A nők kedvence: amerikai tőzegáfonya

A nők kedvence: amerikai tőzegáfonya

Címlap / Életmód / Egészség / A nők kedvence: amerikai tőzegáfonya

Ezt az apró bogyós növényt a nők szupergyümölcsének is szokták nevezni, hiszen köztudottan segít a felfázás és a különböző húgyúti megbetegedések megelőzésében és kezelésében. Persze emellett még számtalan pozitív hatása van, melyek miatt érdemes gyakran fogyasztani – ezeket mutatjuk most be, és néhány tippet is adunk, hogyan építsd be az étrendedbe!

Honnan származik?

Nem nehéz kitalálni, hogy az amerikai tőzegáfonya Észak-Amerikában honos: az USA egész északi részén termesztik, Kanadában pedig főleg Brit Kolumbiában és Québec tartományban. Mire 1620-ban az első telepesek a Mayflower hajóval partot értek Észak-Amerikában, addigra a különféle indián törzsek már több mint 1000 éve használták a csodás amerikai tőzegáfonyát: nemcsak frissen fogyasztották, hanem levét rituális festékként és orvosi célokra, például nyílvessző okozta sebek gyógyítására is alkalmazták.

A legenda szerint az első telepesek voltak azok, akik elnevezték ezt a kúszószárú, lápi növényt cranberry-nek, azaz „darubogyónak’’, mert az amerikai tőzegáfonya karcsú, rózsaszín virágáról a darumadár csőrére és nyakára asszociáltak.

Miért jó?

Egyrészt az amerikai tőzegáfonya rengeteg vitamint (főleg C-vitamint), ásványi anyagot, nyomelemet és rostot tartalmaz, másrészt antioxidáns tartalma is magas. Utóbbi azért hasznos, mert az antioxidánsok védik szervezetünket a káros oxidációs folyamatoktól, így segítségükkel nagyobb esélyünk van megelőzni az olyan betegségek kialakulását, mint például a szív- és érrendszeri vagy daganatos megbetegedések.

Az amerikai tőzegáfonya mégis leginkább nagyfokú antibakteriális hatásáról híres, melyet főként a húgyúti rendszerben fejt ki. Régóta ismeretes a tény, hogy azoknak, akik sokat fogyasztanak ebből a termésből, savasabb lesz a vizelete, és kevésbé lesznek hajlamosak a húgyúti fertőzésekre.

Ennek oka, hogy az amerikai tőzegáfonya úgynevezett sűrített tanninokat (PAC) tartalmaz, amik ügyesen gátolják a húgycsőfertőzéseket okozó baktériumok letapadását a húgyutakon. Fogyaztása ezért kifejezetten ajánlott húgyúti fertőzés, bakteriális gyulladás, hólyaghurut, valamint felfázás megelőzésére. (Ha azonban már kialakult betegségről van szó, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hiszen egy elhanyagolt húgyúti fertőzés jóval súlyosabb betegséggé fajulhat, a szövődményekről nem is beszélve.)

Az amerikai tőzegáfonya antibakteriális hatását szerencsére nemcsak a húgyutakban fejti ki, hanem már a szájban is elkezd dolgozni, így az ott leledző baktériumok nehezebben állnak össze fogkővé.

További előnye, hogy hosszú távon is biztonsággal fogyasztható, sőt, terhes vagy szoptató kismamák is alkalmazhatják.

Mit készíthetünk belőle?

Ehhez a piros bogyóhoz ritkán lehet frissen hozzájutni (úgy egyébként is eléggé fanyar, kesernyés/savanykás az íze), inkább szárítva, préselt gyümölcsléként, fagyasztva, teaként, szószként, illetve por, tabletta vagy kapszula formájában kapható.

Szószként fogyaszthatjuk húsok (Amerikában például elképzelhetetlen a hálaadás napi pulyka tőzegáfonyás szósz nélkül!), sajtok, túrógombóc mellé, feldobhatjuk vele süteményeinket, pitéinket, palacsintánkat, szárítva a mazsolához hasonlóan használhatjuk, illetve készíthetünk belőle szörpöt és lekvárt is, vagy épp bort és pálinkát. 

Recept tipp:

Amerikai tőzegáfonyás keksz

Keverj krémesre 125 gramm vajat 175 gramm cukorral, 1 csomag vaníliás cukorral és 1 csipet sóval, majd adj hozzá 1 tojást. Ezután 200 gramm lisztet keverj el 1 teáskanál sütőporral, majd add az előbbi vajas-tojásos krémhez. Ha ez kész, akkor aszalt amerikai tőzegáfonyából tegyél 100 grammot a tésztába. Sütőpapírral bélelt tepsibe formálj tésztakupacokat egy evőkanál segítségével, a tetejüket kicsit lapogasd le, majd előmelegített sütőben, 175 fokon kb. negyed óráig süsd – kész is az ízletes és autentikus amerikai cookie!

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!