„Köszönd meg szépen!” – mondjuk a gyereknek, még akkor is, ha olyan ajándékot kap, amiről nyilvánvalóan tudjuk, hogy nem örül neki. Egy új tanulmány szerint viszont az erőltetett udvariasság következménye kimondottan negatív lehet, ehelyett inkább meg kellene tanítanunk a gyerekeknek, hogy ne elnyomják, hanem helyén kezeljék az érzéseiket.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Csalódott óvodások
Egy kísérlet során óvodásokat arra kértek, hogy oldjanak meg egy feladatot, ami után „véletlenszerűen” kiválasztott ajándékot kaptak. A kutatók persze úgy intézték, hogy a kontrollcsoport gyerekei valamilyen apró játékot, a másik csoport tagjai viszont egy szivacs kockát kapjanak. (Nyugalom: a vizsgálat végén a kutatók felajánlották a kicsiknek, hogy kicserélhetik a játékot valamire, ami nekik tetszik, és ezzel a lehetőséggel minden gyerek élt is.)
A kutatók ez után azt vizsgálták, hogyan reagáltak a gyerekek: hangot adtak a csalódottságuknak, vagy udvariasan megköszönték az ajándékot, még akkor is, ha nyilvánvalóan nem örültek neki.
Mint kiderült, még ha a csalódottság kifejezése nem is társadalmilag elfogadott viselkedés, egészségesebb lehet, mint a színlelt udvariasság.