Fantasztikus mosható betétek és hulladékmentes textil termékek egy bolygóbarát magyar márkától – interjú a Hoopla Sewing tulajdonosával

Fantasztikus mosható betétek és hulladékmentes textil termékek egy bolygóbarát magyar márkától – interjú a Hoopla Sewing tulajdonosával

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Fantasztikus mosható betétek és hulladékmentes textil termékek egy bolygóbarát magyar márkától – interjú a Hoopla Sewing tulajdonosával

Ha belegondolunk, éves szinten mennyi tampont és egészségügyi betétet használunk el, hamar beláthatjuk, hogy hatalmas mennyiségről van szó, ráadásul a pénztárcánkat is megviselheti.

A Hoopla Sewing megálmodója, Varró Orsi erre a problémára kínál egy környezetbarát és hosszú távon jóval kifizetődőbb megoldást a mosható betétekkel. De a fantasztikus márkája kínálatában sok más olyan termék is megtalálható, amelyek bolygóbarátok és a takarékoskodásban is rengeteget segíthetnek, legyen szó a menstruációról vagy az élet más területeiről.

Honnan ered az alkotás és a varrás iránti szereteted? 

Már kislányként is a kézműves tevékenységek kötöttek le leginkább, a festésben vagy gesztenye bábu készítésében órákig el tudtam veszni. Felnőttként persze engem is másfelé vitt az élet, és csak egy 20 éves kitérővel találtam vissza az alkotás boldogságához, miközben egy olyan hobbit kerestem magamnak, amiben feloldhatom az akkori munkámmal járó stresszt.

Fotó: Hoopla Sewing

Hogyan kezdődött a Hoopla Sewing története?

Mondhatni a hobbimból született meg a szerelem kisvállalkozásom. Munka mellett kezdtem el varrni. Először magamtól tanultam, de mivel nagyon érdekelt és szerettem, úgy döntöttem, munka mellett elvégzem a női szabó képzést is. Ekkor még nem tudtam, hogy az én utam a mosható betétek világába vezet, de abban viszont biztos voltam, hogy a környezettudatosság kiemelt szerepet kap majd a munkáimban.

Mit jelent számodra a környezettudatosság?

Számomra, egyén szintjén, azt jelenti, hogy törekedjünk mindig egy jobb megoldásra annak érdekében, hogy minél kisebb legyen az ökológiai lábnyomunk. Van olyan terület, ahol sikerül teljesen zero waste megoldást találni, más helyzetekben pedig igyekszem mindig a lehető legkevésbé környezetszennyező megoldást választani. A mosható betét is egy ilyen megoldás. Természetesen nem zero waste, hiszen a textil betétek is végül 5-7 év után ugyanúgy hulladékként végzik, viszont hosszú élettartamának köszönhetően rengeteg műanyag menstruációs hulladéktól lehet megkímélni a Földünket.

Fotó: Hoopla Sewing

Mi inspirál egy-egy új termék elkészítésekor?

Leginkább a sorstársak, lányok, nők igényei, szükségletei. Szeretek beszélgetni az érdeklődőkkel, a vásárlóimmal, hogy megtudjam, pontosan miben is szenvednek hiányt, mi az, aminek a segítségével könnyebben, szívesebben váltanak és kerülik el a műanyag termékek használatát. Fontosnak tartom, hogy a funkció mellett a szépség is szerepet kapjon a termékeimben! 

Törekszem az egyediségre, így például a legutóbbi mosható betét kollekció mintáját már Czikkely Panni (@czikcakk) tervezte. A közösségünk visszajelzése alapján, számukra is kiemelkedően fontos szempont az esztétikai élmény. Általában azt az üzenetet kapom vissza a vásárlóimtól, hogy annyira szeretik a szép mosható betéteiket, hogy már alig várják, hogy újra menstruáljanak!

Milyen anyagokkal dolgozol?

Természetes textil anyagokkal dolgozom, amiknek a nagy része OEKO-TEX Standard 100-as vagy GOTS (Globális Organikus Textil Szabvány) minősítéssel rendelkezik. Utóbbi egy olyan szabványrendszer, ami garantálja, hogy az adott textilt környezetbarát módon állítják elő, illetve bőrbarát és az egészségre semmilyen káros vegyi anyagot nem tartalmaz. Törekszem arra, hogy a textileken kívül felhasznált alapanyagokat is minél közelebbi forrásból szerezzem be, lehetőleg Magyarországról vagy Európából, a szomszédos országokból.

Fotó: Hoopla Sewing

Hogyan zajlanak az alkotási folyamatok?

