Házi praktikák a dugulások megszüntetésére

Házi praktikák a dugulások megszüntetésére

Címlap / Otthon / Háztartás / Házi praktikák a dugulások megszüntetésére

A lefolyók dugulása sok bosszúságot okozhat, szerencsére a házi praktikák és az otthon alkalmazható vegyszeres megoldások az esetek túlnyomó többségében sikeresnek bizonyulnak. Mielőtt telefont ragadunk, próbáljuk megszüntetni a dugulást mi magunk, így jelentős összegeket takaríthatunk meg.

Sokan csak akkor kezdenek aggódni a lefolyó dugulása miatt, amikor már nagy a baj és szinte használhatatlanná válik a mosdó és a mosogató. Persze a dugulások a legritkább esetben alakulnak ki egyik pillanatról a másikra, de valljuk be, a megelőzéssel nem igazán foglalkozunk. Pedig havi egyszeri forróvizes öblítés hatékonynak bizonyulna, különösen abban az esetben, ha szódabikarbónával és ecettel kombinálva tennénk. Ez a kombináció kisebb dugulások megszüntetésére is alkalmas.

Makacsabb dugulások esetén sem kell kétségbe esnünk. A forró víz előbb vagy utóbb győzni fog, de nem biztos, hogy érdemes sokszor nekifutni a feladatnak. Mindenesetre érdemes tenni egy-két próbát. Fogjunk egy vízforraló készüléket, forraljunk fel annyi vizet, amennyi belefér, majd zúdítsuk a lefolyóba. Kevésbé makacs dugulás esetén azt fogjuk tapasztalni, hogy a forró víz egyre gyorsabban távozik, egyre több lerakódást visz magával.

Néha azonban vegyszeres megoldásra van szükség. Ha nem szeretnénk azonnal lefolyótisztítóhoz folyamodni, ecettel és szódabikarbónával is próbálkozhatunk. A két anyag reakcióba lép egymással, aminek eredményeképpen habzó elegy jön létre. A természetes alapanyagokból készült szer alkalmas a makacs lerakódások oldására, de a hatásfok javítása érdekében egy pohárnyi konyhasót is adhatunk hozzá.

A dugulások elhárításában jó szolgálatot tehet a jól ismert bórax is. Noha hajlamosak vagyunk háztartási vegyszerként tekinteni rá, a bórax tulajdonképpen nátrium-tetraborát, ami a bórsav nátriummal alkotott sója. Mivel élelmiszerekben adalékként is hasznosítják, ezért biztonságosnak tekinthetjük, ugyanakkor nagyon fontos megjegyezni, hogy a bórax név alatt elsősorban a nátrium-tetraborát dekahidrátot értik, illetve emellett használják a többi hidrát és anhidrát változatra is. A lefolyótisztítóként forgalmazott bórax nem alkalmas élelmiszeradalékként, de tisztítószerként biztonságosan használható. Egy tölcsér segítségével juttassunk nagyjából két deciliter bóraxot a lefolyóba, majd 15-20 elteltével forró vízzel öblítsük le. Ha szükséges, ismételjük meg a folyamatot.

Sajnos előfordul, hogy a házi praktikák és a kíméletes módszerek nem vezetnek eredményre. Ilyen esetben érdemes a kereskedelmi forgalomban kapható lefolyótisztító készítményekhez folyamodni. Hacsak a használati utasítás nem rendelkezik másképpen, ezeket érdekes este használni és egész éjszaka a lefolyóban hagyni, majd reggel forrásban lévő vízzel leöblíteni. Soha ne keverjük a különböző szereket, mert az alkotóelemeik reakcióba léphetnek egymással és mérgező gázok keletkezhetnek. Soha ne használjunk erre a célra sósavat, amely károsíthatja a csöveket és azok tömítéseit.

Noha a házi praktikák nem képesek minden esetben megoldani a problémát, az esetek túlnyomó többségében hatásosnak bizonyulnak. Érdemes tennünk velük egy próbát.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!