A szüleim együtt maradtak a kedvünkért. Bár ne tették volna

Címlap / Életmód / Család / A szüleim együtt maradtak a kedvünkért....

A szüleim együtt maradtak a kedvünkért. Bár ne tették volna

🎥 Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád
Véleménycikk: Schuszter Borka

Gyerekként ezt a mondatot sokszor hallottam a szüleimtől: „Nem könnyű, de miattatok együtt maradunk.” Ez volt a lezárása a vitáknak, az alapja a megbékéléseknek, és leginkább a közös színjátéknak, amiben mindannyian úgy tettünk, mintha az asztal borogatós, tányércsapkodós veszekedések nem történtek volna meg.

Annyiszor hallottam ezt, hogy idővel már nem is kérdőjeleztem meg. Egyszerű tényként kezeltem. Valami olyasmiként, amit illik komolyan venni, sőt, amitől hálásnak kell lenni.

Felnőttként viszont ez a mondat egyre nehezebb lett

A szüleim házassága folyamatosan feszültségben tartott tér volt, ahol a hétköznapi mondatok mögött is ott bujkált valami kimondatlan elégedetlenség. A veszekedések nem ritkák voltak, hanem rendszeresek. Néha csendesek, de többnyire hangosak.

Olvass még a témában

Gyerekként ezt nem úgy éltem meg, hogy „ez egy rossz házasság. Inkább úgy, hogy „ilyen az élet”. Hogy minden családban ez van valamilyen formában, csak nem beszélnek róla.

Aztán egyszer csak felnőtt lettem, és elkezdtem más családokat látni. Olyanokat, ahol nem a feszültség volt az alapállapot. Olyanokat, ahol a beszélgetések nem aknákkal voltak tele. Olyanokat, ahol a csend nem fenyegető volt, hanem nyugodt.

És lassan elkezdett bennem összeállni egy gondolat, amit sokáig nem mertem kimondani magamnak sem: lehet, hogy jobb lett volna, ha a szüleim elválnak.

Nem azért, mert ne lettek volna jó szülők. Nem azért, mert ne szerettek volna minket. Hanem azért, mert a kapcsolatuk minősége olyan légkört teremtett, amiben a gyerekkorom nagy része feszültségben telt.

Egy egy szülős, de békés háztartás talán nyugodtabb alapot adott volna. Egy olyan teret, ahol nem kell folyamatosan figyelni a hangulatváltozásokat, nem kell olvasni a kimondatlan konfliktusokat, nem kell alkalmazkodni két ember közötti állandó feszültséghez.

Ebben a keretben még súlyosabbá válik az állítás, hogy a szüleim miattunk maradtak egymás mellett. Mert ha ezt komolyan veszed, akkor valahol felelőssé válsz egy olyan döntésért, amit nem te hoztál meg. És ha felnőttként visszanézel, ott marad a kérdés: akkor most hálásnak kellene lennem valamiért, ami közben nekem is fájt?

Anya a gyerekkel játszik, apa meg nézi őket

Az igazság persze mindig bonyolultabb

Lehet egyszerre szeretni a szüleinket, és közben látni azt is, hogy bizonyos döntéseik milyen hatással voltak ránk. Lehet egyszerre hálát érezni azért, amit adtak, és szomorúságot azért, amit nem tudtak megadni egymásnak.

És azt is ki lehet mondani hogy egy gyereknek nem az a legnagyobb ajándék, ha a szülei együtt maradnak mindenáron. Hanem az, ha legalább van legalább egy nyugodt otthonuk.

Ma már nem várom, hogy bárki egyetértsen ezzel a gondolattal a családomból. És nem is akarom visszamenőleg átírni a történetünket.

De azt megtanultam, hogy a „miattatok maradtunk együtt” mondat mögött nem csak szeretet van. Néha ott van benne a félelem, a tehetetlenség, és talán az önáltatás is, hogy valaki másért hozzuk meg az áldozatot, miközben csak mi magunk vagyunk képtelenek arra, hogy kilépjünk egy toxikus helyzetből.

Állítsd be a bient megbízható forrásnak a Google-ben!
Beállítom
🎥 A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!