Egy-egy új termék bevezetését hosszas tervezés és tesztelés előzi meg. Erre azért van szükség, mert számomra rettentően fontos, hogy csakis a legmagasabb minőségű és legtartósabb alkotások kerüljenek hozzátok. Miután kidolgoztam a megfelelő formát, minősített textilanyagot kutatok és választok hozzá, hiszen hosszú évekig kell, hogy szolgálja a leendő tulajdonosát.

Szerinted milyen apró dolgokkal válhat bárki környezettudatosabbá?

Egészen apró dolgok is számítanak már, mint például ha nem kérsz műanyag zacskót a vásárlásodhoz, kulacsból iszod a vizet, textil szalvétát használsz étkezéshez vagy szendvics csomagoláshoz az alumínium fólia helyett. Sokat tehetsz a környezetedért, ha környezetbarát mosószereket használsz, csomagolásmentesen vásárolsz vagy biciklivel, tömegközlekedéssel jársz. Hogy ebben a listában kinek hol helyezkedik el a mosható betétre váltás, az változó. De én mindig azt tanácsolom, hogy próbálják ki, vesztenivalójuk nincsen. Fontos, hogy beszéljenek róla, kérjenek tanácsot, akár tőlem is, szívesen segítek mindenkinek.

Mit érthetünk pontosan az általad is képviselt fenntartható menstruáció alatt?

Nem tudom létezik-e hivatalos fogalom a fenntartható menstruációra, így elmondom a saját szavaimmal, hogy számomra mit jelent. Ez egy tudatos döntés, amivel a környezetünket óvjuk azáltal, hogy az egyszer használatos műanyag termékek helyett a fenntarthatóbb, újrahasználható, esetleg az élettartama végén komposztálható terméket választjuk. Egy átlagos nő élete során 200 kg-nyi műanyag hulladékot termel, ami mind a szeméttelepeken landol. Ezeknek a műanyagoknak a lebomlási ideje kb. 500 év. Ráadásul a lebomláskor mikroműanyagokká törnek, amik bekerülnek a földjeinkbe és vizeinkbe, később pedig a szervezetünkbe is.

Egy kis apró odafigyeléssel, fokozatos szokásátalakítással könnyen át lehet állni a mosható betétek vagy intim kelyhek használatára, amiket akár 5-10 évig is használhatunk. Amellett, hogy ez a megoldás környezetbarát, a női egészségre is pozitív hatással van és nem utolsó sorban, jóval olcsóbb is! Elég ha kiszámolod, mennyi költséggel jár számodra a menstruációd éves szinten. Általában ebből az összegből már be tudod szerezni a teljes készletet, amire szükséged van, ami azt jelenti, hogy a következő 5-7 évben nem kell költened a menstruációdra!

Fotó: Hoopla Sewing

Mit tanácsolnál azoknak, akik gondolkodnak a váltáson?

Kezdjék apránként, fokozatosan. Először próbáljanak ki egy-egy darabot, tapasztalják meg otthon, biztonságos környezetben milyen érzés viselni őket. Beszéljenek róla, cseréljenek tapasztalatot egymással, ne féljenek kérdezni. Minden új, ismeretlen dolog félelmetesnek tűnhet elsőre. Egy apró lépést kell csak tenni és ha tetszik, fokozatosan továbbhaladni a teljes hulladékmentes menstruáció felé!

Mely eddig kapott visszajelzésekre gondolsz vissza a legszívesebben?

Mindegyik visszajelzésnek szívből örülök, hihetetlen nagy erőt és lendületet ad! Sokan írnak rám közösségi média felületeken, és vannak, akik kifejezetten azért látogatnak ki hozzám kézműves vásárokra, hogy személyesen is megismerkedhessünk és megoszthassák velem a pozitív tapasztalataikat. Előfordul olyan is, hogy az utcán állítanak meg, csak hogy elmondják, hogy használják a termékeimet és imádják őket! Ilyenkor mindig borzasztóan meghatódom és napokig a felhők felett járok!

Fotó: Hoopla Sewing

Milyen jövőbeli terveid vannak?

Szeretném minél több nő társam előtt megnyitni a kapukat a mosható betétek és intim kelyhek világa felé, ami nem is olyan ijesztő, mint amilyennek elsőre tűnik. Fontosnak tartom, hogy tudják, a mosható betétek használatával nem csak a környezetünkért tesznek, de magukért is, hiszen a műanyag eldobható betétek rengeteg káros vegyi anyagot tartalmaznak, ami okozója lehet több egészségügyi problémának is. Idén a lányoknak, az első menstruálóknak és a kismamáknak is szeretnék kedvezni új termékeimmel, amik már készülnek, és őszintén bízom benne, hogy igazi hiánypótló lesz számukra.

Nyitófotó: Hoopla Sewing

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!