Ilyen gyakran kellene kimosnod valójában a takarókat

Ilyen gyakran kellene kimosnod valójában a takarókat

Címlap / Otthon / Háztartás / Ilyen gyakran kellene kimosnod valójában a takarókat

Az, hogy mennyire fontos rendszeresen kimosnunk az olyan gyakran használt, és a bőrünkkel is sokszor érintkező holmijainkat, mint a törölközők, a lepedők vagy az ágyneműk, nem is lehet vita tárgya. Még ha esetleg olykor el is feledkezel arról, hogy már a mosásban lenne a helyük, viszonylag hamar egyértelmű jeleit láthatod annak, hogy bizony mosásra szorulnak. De mi a helyzet a takarókkal?

Nem mindegy, mi a funkciójuk

Ha a takarókról van szó, sokan különféle célokra használunk bizonyos darabokat. Talán neked is vannak olyan takaróid, amelyek csak egy extra rétegként szolgálnak az ágynemű alatt, míg másokat arra használsz, hogy filmezéskor betakarózz a kanapén. Na és persze lehet az is, hogy egy takaró egyszerűen csak dekorációs elemként szolgál. Ezeket a funkciókat figyelembe véve pedig egyáltalán nem mindegy, melyiket milyen gyakran mosod ki – az viszont vitathatatlan, hogy időnként szükség van a felfrissítésükre.

Mindamellett pedig, hogy egy takarót milyen gyakran vagy hova használsz, egyéb tényezőket is érdemes figyelembe venned. Ilyen például, ha valaki az otthonodban allergiás, vagy ha a takaróra a házi kedvencek is felmennek, esetleg izzadtan ráül valamelyikőtök. Mindezek a tényezők ugyanis növelhetik az ajánlott mosási gyakoriságot, még akkor is, ha a plédek első ránézésre nem tűnnek koszosnak.

Yuriy Kovtun/istockphoto.com

Ez a gyakoriság lehet a megfelelő

Míg a lepedők esetében az általános ajánlások a hetenkénti mosást javasolnak, az ágyneműhuzatoknál pedig kéthetenkénti mosás ajánlott, azokat a takarókat, amik alattuk vannak, és nem érintkeznek közvetlenül a testünkkel, bőven elég lehet havonta kimosni.

Ha azokról a kényelmes takarókról van szó, amelyeket te vagy az egész család használ filmezéshez betakarózni, havonta, vagy ha abszolút semmilyen szennyeződés nem látszik rajtuk, és nem sokan használtátok, kéthavonta ajánlott kimosni.

Ha viszont te vagy bárki lebetegedve takarózott be, akkor egyből azután, hogy már senki nem beteg, jobb minél előbb kimosni. Ugyanez igaz akkor is, ha szerettek nassolni az otthoni moziestek alatt, és már látható szennyeződések is vannak a takarón. Hiszen ha zsír vagy ételmaradékok kerülnek rá, akkor érdemes minél előbb kimosnod.

Ott vannak persze azok az általában csodaszép takarók is, amelyeket az otthonunk bizonyos zugaiba szántunk leginkább dekorációs elemnek, és soha nem voltak napi használatban. Ezeket évente egyszer, vagy maximum kétszer is elég lehet kimosni. Legalább ennyiszer tisztítsd őket, mert az idő előrehaladtával egyre több porszemcse rakódhat le rajtuk. Az olyan szövetekből készült plédek esetében pedig, mint a kasmír, kifejezetten a minél kevesebb mosás ajánlott, és ha sor kerül rá, akkor is szigorúan a rajta szereplő utasítások szerint érdemes felfrissítened.

LightFieldStudios/istockphoto.com

A legjobb módszer

Igaz, hogy a kasmír és hasonló kényesebb anyagokból készült plédekre kiemelten érdemes ügyelni, de minden takarónak az a lehető legjobb mosási módszer, ami a címkéjén szerepel. Talán neked is többféle anyagból, például gyapjúból vagy pamutból készült takaróid vannak. Fontos, hogy ne kifejezetten egy módszert jegyezz meg, hanem az adott pléd utasításait vedd figyelembe. A pamutból készült takarók általában úgy moshatóak, mint sok ruhadarab, de például a kasmír kímélő, kézi mosást igényel.

Ha alaposan kimostad, még egy lépés van hátra, ami sokat számít a megfelelő végeredmény eléréséhez: a szárítás. A legjobb, ha minden takaró a friss levegőn szárad meg, ha viszont a címkéjén szereplő útmutató megengedi, és van rá lehetőséged, alacsony fokozaton szárítógépben is megszáríthatod. Ebben az esetben a nagyobb takarókat érdemes külön szárítani, míg a kisebbek mehetnek egybe.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!