Annak ellenére, hogy három gyerekkel már sikeresen túljutottam a babakorszakon, még mindig felkapom a fejem az olyan hírekre, ami a kisdedekkel kapcsolatos mindennapi fáradalmak megkönnyítését célozza meg. Főleg, ha azt a kétszáz éves Guardian írja meg. A kutatók most valami olyanra igyekeztek rávilágítani, amit mélyen legbelül minden anya érez és tud, de mivel már jócskán eltávolodtunk az ösztönös viselkedéstől, csak nagyon nehezen tör a felszínre.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Mielőtt a lényegre térnék, szeretném kifejezni a hálámat azon szakemberek felé, akik a hetvenes-nyolcvanas években elterjedt „ne vedd fel, ha sír, mert megszokja” típusú kegyetlen nevelési módszert sikeresen kiverték a köztudatból. Egy baba millió okból sírhat és sír is. Sosem azért, mert ki akar szúrni a szüleivel vagy el van kényeztetve már kéthetesen.
Ebben a baba-anya kísérletben a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy az egyébként jóllakott, tisztába tett, álmos, tehát elvileg az alvásra tökéletesen felkészített kisbabák miért sírnak mégis. Pontosabban mit tehet a holtfáradt szülő, mi a legideálisabb módszer arra, hogy megnyugtassák és álomba ringassák a gyermeket. Az eredmények meglepően hasonlóak voltak ahhoz, ahogyan az emlős állatok is vigyáznak a kicsinyeikre.
A legbiztosabb módszer a kutatók szerint, hogy a baba abbahhagyja a sírást
A kísérlet során lefilmeztek szülőket, amint babájukat ölelgetik, hordozzák, babakocsiban ringatják és lefektetik őket. A tudósok a látottak alapján megállapítottak egy stratégiát, ami jobban működik, mint az összes többi. Ez pedig a következő: vedd fel a síró babát, sétálj vele 5 percig – hirtelen megállás vagy hirtelen irányváltoztatás nélkül. Ezt követően ülj le, és tartsd még a karodban 5-8 percig, mielőtt visszafekteted az ágyba.