Egy elveszett vírusból készül a majomhimlő elleni oltás

 Egy elveszett vírusból készül a majomhimlő elleni oltás

Címlap / Életmód / Egészség /  Egy elveszett vírusból készül a majomhimlő elleni oltás

A majomhimlő megelőzésére használt vakcina egy elveszett vírusból készül, amelyet soha senki nem tudott azonosítani. De hogyan lehetséges ez?

A 19. század fordulóján bizarr orvosi pánik söpört végig Londonon. Tájékoztató füzeteket osztottak ki. Riasztó könyveket írtak. Kétes kezelési módszerek jelentek meg. A tömegeket pedig figyelmeztették, fennáll a veszélye annak, hogy… Tehénemberré változzanak.

Az orvosok egy kis csoportja aggodalmát fejezte ki egy úttörő orvosi eljárás miatt, amely a szarvasmarhákat megfertőző vírussal próbálta megelőzni, hogy az embereket megfertőzze a vírus egy “unokatestvére”, a himlő.

A technikát „vakcinának” nevezték el, a latin „vaccinus”, azaz „tehéntől” után – és a korai bizonyítékok azt sugallták, hogy rendkívül hatékony. Az emberek 95%-át megvédte a fertőzéstől, amely általában az áldozatok 30%-át ölte meg, és borzasztóan eltorzította a túlélőket.

Az első oltásellenesek

De nem kellett sok idő, hogy felbukkanjanak az első vakcinaszkeptikusok. Ezek az orvosok meg voltak győződve arról, hogy a „bestiális behatolónak” – a tehénhimlő vírusnak – nincs helye az emberi szervezetben. A nevetségesebb állítások között szerepelt az a felvetés, hogy a beoltott gyermekeknél szarvasmarha-jellemzők kezdtek kifejlődni. Például, hogy a tejelő teheneken lévő foltokhoz hasonló jelenik meg rajtuk, vagy hogy az oltással a szülők azt kockáztatják, hogy gyermekeik tehénszerűen fognak majd gondolkodni. Egy prominens szószóló azt állította, hogy a beoltott nők elkezdhetnek vonzódni a bikákhoz.

A korai vakcinaszkeptikusok persze tévedtek. Természetesen az új technika nem adta át a szarvasmarhák lényegét az ártatlan embereknek – a tehénhimlő csak egy normális vírus volt, ami a következő évszázadokban teljesen eltüntette a himlő vírusát. Ugyanakkor az is lehet, hogy az egésznek semmi köze nem volt a tehenekhez.

Cavan/depositphotos.com

Ez lesz a majomhimlő elleni oltás alapja is – vagy mégsem?

Valójában a mai napig senki sem tudja, honnan származik a vírus, amely végül kiirtotta a himlőt. Ennek ellenére ezt a rejtélyes mikrobát még mindig használják – többek között a majomhimlő elleni vakcinákban is.

Miután az elmúlt öt évtizedben többnyire csak Afrikában találkoztak vele, 2022 májusában a majomhimlő vírus terjedni kezdett az egész világon. A leküzdés érdekében a tudósok két, korábban használt himlő elleni oltóanyaghoz fordultak: az ACAM2000-hez és a JYNNEOS-hoz. Mindkettő kivételesen biztonságos és rendkívül hatékonynak tekinthető, de ezek is a rejtély részét képezik.

A tudományos közösség több mint egy évszázada széles körben azt feltételezte, hogy a himlőoltás tehénhimlőből készült. Ez a magyarázat még mindig megtalálható számos weboldalon és tantervben világszerte. De 1939-ben, közel 150 évvel az oltás feltalálása után, a molekuláris tesztek kimutatták, hogy nem. A közelmúltban a genetikai szekvenálás megerősítette ezeket az eredményeket. Ehelyett a himlő felszámolására használt és a majomhimlő elleni vakcinák egy ismeretlen víruson alapulnak, amelyet senki sem tudott azonosítani. Egy „szellem” kórokozón, amelyet eddig csak vakcina formájában találtak meg.

A 83 éves kutatás ellenére senki sem tudja, hogyan, miért és pontosan mikor jelent meg a himlőoltás alapját képező vírus, vagy hogy létezik-e még a vadonban. Csak egy dolog világos: milliók, akik átélték a himlő uralta korokat, köszönhetik életüket annak, hogy ez a másik vírus is létezett. Enélkül a jelenlegi majomhimlő-járvány valószínűleg még gyorsabban terjedt volna.

VIDEO 10+1 sminkes trükk, amit bárcsak előbb tudtál volna

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!