A szépség relatív, és nem is annyira fontos, mint ahogyan azt a média szereti beállítani, de ha nagyon őszinték akarunk lenni, azért azt sem jelenthetjük ki, hogy a külső egyáltalán nem számít.
De vajon min múlik az, hogy szépnek lát-e bennünket valaki? És egyáltalán – tényleg szépnek látjuk a másikat, vagy a szemeinken kívül más érzékszervek is közrejátszanak annak elbírálásában, hogy vonzónak ítélünk-e meg valakit?
Egy új kutatás szerint nem csak vonzónak látunk valakit, de annak halljuk, sőt, ki is szagoljuk! Ez a teljes csomag.
A legtöbbször persze a látvány az első, de nem a rangsorban, inkább csak időben előzi meg a többit. Egy szép haj, egy vonzó arcél vagy éppen egy tökéletes mosoly a szoba túlsó feléből is megragadhatja a figyelmünket. A tudomány legújabb megfigyelései szerint viszont ez csak egy kis szelete a vonzalom-tortának.
A szépség – vagyis inkább a valódi vonzerő – ennél sokkal mélyebben lakozik.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
1/2 Nem feltétlenül a külső a lényeg
Agata Groyecka, a lengyel Wroclawi Egyetem kutatója a Frontiers in Psychology című folyóiratban egy nemrégiben készült tudományos áttekintésben azt vizsgálta, hogy miként érzékeljük a vonzerőt és hogyan határozzuk meg azt. Munkatársaival együtt 30 év kutatásait elemezték ki a vonzás témakörében.
Groyecka áttekintése azt sugallja, hogy a fül és az orr, vagyis amit hallunk és szagolunk, jelentősen nagy szerepet játszhat abban, kit találunk vonzónak. „Az utóbbi időben a legtöbb értékelés a vizuális vonzerőre összpontosított, például az arc vagy a test vonzerejére” – magyarázza Groyecka a ScienceDailyben megjelent sajtóközleményében.
„A más érzékszervekről és a társadalmi kapcsolatokban betöltött szerepükről szóló irodalom azonban gyorsan növekedett az elmúlt időkben. Ezek eredményeit sem szabad figyelmen kívül hagyni. Mások észlelése mindhárom csatornán keresztül megbízhatóbb és szélesebb körű információt nyújt róluk.”
Vagyis, amikor eldöntjük valakiről, hogy vonzónak találjuk-e, nem csak egyetlen érzékszervünkre hagyatkozunk. Sokszor tudat alatt is bevonjuk az ítélet meghozatalába az orrunkat és a fülünket is. Így alkotjuk meg valakiről a teljes képet.
Vizsgálatai során Groyecka például azt tapasztalta, hogy bár vizuálisan vonzódunk a hasonló genotípusú emberekhez, ha egyszer kapcsolatba kerülünk egy potenciálisan különleges valakivel, hajlamosak vagyunk inkább a különböző genetikai háttérrel rendelkező társ szagát preferálni.
A két preferencia kombinációja segíthet a kiegészítő genetikai párok felé terelni minket, vagyis egy potensebb társat találni magunknak.