Hihetetlen: ez az érzékszervünk a legaktívabb halálunk utolsó óráiban

Hihetetlen: ez az érzékszervünk a legaktívabb halálunk utolsó óráiban

Címlap / Életmód / Egészség / Hihetetlen: ez az érzékszervünk a legaktívabb halálunk utolsó óráiban

Az emberi életben egy valami biztos: aki megszületik, az egyszer meg is hal. A halál gondolata, témája egyidős az emberiséggel és abban a szerencsés korban élhetünk most, hogy folyton megtudunk róla valami újat.

Mérhető agyi aktivitások az élet végén

A Science Reports folyóiratban publikáltak egy új tanulmányt, ami azt vizsgálta, vajon halljuk-e szeretteinket, a szobánkban történteket akkor, amikor életünk legvégéhez érkeztünk. A tanulmány szerzői EEG-t alkalmaztak, miközben az eszméletlen betegek agyának aktivitásának monitorozták életük utolsó óráiban, egy Vancouverben található hospice házban.

Az eredményeket összehasonlították más, olyan hospice-betegek EEG adataival, akik még tudatuknál voltak, illetve egy egészséges, fiatalabb kontrollcsoporttal is. A teszt során mindegyik csoportnak ugyanazt a hangsor-sorozatot játszották le ismétlődő mintázattal. Időnként változtattak rajtuk és hibákat vétettek el, oda nem illő hangjegyek segítségével. Ezek után a kutatók olyan agyi jeleket kerestek, amelyekről ismert, hogy az agy akkor produkálja őket, amikor rendellenes hangokat észlel. 

A kutatók megállapították, hogy a legtöbb beteg, akik látszólag már nem reagáltak a külvilág ingereire, bizonyítottan agyi aktivitást mutattak a hangváltozásokra.

A folyóiratban megjelent tanulmány szerint életünk utolsó óráiban agyunk működése nemhogy elhalványulna, egyenesen erősödik.

Hasonlóan kezd el funkcionálni, mint fiatalabb korunkban – legalábbis bizonyos területeken. A vizsgált, külső ingerekre látszólag nem reagáló hospice betegek hallórendszere hasonlóan reagált, mint amit a kontrollcsoportok esetében felfedeztek a kutatók.

photographee.eu/depositphotos.com

Ebből arra következtettek, hogy csupán néhány órával életünk utolsó pillanatai előtt a hallásunk még mindig remekül működik, az egyik legutolsó érzékszervünk, ami végül elveszíti a funkcióját.

Maradjunk velük és beszéljünk nekik, amíg csak lehet

A tanulmány összegzéseként a kutatók megjegyezték, hogy a haldokló emberek agya ugyan képes volt felismerni bizonyos hangokat a halál előtti pillanatokban is, az egyelőre nem világos, hogy a válaszreakciók mennyire voltak tudatosak, tisztában voltak-e azzal, mit jelentenek a szavak, a hangok.

A tanulmány szerzője szerint a résztvevők agya egyértelműen reagált a hallott ingerekre. Azt viszont nem tudhatjuk, hogy emlékeznek-e azokra, illetve az sem egyértelmű, hogy azonosítják-e a szavakat, vagy megértik-e még a nyelvet.

A kutatók úgy vélik, ez a különleges felmérés alátámasztotta, amit az ápolók és orvosok eddig is állítottak: szeretteik hangjai segítenek a haldoklóknak megnyugodni, vigasztalást és támaszt jelentenek az utolsó órákban akkor is, ha ők látszólag nem reagálnak rájuk.

A várható, természetes halál előtti utolsó órákban sok ember lép a reagálatlanság időszakába, ami során láthatóan nem válaszolnak a környezetükből érkező ingerekre. Ebből úgy tűnhet a családtagoknak, hogy érdemtelen időt szánni a kapcsolattartásra. Pedig egyre bizonyosabb, hogy sok haldokló a tapintást és a hangokat is érzékeli annak ellenére, hogy nem tudnak megbízhatóan jelezni.

A biztos eredmények értékelését tovább nehezíti, hogy akiknek fájdalmát opioid gyógyszerekkel csillapítják, kevésbé reagálnak külső környezetükre, amikor a haldoklás végső szakaszába lépnek. A kutatók viszont úgy vélik, még ők is megőrizhetnek bizonyos rejtett tudatosságot.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!