Felgyorsult a világ? Itt a ,,lassan élés” mozgalma!

Felgyorsult a világ? Itt a ,,lassan élés” mozgalma!

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Felgyorsult a világ? Itt a ,,lassan élés” mozgalma!

A legnehezebb az ember életében az, hogy megtalálja az egyensúlyt. A munkában és pihenésben, a család és a barátok között, a táplálkozásban – a lélekben. Az egyensúlyi állapot a teljesség érzete, az, hogy nem csak tudomásul vesszük, hogy emberek vagyunk, hanem tudjuk is, és akként élünk.

A ,,lassan élés” mozgalma

A gyorséttermi étkezés ellen indult tiltakozás volt a mozgalom katalizátora. A fast food stílus helyett a hagyományos gasztronómiára akarták terelni a figyelmet. 1986-ban, Róma központjában egy gyorsétterem megnyitásakor, egy civil tiltakozásból indult útjára az elgondolás

Nem csak gyorsan étkezünk, hanem gyorsan dolgozunk, gyorsan pihenünk, gyorsan nevelünk gyereket – ez pedig nem fenntartható, mint életvitel. A ,,lassan élés” szervezettebb keretek közé tereli az életvitel változtatásának szükségességét.

Slow city

Jelenleg 16 ország 120 városa büszkélkedhet ezzel a címmel, melyet 50 szempont alapján mérlegel egy nemzetközi zsűri. Szempont – többek között – a hagyományok ápolása, a gasztronómiai értékek megőrzése, a zöld felületek mennyisége, annak növelése. 

Egyszóval, az erre a címre pályázó városoknak élhetőknek, emberbarátiaknak kell lenniük. Magyarországon, elsőként Hódmezővásárhely kérte a felvételét a ,,slow city” városai közé, de Nagymaros és Szob is csatlakozni szeretne.

Apró örömök

A szemlélődés, elmélyülés igénye benne van az emberben, ahogy a művészetek művelésének, az alkotásnak igénye is. Hiszen hogyan csinálhatsz valamit (bármit) jól úgy, ha nem mélyülsz el benne? Az elmélyüléshez pedig idő kell. Ahogy az élmények megélésének is kell időt hagyni – anélkül csak egy biológiai gép vagy. 
A Slow Budapest honlapján ez a kérdés áll: ,,Azért rohanunk, hogy ne maradjunk le a fontos dolgokról. Vagy azért maradunk le a fontos dolgokról, mert rohanunk?” Úgy vélik – idézem – a kötelezettség kényszeres kipipálása helyett saját magunkat és kapcsolatainkat kell életünk középpontjába helyezni.

A slow mozgalom és a munkahely

A tudatosság, a nyitottság, az őszinteség és a közösség – ez a slow mozgalom filozófiája. A legtöbb beszélgetésre okot adó terület a munkavégzés, így kézenfekvő, hogy itt kell kezdeni a változtatást. 

A mozgalom szerint a munkahelynek olyan helynek kell lenni, ahol figyelembe veszik az embert, annak természetes igényeit, szakmai céljait. Valójában nem is lehet másként, hiszen nem lehet termelékeny az a munkahely, ahol a munkavállaló teljes kiaknázása a cél – hiszen, ha valaki nem pihen, nincs egyensúlyban, rosszul teljesít.

Ajándékozz időt!

Az elvesztett idő nem pótolható, emiatt ez az egyik legfontosabb dolog életünkben. Tehát, ez a legdrágább ajándék. Az együtt töltött idő, az ezalatt az idő alatt megélt közös élmény maga az öröm.
Az Ajándékozz időt karácsonyra! megmozdulás tavaly karácsonyi kívánságai közül néhány:
Írd le, miért szeretsz!; Idén csinálj velem madáretetőt!; Gitározz nekem!; Nézd meg velem a vissza a jövőbe trilógiát!; Hallgass velem régi lemezeket!; Taníts meg kötni!
És végül az eheti slow tipp: Vidd el a nagymamád a cukrászdába!

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!