Gondoltad volna? Egyre több kamasz dönt úgy, hogy nem fog szexelni 

Gondoltad volna? Egyre több kamasz dönt úgy, hogy nem fog szexelni 

Címlap / Szerelem / Szex / Gondoltad volna? Egyre több kamasz dönt úgy, hogy nem fog szexelni 

Ha valaki tőlem kérdezné meg, mit gondolok a fiatalok szexuális nyitottságáról, akkor egészen biztos, hogy nem ezt mondanám.

Azt gondolnám, hogy a mai generációk sokkal nyitottabbak, kevésbé veszik komolyan a szexuális együttléteket, lazábban ismerkednek és könnyebben is, hála a különféle applikációknak. Azonban ahogy beleásom magamat a témába, úgy szembesülök egyre gyakrabban olyan kutatási eredményekkel, amik arra utalnak, hogy ennek éppen az ellenkezőjéről van szó.

Miért nem szexelnek a mai fiatalok?

A Psychology Today is foglalkozik a kérdéskörrel. Össze is gyűjtöttek három olyan véleményt, amik rávilágíthatnak arra, miért távolodnak el egyre jobban a fiatalok a szexualitástól:

  1. 15 évesen veszítettem el a szüzességemet. A barátommal azt hittük, hogy szeretjük egymást, de amint elkezdtünk szexelni, teljesen tönkrement a szerelmünk. Éreztem, hogy már nem a velem, hanem a testemmel töltött idő érdekli.
  2. Én is 15 éves voltam az első alkalommal. Majdnem egy éve jártunk és nagyon szerelmes voltam belé. Egyik este megkérdezte, hogy lenne-e kedvem szeretkezni és én igen mondtam. Néhány nap múlva szakítottunk. Ez volt életem legfájdalmasabb időszaka. Mindenkinél jobban megnyíltam neki, de ettől a döntéstől depressziós és ideges lettem. Abbahagytam a sportot, megváltozott az életem. Azóta legfeljebb egyéjszakás kalandjaim voltak és félek újra szerelembe esni.
  3. Középiskolában nyíltan vállaltam, hogy szűz vagyok, az én esetemben a szexre való nem igent jelentett a szórakozásra. A srácok tudták, hogy előttem nem kell szerepelniük, úgysem akarok szexelni velük. Így arra koncentráltunk, hogy megismerjük egymást és jól érezzük magunkat.

A két első válaszból kitűnik, hogy sokszor csalódás követi az első együttlétet, ami ugyan az élet természetes velejárója. A mai generációk viszont nem feltétlenül tanulták meg kezelni a kudarcélményt, a nemleges választ, az elutasítást. Egész biztosan problémát jelent az is, hogy túlságosan tárgyiasításra került az emberi test, megvásárolható lett a szerelem, ami nem túl meglepő módon sokakat kiábrándít. A kamaszok, akik még keresik az identitásukat, azt, ami fontos és értékes számukra, érthető módon mélyebben megélik ezt a csalódást és elutasítóvá válhatnak a szexuális élet irányába.

De más is van még a háttérben

2002-ben a Newsweek magazinban megjelent egy cikk, amiből kiderült, hogy a középiskolás diákok (25 év után először) nagyobb arányban voltak szüzek, mint elődeik. Az arány még ekkor is kiegyenlített volt, ugyanis 54,4% volt az eredmény: ennyien voltak azok, akik még nem feküdtek le senkivel.

Ez az arány azóta tovább nőtt. A legfrissebb eredmények 2019-ből származnak, akkor a fiúk 61%-a, a lányoknak pedig a 63%-a mondta, hogy őrzi a szüzességét. Ezzel szemben mindössze 24% mondta magát szexuális aktívnak. Tehát a megkérdezettek kb. háromnegyede egyáltalán nem, vagy csak alkalmanként, nagyritkán szeretkezik. 

Ezek a statisztikák teljesen más világot mutatnak be, mint amit felnőttként feltételezünk a középiskolai életről. A különféle sorozatok, műsorok és úgy általában a közösségi média is egyértelműen azt sugallja, hogy a szexualitás mindennapos a középiskolákban. Valójában viszont egyre több tinédzser dönt úgy, hogy nem tulajdonít akkora jelentőséget a szexuális életnek. 

Yaroslav Shuraev/pexels.com

Keresik az intimitást

Amikor a szakértők megkérdezik a témát illetően fiatalokat, akkor általában olyan jellegű válaszokat kapnak, amikből arra következtetnek, hogy a fiatalok nem tudják, mit keresnek, mit kellene érezniük. Intimitásra vágynak, de fogalmuk sincs, milyennek kell lennie egy mély és szeretetteljes kapcsolatnak. Sokan döntenek úgy – akár vallási okokból, akár egyéb tényezők miatt –, hogy megvárják a nagy Őt, akár a házasságot, ám ezzel együtt gyakran az ismerkedés elől is elzárkóznak. Márpedig tapasztalat nélkül nehéz lesz kitalálni, ki lehet az ideális társunk egy életre. 

Ha engem kérdeztek, arra tudok gondolni, hogy felnőtt egy olyan generáció, akik elidegenedtek nem csak úgy általában egymástól, hanem a szüleiktől is.

Azok, akik most kamaszok, már javában a digitális világ kellős közepébe csöppentek bele, oda, ahol a szülők állandóan robotolnak, és alig van idejük közös programokra. A gyerekek előtt gyakran nincs megfelelő, követendő minta, nincs példa, nem tudják, milyen a jó kapcsolat, mit kellene keresniük, érezniük. Fogalmuk sincs, mit kell elvárniuk egy kapcsolatban, mit kell elvárniuk maguktól. Gondoljunk csak arra a statisztikára, ami szerint hazánkban minden második házasság válással végződik – ezt az arányt azok produkálják, akik felnevelték az említett generációt. 

Ehhez társul az aggodalom a teherbeeséstől, a nemi betegségektől, elvi-vallási kérdések esetén pedig a bűntudat. Igen, ezek az aggodalmak régen is megvoltak. De tegyük hozzá, hogy ha hibáztunk, arról legfeljebb a szűk ismeretségi körünk tudott – és minden csoda három napig tartott. Ehhez képest manapság fél másodperc képernyőfotót csinálni egy bizalmas beszélgetésről, hangfelvételt készíteni egy szerelmi vallomásról, hogy ne is soroljuk azokat a praktikákat, amikkel érzelmi zsarolásnak, zaklatásnak tehetik ki egymást a fiatalok. Én egyáltalán nem csodálom, hogy egyre többen félnek megnyílni, félnek szeretni, hiszen ezzel nagyon sokat kockáztatnak – jóval többet, mint mi, mikor fiatalok voltunk. 

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!