Megéri lósampont használnod? A fodrász elárulja!

Megéri lósampont használnod? A fodrász elárulja!

Címlap / Stílus / Haj / Megéri lósampont használnod? A fodrász elárulja!

Az utóbbi időszakban nagyon sok helyen lett népszerű a lósampon. Vajon megéri használni, vagy több a hátránya, mint az előnye? Ennek jártunk utána egy fodrász segítségével.

A lósampon előnyei és hátrányai

Ugyan az itthon kapható lósamponok egy részén nincsenek feltüntetve a pontos összetevők, mégis egyre többen próbálják ki. A lósampon használók szerint ugyanis gyorsabban nő tőle a haj, fényesebbé válik és egészségesebbnek tűnik.

Ezzel szemben szép számmal vannak olyanok is, akik kipróbálták, de olyan mellékhatásokat tapasztaltak, mint a fejbőr szárazság (amennyiben a sampon túl sok keratint vagy szulfátot tartalmaz), szöszösödés, a hajszálak sérülése, korpásodás. Persze, ezek nem kizárólag a lósampon használata esetén fordulhatnak elő, de nem véletlen, hogy a terméket nem emberek, hanem lovak számára fejlesztették ki.

Borbás Norbi

A Lakmé magyarországi oktatófodrásza. 10 éve dolgozik fodrászként, ebből 5 évet aktívan oktatott is. A hajfestésre és világosításra szakosodott, emellett a fodrászat minden területét élvezi. Igyekszik tanácsokkal ellátni a vendégeit, hogyan kezeljék és ápolják a hajukat a szalonon kívül is.

Nézzük kicsit részletesebben! 

Norbi egy TikTok videóban is megosztotta álláspontját a termékkel kapcsolatban, amiben elárulta, miért tartja rossz ötletnek a lósampon használatát:

@bnorbi_fodraszoktato Replying to @dejka Lósampon = urban legend #fodrász #lósampon #hajfestés #hajszín #sampon #hajápolásitippek #lakmé #hairtoth ♬ Crazy – Gnarls Barkley

Norbi szerint az egyik probléma, hogy sok lósamponon nincsenek feltüntetve az összetevők, így nem tudhatod, hogy megfelelő választás lehet-e a hajad számára, vagy nincs-e benne olyan anyag, ami allergiát okozhat. „Ahol viszont fel vannak tüntetve, ott semmilyen összetevő nem magyarázza a hajnövekedést” – teszi hozzá.

„Amikor azt érzik a lósampon használói, hogy kevésbé zsírosodik a hajuk, az valójában egy rövid távú állapot, ami a rengeteg mennyiségű és rossz minőségű szulfát miatt alakul ki.”

– mondja Norbi.

Ezzel alapvetően elkezdi az összetevő szárítani a hajat és a fejbőrt. Ez rövid távon kevésbé zsíros fejbőrhöz és jobb volumenhez vezet. 2-3 hónap után viszont a szervezet elkezd ellene védekezni, mivel a túlzásba vitt szulfátos sampon használatával lemosod a hasznos faggyúréteget is a fejbőrről. A bőr természetes reakciója minderre pedig a zsírosodás.”

A szulfát nem szükségszerűen rossz, indokolt esetben egy hasznos összetevő lehet, például heti egy hajmosás esetén, vagy egyedi esetekben. (Ilyen lehet például, ha valaki nagy mennyiségű styling vagy finish terméket használ és heti egyszer szeretné kimosni ezeket mélytisztító samponnal. Ugyanígy, egy esküvőre vagy fotózásra készült alkalmi frizura esetén is hasznos lehet, hiszen ekkor is sok hajlakkal fixálják a frizurát” – magyarázza Norbi.

triocean/istockphoto.com

Mi a helyzet a festett hajjal?

Festett vagy színezett hajra sem ajánlott a lósampon, ugyanis a használata során erősen megkophat a hajszíned, ami miatt gyakoribb festésre lehet szükség.

„A magas szulfáttartalmú samponok használata egyáltalán nem javasolt festett, szőkített, vagy színezett haj esetében.”

A szakember kiemelte azt is, hogy ez egy állatok számára kifejlesztett termék, a lovak szőrének összetétele nem azonos az emberi hajéval. Hozzátette, hogy a lósampon rendszeres használatával felborulhat a fejbőröd pH-ja. Ennek köszönhetően akár olyan mértékű faggyútermelés is bekövetkezhet, ami miatt napi szinten kell majd hajat mosnod. 

Mit használj a lósampon helyett?

Egy hajápolási rutin kialakítása során elsősorban a fejbőrproblémákat kell megoldani. Például korpásodás, érzékeny fejbőr, túlzott faggyútermelés. Ha ezek közül egyik sincs jelen és jó esetben heti 2 hajmosás elég neked, akkor a hajtípusodnak megfelelően választhatsz sampont, kondicionálót és valamilyen hajban hagyható ápolóanyagot.

+1 tipp: nyáron ne felejts el UV-védő termékeket használni! A nap káros sugaraival szemben érdemes védeni a hajadat, akárcsak a bőrödet. Vannak erre a célra kifejlesztett kondicionálók és hajvégápoló olajak. Ha napozás után száraznak éreznéd a hajad, utólag is használhatsz például maszkot, pakolást, hogy újra hidratált és egészséges legyen.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!