Október 24. az origami világnapja. A hajtogatás ezen japán formája jóval több, mint a gyerekkorunkból ismerős papírrepülő reptetése, komoly művészeti forma, ami egy bizonyos szint fölött már jóformán mérnöki tudást követel. Mégis rengetegen hódolnak neki a világon, így készülhettek el papírból az alábbi tárgyak is.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Azt mondják, hogy 1000 papírdaru összehajtogatásával teljesíthető egy kívánság, de mi történik, ha mindegyik csak 500 mikron méretű? Ezzel a kérdéssel az ex-NASA lézeres kutatója, Robert Lang foglalkozik 2014 óta, aki maga mögött hagyva az űrkutatást, a papírhajtogatás ősi művészetét emeli új szintre.
Lang számítógépes számítások segítségével olyan origami-szobrokat tervezett, amelyeket ember puszta kézzel nem tudna létrehozni. Elkészítette a világ legkisebb origami szobrát, és még egy olyan űrprojektben is alkalmazta a mesterségét, amely egy orbitális műholdon egyszer kibontakozó, tömörített napelemeket tartalmazott.
A doktorból művésszé avanzsált alkotó egyébként nem csak a parányi, de az óriási origamiszobroktól sem riad vissza.
Lang legnagyobb origami szobra egy 4,2 méter szárnyfesztávolságú Pteranodon, amely a kanadai Montréalban, a McGill Egyetem Redpath Múzeumában van kiállítva.