Ez az oka, hogy egyes nők a jóképű gonosztevőkhöz vonzódnak

Ez az oka, hogy egyes nők a jóképű gonosztevőkhöz vonzódnak

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Ez az oka, hogy egyes nők a jóképű gonosztevőkhöz vonzódnak

A Netflixen futó Jeffrey Dahmer életéről szóló sorozat nagy nézettségnek örvend. A filmben láthatjuk, hogy a többszörös gyilkosnak még rajongói is akadtak, akik levelet, pénzt küldtek neki a börtönbe. Mégis mi késztet arra valakit, hogy ilyen emberhez vonzódjon?

Mint annyi furcsa jelenségnek, így ennek is kénytelenek voltak nevet adni, hiszen nem egyedi történetről van szó. A hübrisztofília definícióját először dr. John Money írta le. Ez alapján az a személy – leginkább nő – érintett a fent nevezett szexuális devianciában, akire szexuálisan csak az tud hatni, ha partnere mások által felháborítónak tartott erőszakos múlttal rendelkezik. A jelenséget Bonnie és Clyde-szindrómaként is emlegetik, utalva az ámokfutó rabló párosra, akik a gyilkosságtól sem riadtak vissza. Kettejük románcában ugyanis meghatározó kapocs volt a deviáns magatartás.

A hübrisztofil személy tehát kóros vonzalmat érez olyan valaki iránt, aki erőszakos cselekedetet követett el, akár gyilkosságot is és ez a vonzalom nem csak szexuális vágyat jelent, de idővel érzelmi töltetet is kap.

Gyakran a szerelem plátói marad, mert a vágy tárgya addigra már rács mögött ül, mire a rajongója tudomást szerez róla (leginkább épp az elkövetett gonoszságai miatt lesz ismert). Előfordulhat az is, hogy a hübrisztofil nő az erőszakos személlyel romantikus viszonyba keveredik, párkapcsolatot létesít vele, esetleg támogatja a bűnelkövetésben is. Nem lehet egyébként kijelenteni, hogy a jelenség csak nőkre jellemző, de tény, hogy eddig kizárólag nőket diagnosztizáltak ezzel a parafíliával.

Miért lehet vonzó egy bűnöző?

Nem teljesen ismert, miért alakul ki valakinél ez a furcsa érzelmi és szexuális viszonyulás. Szakemberek viszont összefüggést találtak a gyerekkori bántalmazási formák elszenvedése és a hübrisztofília kialakulása között. Tehát aki maga is erőszakot élt át a múltban, nagyobb eséllyel vonzódhat erőszakos személyekhez később.  Jellemző még rá az alacsony önbecsülés, az elszigeteltség, alacsony iskolázottság.

A motiváció, amely a kóros vonzalmat táplálja, lehet egyfajta hit, hogy képes lesz megváltoztatni a kegyetlen gonosztevőt, esetleg a gondoskodásra szoruló, elesett embert látja benne.

De előfordulhat – főleg ismert bűnelkövetők kapcsán- hogy a hölgy a reflektorfényre vágyik. Van, aki viszont a tökéletes párt látja a bebörtönzött férfiban. Mindig tudni, hol van, valószínűleg ő az egyetlen nő a számára, akire gyakran gondol, ugyanakkor a hétköznapi kapcsolati nyűgökkel nem kell számolni. Megint más nézetek szerint az ilyen nő az alfahímet keresi és még ha tudja is, hogy nem a legjobb ötlet egy ilyen férfit választani, vonzalmáról nem tehet. Motiváció lehet az is, hogy egy bántalmazó családból jövő nő egy efféle kapcsolatban végre nem szenvedő fél, hanem meghatározó tényező. Ekkor ő az egyetlen, aki megérti a bűnöző férfit, akit a társadalom kivetett magából.

Ezért tartják sokan vonzónak a gonosztevőket
cglade/istockphoto.com

Gonosztevők és rajongóik

Ismert gonosztevők, sorozatgyilkosok – bármilyen megdöbbentő is – gyakran egész rajongótábort gyűjtöttek maguk köré erőszakos partner iránt vonzódó nőkből. Jó példa Ted Bundy, aki még megnyerő külsővel is rendelkezett, ő maga számos szerelmes levelet kapott a börtönben. Egy rajongója feleségül is ment hozzá, holott mindenki tudta, hogy több nő életét vette el.

A korábban említett Jeff Dahmer egyértelműen listavezető e téren, aki bár nyíltan vállalta homoszexualitását szörnyű tetteivel együtt, mégis rengeteg nő volt oda érte. Házassági ajánlatokkal bombázták és a mai napig léteznek rajongói oldalai, holott már nincs az élők sorában. Dahmer ránézésre szelíd, szőke, ártatlan arcú férfinek tűnt, akiről nehéz volt bármi rosszat feltételezni. Pedig kellett volna.

Kívülállóként érthetetlen ez a rajongás egy menthetetlen gonosztevő iránt. A szociálpszichológia szerint  az előnyös megjelenés csak ront a helyzeten, ugyanis a vonzó külsőnek még a normális lelkivilágú emberek is nagyobb bizalmat szavaznak, több pozitív tulajdonságot társítanak hozzá. Aki eleve vonzónak találja az erőszakosságot, azt a jó külső csak méginkább megtéveszti. Ezzel a gyakran manipulatív erőszakos személy pedig maradéktalanul visszaélhet és teljesen behálózhatja az amúgy is könnyen befolyásolható hübrisztofil nőt.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!