Az erősen szexcentrikus és erkölcsileg engedékenyebb kultúránkban azt gondolhatnád, hogy a fiatalok többet szexelnek, mint valaha. Ha így véled, tévedsz. A témában járatos szakemberek új terminust is alkottak már a jelenségre. Szerintük a milleniumi generáció – vagyis az 1990-es években és az ezredforduló környékén született fiatalok – jóval később kezdik el a szexuális életüket, és ezzel együtt kevesebbet szexelnek, mint a korábbi nemzedékek tagjai. A jelenséghez passzoló „szexuális recesszió” kifejezést az amerika Kate Julian újságíró-szerkesztő vezette be a köztudatba. Az ő tanulmánya szerint a fiatal felnőttek csökkent szeretkezési vágyának számtalan oka van.
A szülői nyomás is közrejátszik
Julian elsősorban az egyre növekvő számú „helikopter szülő” nevelési metódusát hibáztatja.
Ezek az anyák és apák elsősorban arra fókuszálnak, hogy a gyermekeik oktatási és gazdasági esélyeit növeljék.
Az ebbéli szorongásukat átültetik a gyerekekre is, akik az érzelmi életük fejlesztése helyett a megélhetési potenciálokra összpontosítanak.
A nyomást gyakorló szülők a középiskolás és egyetemista gyerekeik számára inkább a hitelképességet tűzik ki célul, mint azt, hogy romantikus és érzelmileg érett emocionális kapcsolatba bonyolódjanak.
Ez pedig előfeltétele lenne a minőségi és mennyiségi szexuális aktusnak.
Negatív testkép és kimerültség
A fiatal felnőttek saját maguk ássák alá a szexuális potenciáljukat.
A generáció nagy részének negatív testképe van, a média által sulykolt „perfect body image” ideája miatt.
A húszas éveikben járó fiataloknak nincs egészséges önazonosságuk, amikor a saját meztelen testükre néznek.
Nem segít az sem, hogy ennek a nemzedéknek alapvető létállapota a teljesítménykényszeres túlhajszoltság, a karrierizmus, a szorongás és a depresszió.
Sokan szednek antidepresszánsokat, kedélyállapot javítókat és altatókat, ami szintén aláássa a szexuális vágyat.
Nem megy a személyes ismerkedés
Úgy tűnhet, mintha a népszerű közösségi oldalak és a társkereső alkalmazások megkönnyítették volna a partnerkeresést, de a való életre ez nem igaz.
Szexuálpszichológusok szerint a Tinder nem hatékony és óriási időpocsékolás.
Az online alkalmi felajánlások ellentmondanak annak a ténynek, hogy a személyes kontaktus kialakítása, a négyszemközti verbális kommunikáció és a hús-vér ismerkedés nehézségekbe ütközik a huszonéveseknél.
Ha problémát jelent megismerni olyanokat, akik ugyanabban az épületben dolgoznak, ugyanarra az évfolyamra vagy edzőterembe járnak, akkor ugyanez vonatkozik a szexre is.
Nem volt jó az ágyban az élmény
A fiatal nők körében a szexuális étvágy csökkenésének van egy különös oka is. Egyre többen számolnak be arról az erre vonatkozó felmérésekben, hogy szenvednek a szexuális aktus során, vagyis fájdalmas vagy rossz szexélményen estek át.
Ezek a nők köszönik, de inkább esélyt sem adnak arra, hogy többször át kelljen élniük a kellemetlen impulzust.
A fiatal felnőttek sokszor tapasztalnak meg olyan szexuális szokásokat, amelyeket a pornó népszerűsít. A magas színvonalú szexuális nevelés hiányában a húszas éveikben járó férfiak a könnyen elérhető pornó oldalakat nézik, és hasonló elvárásokkal közelítenek a nők felé – akik nem értékelik a szex ilyen jellegű művelését.
Máshogy elégítik ki a vágyaikat
Bár az együttlétek aránya csökkent a fiataloknál, ez nem jelenti azt, hogy nem élvezik a szex nyújtotta örömöket.
Egy, a szexuális szokásokat vizsgáló felmérés szerint 1992 és 2014 között ugrásszerűen nőtt a maszturbálást gyakorlók száma. Több mint 50 százalékkal a férfiaknál, és 25 százalékkal a nőknél.
A növekedés kapcsolódhat a pornográf tartalmakhoz történő egyre könnyebb hozzáféréshez.
A fiatalabb generációknál egyre népszerűbbek az olyan termékek és szolgáltatások, illetve intim segédeszközök, amelyek megkönnyítik a szexuális élményeket – lehetőleg más emberek bevonása nélkül.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!