Magyarországon nemcsak a pálinka fogyasztásának, de a főzésének is nagy hagyománya van.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Szinte nincs olyan rendezvény vagy ajándékbolt, ahol ne találkozhatnánk ízletes magyar pálinkákkal, de mind közül is az egyik legfigyelemreméltóbb a többszörösen díjazott, több évtizedes múltra visszatekintő Bolyhos Pálinka. A családi vállalkozás történetéről, a pálinkakészítés mikéntjéről, kínálatukról és jövőbeli terveikről az ügyvezető igazgató, Bolyhos Zoltán mesélt.
Mikor és milyen indíttatásból hozták létre a családi vállalkozásukat?
Családunk már közel 30 éve foglalkozik pálinkafőzéssel. 1994-ben bérfőzdeként indultunk. Előtte a családunk egy presszót üzemeltetett és sajnos ebben az időben a pálinkakultúra még nem tartott ott, ahol ma tart, így hiába próbáltunk jó minőségű pálinkát árusítani, nem találtunk olyat, amit jószívvel adhattunk volna a vendégeinknek. Ezért bérfőzés mellett folyamatosan kísérleteztünk, hogy milyen pálinka lenne az, ami a legkarakteresebben adja vissza a gyümölcs ízét és a fogyasztóknak is tetszik, ízlik. Folyamatosan kóstoltuk és kóstoltattuk ezeket a pálinkákat és a visszajelzésekből igyekeztük megalkotni azt a terméket, amit mi is szívesen fogyasztanánk. Így született meg az első Bolyhos ágyas pálinka.
Milyen gyümölcsökből készítenek pálinkát? Honnan szerzik be az alapanyagokat?
Mondhatjuk, hogy a „klasszikus” gyümölcsökkel dolgozunk. Szilva, alma, cseresznye, cigánymeggy, birs, kajszibarack, szőlők és a körte. Évente körülbelül 150 ezer liter 50 alkoholfokos pálinkát készítünk, melyhez megközelítőleg 2 millió kg gyümölcsöt dolgozunk fel. A gyümölcsöket az ország egész területéről vásároljuk. Például a barack egy részét Gönc és annak környékéről, az Irsai Olivér szőlőt a Balaton déli részéről szerezzük be. Igyekszünk a gyümölcsöket a legjobb termőterületekről és a legmegbízhatóbb termelőktől beszerezni.
Mi a különbség az ágyas és a nem ágyas pálinkáik között?
A Bolyhos pálinkák elsősorban az 50 %(V/V) ágyas pálinkákkal váltak ismerté. Az aszalványok saját készítésűek, melyeket a 2018-ban átadott gyümölcsaszaló csarnokunkban készítünk, majd a pálinka fajtájával megegyező aszalványt üvegbe helyezzük és pálinkát öntünk rá. Ezt követően három hónapig érleljük. Ez alatt az idő alatt az aszalványban lévő aromaanyagok, illetve a gyümölcscukor kioldódik és ettől a pálinkánk ízben, aromákban gazdagabb lesz.
Hisszük, hogy gyümölcságyon csak a legjobb minőségű pálinkákat szabad érlelni, ezért is fektetünk nagy hangsúlyt a kiváló, étkezési minőségű alapanyagok beszerzésére. A 40%(V/V) pálinkáink is ugyanúgy és ugyanazokból az alapanyagokból készülnek mint az ágyas termékeink, csak nem érleljük gyümölcságyon őket, illetve alkoholfokban „csak” 40%(V/V)-ak.
Miről ismerheti fel egy laikus a jó minőségű pálinkákat?
Azt szokták mondani, hogy az a jó pálinka, ami elfogy, ami neked ízlik. Igazából kettő nagyon fontos ismérve van egy jó minőségű pálinkának. Az egyik, hogy technológiailag tiszta legyen, ne legyen elő, – vagy utópárlatos. A másik fontos szempont, hogy a pálinka adja vissza a gyümölcs ízét, illatát és találjuk meg benne a gyümölcsre jellemző karaktereket. Ha nem a gyümölcsöt érezzük ízben és illatban, hanem valamilyen kellemetlen, büdös szagot, vagy savanyú ízt kapunk a kóstolás alkalmával, akkor azért gyanakodhatunk, hogy nem biztos, hogy a legszakszerűbben készítették el azt a terméket.
A cikk folytatódik, lapozz!