Házi dezodort készítettem és imádom! Íme a recept

Házi dezodort készítettem és imádom! Íme  a recept

Címlap / Stílus / Test / Házi dezodort készítettem és imádom! Íme a recept

Nagyon régóta natúr kozmetikumokat használok, mert úgy érzem, ezzel teszem a legtöbbet a bőröm egészségéért. Nem mellesleg ezeknek a csomagolása is nagyrészt újrahasznosítható, így még a környezetemért is felelősséget vállalok. A natúr, természetes dezodor beszerzése azonban valódi kihívást jelentett számomra.

Társadalmi elvárás, hogy ne legyen izzadságszagunk, ne legyen folt a ruhánkon, úgy létezzünk, mintha nem is izzadnánk. Az izzadásgátlás viszont azért egészségtelen, mert az izzadsággal méreganyagok is távoznak a szervezetünkből. 

Jó, ha tudod

Az izzadság önmagában nem büdös, hiszen jórészt vízből áll. Ugyanakkor a bőrünkön élnek baktériumok, amelyekkel az izzadság érintkezik, így kialakul a nem kívánatos testszag. Ez minden embernél más és más, hiszen a baktériumflóránk is különbözik. Az életmód, a táplálkozás, környezeti hatások, a személyes higiénia, sőt még egyes gyógyszerek is mind meghatározzák a testszagot. 

A sok-sok izzadásgátló dezodor olyan alumíniumsókkal és más vegyszerekkel van tele, amelyek gátolják az izzadást, szagtalanítanak is, szóval működőképesek arra, amire akarjuk, de a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait erősen korlátozzák. A megoldás az alumíniummentes, natúr deó. 

A te saját deód

A drogériákban kapható összes natúr vagy natúrnak mondott terméket végigpróbáltam, rendeltem méregdrága webshopokból, de igazán egyik termék sem győzött meg. Eldöntöttem, hogy megcsinálom a saját dezodorom, hiszen ez nem egy olyan bonyolult eljárás, mindenki egy egyszerű konyhában, néhány mindennapi eszköz segítségével meg tudja csinálni. A minőségi alapanyagokat be lehet szerezni interneten, úgyhogy érdemes belevágni. 

Sokáig kísérleteztem, hogy alkossak egy olyan receptet, ami nálam jól működik. Ehhez jól meg kellett ismernem az összetevőket, valamint a testem jelzéseit is az egyes anyagokra. Még a teljesen natúr, vegyszerektől mentes kence is okozhat bőrproblémákat. Fontos tehát, hogy időt szánj a kísérletezésre. Ez nem könnyű feladat, mert sok mindenre kell figyelned, azonban, ha végigcsinálod, akkor fellélegezhetsz, mert nem mérgezed a tested mindenféle vegyszerekkel izzadásgátlás címszóval.

istockphoto

Lássuk az összetevőket!

A deók címkéjét fürkészve rájöttem, hogy majdnem mindegyiknek tiszta szódabikarbóna az egyik fő összetevője. Ez a sokoldalúan használható szer azonban bőrirritációt válthat ki az arra érzékenyeknél. Viszkető, vörös foltok, kellemetlen fájdalom lehet a vége. Azonban a legtöbb ember esetében fantasztikus egy dezodorban, hiszen magába zárja a nedvességet, így komfortos érzetet nyújt. A probléma az, hogy a bolti natúr deók hatalmas mennyiségű szódabikarbónát tartalmaznak, amire semmi szükség. Kevés is elég belőle, sőt, teljesen ki is lehet hagyni.

A másik gyakori összetevő a dezodorok INCI listáján a kukoricakeményítő. Fokozza a szódabikarbóna hatását, a hintőporok alapja is.

Valamilyen növényi vaj, például kókusz- vagy shea vaj. Természetesen lehet többféle vaj is a deóban. Ezek segítenek abban, hogy a dezodor jól kenhető legyen, emellett hidratálják és ápolják is a bőrfelületet.

A kedvenc illóolajodra is szükséged lesz, hiszen az adja majd a házi készítésű deód ellenállhatatlan illatát. Vannak olyan illóolajak, amelyek segítenek meggátolni a testszagot okozó baktériumok elszaporodását. Ilyen például a teafa és a levendula olaja, de a zsálya, a rózsamuskátli, a rozmaring és a citrom illóolaj is antibakteriális hatású. Ezeket akár keverheted is, de természetesen lehet más illóolaj is a deódban. 

Natúr dezodor alaprecept – variálhatod kedvedre

Hozzávalók:

  • 5 evőkanál kókuszvaj – Használhatsz finomítottat is, de jobb a finomítatlan, szűz kókuszvaj. Ez tiszta, és nagyon kellemes az állaga is. Egyetlen hátránya, hogy szobahőmérsékleten elkezd olvadni, így a kész deót érdemes stift helyett tégelyben készíteni.)
  • 3 evőkanál shea vaj – Nagyon sokféle shea kapható, válassz olyat, amely finomítatlan. Ennek van egy kellemes, kissé füstös illata. Ha ezt nem kedveled, akkor keress finomított vajat. Ha érzékeny vagy a latexre, akkor ezt az összetevőt hagyd ki a deódból, és helyettesítsd egy másik vajjal.
  • 1 evőkanál szódabikarbóna – Csak abban az esetben használd, ha nem vagy érzékeny rá.
  • 3 evőkanál kukoricakeményítő
  • 1 evőkanál cink-oxid – Ebből mikroszemcsés kell! 
  • Illóolajak – Ehhez a mennyiséghez összesen 50 cseppet használj. Lehet egyféle, de keverheted is. Fontos, hogy 100%-os tisztaságú illóolajak legyenek, amelyek kozmetikumokhoz is használhatók. Kerüld a nevenincs gyártók termékeit, mert veszélyesek lehetnek!
istockphoto

Elkészítés:

Első lépésben gőz fölött olvaszd fel a vajakat. Közben egy mozsárban kissé még törd össze a különböző porokat. Simább lesz a dezodorod, ha ezt nem hagyod ki. A vajaknak langyosnak kell lenniük, így könnyen elkeverheted benne a porállagú összetevőket. Kicsit keverd össze ezeket, majd csepegtesd bele az illóolajokat is.

Addig kevergesd a dezodort, amíg el nem érsz egy sűrű, kenhető, vajszerű állagot. Ha úgy érzed, túl kemény, adhatsz még hozzá kókuszvajat, de akár kakaóvajjal is felturbózhatod.

Öntsd egy tégelybe, és hagyd kihűlni. Ha stiftet szeretnél, beszerezhető hozzá való tok, de a kókuszvaj olvadása miatt ez nyáron kevésbé lesz használható, kifolyhat a tokból.

Egyszerű műveletek sorrendje egy deó elkészítése, ugyanakkor mégis nagy körültekintést igényel, hogy az esetleges allergiás reakciókat elkerüld. Fontos, hogy minden alapanyagot egyenként próbálj ki előtte egy kis bőrfelületen, mondjuk a csuklód belsején (a porokat egy kis vízzel elkeverve).

Sok sikert és örömöt a kísérletezéshez, imádni fogod!

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!