly fogbetegségre utalhat

A kisebb fogászati problémákat hajlamosak vagyunk addig halogatni, amíg napirendünkben végre felszabadul egy szabad óra, vagy elég bátorságot gyűjtünk a fogorvosi székbe ülni. A szájüregi figyelmeztető jeleket és enyhe tüneteket azonban nem szabad félvállról vennünk, komoly egészségügyi problémákat jelezhetnek, és nagyobb problémává súlyosbodhatnak, ha nem kezeltetjük őket. Ha azonban időben észrevesszük ezeket, értékes időt és pénzt takaríthatunk meg. Alábbi cikkünkben sorra vesszük a legelterjedtebb tüneteket, és hogy milyen fogbetegségre utalhat felbukkanásuk. (X)

Nagy ellenségünk: a fogfájás

A lehető legegészségesebb és legfájdalommentesebb megoldás, ha még szájüregi fájdalmaink és tüneteink jelentkezése előtt fogorvoshoz fordulunk. A legtöbb szervezetünkben fellépő betegség ugyanis jól azonosítható tüneteket okozhat szánkban, ezáltal fogorvosunk kiszúrhatja a testünkben csendben kialakuló, ám annál súlyosabb egészségügyi kockázatokat. Miután orvosunk megállapította, hogy mi áll a fájdalom hátterében, kezeltethetjük a kiváltó okot, ami segíthet a jövőbeli súlyosabb problémák elkerülésében.

A fogfájás a leggyakrabban fellépő szájüregi tünet, amely nagyobb problémákhoz vezethet, ha nem kezelik. Fogaink elvesztésén túl a rossz fogászati egészség olyan betegségek kialakulásának fokozott kockázatával jár, mint a szívbetegség. A fogfájás a tompa sajgástól az éles fájdalomig terjedhet, kialakulását számos különböző fogászati probléma okozhatja. A leggyakrabban szuvas vagy törött fogra, fogínybetegségre, fogtályogra, fogszuvasodásra, fogrepedésre, fogfertőzésre vagy idegkárosodásra utalhat, amelyeket azonnal ki kell vizsgáltatnunk fogorvossal.

7 tünet a fogfájáson kívül, ami komoly fogbetegségre utalhat

Ha nem akarjuk idő előtt napirendünkre tűzni a fogpótlást, érdemes gyorsan reagálni a hirtelen fellépő szájüregi tünetekre. Lássuk, melyek fordulnak elő a legnagyobb számban, és mit jelezhetnek számunkra.

Fogérzékenység

A hirtelen, megmagyarázhatatlan érzékenységváltozások a fogzománc elvékonyodására és az íny visszahúzódására utalhat, ami csökkenti fogaink és ínyünk védelmét. Ezáltal foggyökereink szabadon maradnak, ami fogérzékenységhez vezet. Kialakulását leggyakrabban a túl agresszív fogmosási technikák és a savas ételek, italok okozhatják. Továbbá a hidegre és melegre érzékeny fogak olyan fogászati problémák jelei is lehetnek, mint a fogszuvasodás, fogtörés, vagy ínyvisszahúzódás. A fokozott hőmérséklet-érzékenység fogászati tályog tünete is lehet, amelyet a foggyökér melletti ínyterület bakteriális fertőzése okozhat. Ha már arcunk is megduzzadt, azonnal forduljunk segítségért, a fertőzés ugyanis elterjedhet egész szervezetünkben, ami életveszélyessé válhat.

Vérző íny

A fogmosáskor fellépő tartós vérzés a fogakat rögzítő szövetek fertőzése, vagyis ínygyulladás jele, amely parodontózisig súlyosbodhat. Az ínybetegséget a rossz foghigiénia miatt felhalmozódó baktériumok, lepedék és fogkő okozza szánkban, ami gyulladást okoz ínyünkben. Ha a fogainkat a helyén tartó ínyrészeket nem kezeltetjük időben, az könnyen fogvesztéshez, így fogpótláshoz vezethet. További intő jel lehet még a vörös, duzzadt vagy érzékeny íny, valamint a fogak és az íny közötti váladékozás.

Dudorok és sebek a szájban

A szájüregi fekélyek kialakulása elég gyakori, de egy-két hét alatt maguktól elmúlnak. Más szájüregi sebek felfedezése esetén azonban szakemberhez kell fordulnunk, a szánkban lévő sebek ugyanis különböző súlyosságúak lehetnek, okozhatja vírusos fertőzés, szájfekély, vagy szájpenész. Ez utóbbi gombás fertőzés fehér sebek formájában jelentkezhet nyelvünkön, arcunk belső részén, mandulánkon vagy szájpadlásunkon.

Szájszárazság

Az egészséges szájat saját nyálunk nedvesen tartja, kimossa az ételmaradékokat, és semlegesíti a lepedék által termelt savakat. Ha tartósan, szokatlanul száraznak érezzük szánkat, nyelési nehézségekkel küzdünk, és nyelvünk barázdálttá válik, komoly betegségek is állhatnak a háttérben. Szájszárazságunk akár idegkárosodást okozó sérülést is jelezhet, vagy szájpenész jele is lehet.

Állkapocsfájdalom

Ha fájdalmat érzünk állkapcsunkban, az leggyakrabban arcüregproblémák, ízületi gyulladások, fogcsikorgatás és fogösszeszorítás figyelmeztető jelei lehetnek. Állkapocsfájdalommal jár még az ínygyulladás és egyéb ínybetegségek, vagy az állkapocs elmozdulása.

Meglazult vagy elmozduló fogak

A felnőttkori fogaknak egy életen át kell tartaniuk, ezért ha enyhe elmozdulást vagy szélesedő réseket észlelünk, vegyük azokat komolyan. Ez ugyanis szájüregi fertőzés vagy csontvesztés jele lehet, mely hamar fogaink elvesztéséhez vezethet, amit már csak fogpótlással tudunk orvosolni.

Rossz lehelet

A krónikus rossz lehelet fogszuvasodás és ínybetegség tünete is lehet, ám az is előfordulhat, hogy a tartós szájszag mellé nem társulnak fogszuvasodásra utaló jelek. Ebben az esetben rossz leheletünk egy súlyosabb alapbetegség, például vese- és májbetegség tünete is lehet.

Forduljunk orvoshoz!

Ha a fenti jelek bármelyikét észleljük, azonnal keressük fel fogorvosunkat, aki diagnosztizálni tudja az esetlegesen kialakuló konkrét fogászati problémákat, mielőtt azok komolyabb problémává súlyosbodnának. Egyéb esetekben pedig átirányíthat minket egy másik egészségügyi szakemberhez, további értékelés és kezelés céljából. Ne feledjük azt sem, hogy rendszeres fogászati ellenőrzéssel és megfelelő foghigiéniai intézkedésekkel megelőzhetjük ezeket a figyelmeztető jeleket és tüneteket, és megakadályozhatjuk, hogy még súlyosabb állapotokhoz vezessenek.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!