Van Magyarországon, Pécsett egy épület, mely bekerült a Guinness rekordok könyvébe is, mint közép-Európa legmagasabb lakatlan épülete. Ez a pécsi ,,magasház”, mely Pécs egyik jellegzetessége.
Története
Az épületet 1974-ben kezdte el építeni a Baranya Megyei Építőipari Vállalat. Az épület 25 emelet magas, és 250 lakást alakítottak ki benne. A házban 4 lift, és 4 lépcsőház van. Az épület 80 méter magas és 18500 négyzetméter. 1976-ban adták át, ám nem sokkal később, 1989-ben kiderült, hogy az épület életveszélyes.
Az önkormányzat megpróbálta felújítani, ám nem ez nem sokat segített a helyzeten. Papíron volt kollégium, közigazgatási központ. Számos terv született arra, hogyan lehetne hasznosítani, ám mindig visszakerült a pécsi önkormányzathoz – hasznosítatlanul, üresen.
Miért lett életveszélyes?
Előre gyártott elemekből áll az épület, melyek szerkezeti kapcsolatát utófeszítéssel oldották meg. Ám a rések tömítésére használt anyag olyan vegyületet tartalmazott, melyek a feszítőpárnákat meggyengítették. Így 1989-ben, 13 év után kiürítették a 250 lakást, mert annyira rossz volt a helyzet. 2003-ban 360 millió Forintot költött az önkormányzat a ház megerősítésére, és eladta az épületet, mindhiába.
A ház, ami csak gonddal jár
Pécs jellegzetessége politikai csatározások eszköze is volt, és talán pont emiatt nem történt semmi. A házat az óta sem újították fel. Horribilis összegekre lenne szükség ahhoz, hogy Pécs egyik szimbólumát olyan állapotba hozzák, mely alkalmassá tenné arra, hogy hasznosítani lehessen.
A megmaradt ajtók és ablakok, törmelékek miatt a ház közelében sem ajánlatos tartózkodni egy esetleges vihar közben. A helyzetet súlyosbította az is, hogy a ház körül a kerítés sérült, hiányos volt. Az önkormányzat bírságolta az aktuális tulajdonost. A ház mindenkinek csak gondot okozott, így került az önkormányzat tulajdonába – ismét.
A magára hagyott ház
Az elmúlt évtizedekben nem lakott ott senki, ám mégis volt élet a házban. Legendák, történetek szövődtek az épület köré, egy elmúlt korszak szimbólumává vált a 25 emelet. Felfedezték maguknak a fiatalok is a szinte őrizetlen épületet, annak lehetőségeit.
Nemes egyszerűséggel az épület tetején buliztak – ami igen nagy veszélyeket hordozott magában, a liftaknák miatt és korlátok hiányában. A magas ház mára a fiatalok körében kultuszhellyé vált.
Az egyetlen lehetőség
Mivel a felújítás nem gazdaságos, úgy tűnik, az épületet le kell bontani. Ennek költsége – a bontás és a törmelék elszállítása – egymilliárd forintba is kerülhet. Sokak tiltakoznak a bontás ellen, különböző módokon, közösségi oldalon. Eközben a házat elkezdték bontani, az alsóbb emeleteken kiszedték az életveszélyes ajtókat, ablakokat.
Jelenleg La Torre 2008 Ingatlanfejlesztő Kft. tulajdonában van az épület, mely után többször fizetett a cég az önkormányzatnak bírságot az életveszély miatt. A bontást nehezíti, hogy mivel az épület a város központjában van, különös gonddal kell megoldani bontást.
Egy biztos. Amikor a magas ház utolsó elemét is lebontják, nem csak Pécs, hanem az egész ország szegényebb lesz valamivel. Az épület jelképe egy letűnt kornak, és a kor, a politika a kudarcának. Olyan, mint egy magára hagyott gyermek, akinek sorsáról szülei csak vitatkoznak, de jó döntés sosem születik, születhet.
Ennek a háznak talán nincs valós értéke, nem hoz profitot, de története, lelke van – mert a házban nem csak korok, hanem emberi sorstöredékek, emlékek is bennragadtak.